2030 eesmärk: AIDSi ja tuberkuloosi epideemiate peatamine

Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi rahvatervise üksuse direktor John F. Ryan usub, et WHO aastaks 2030 seatud eesmärke on võimalik saavutada, kui jätkata praegusel kursil.

Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi rahvatervise üksuse direktor John F. Ryan vestleb HIVi/AIDSi, viirusliku hepatiidi ja tuberkuloosi vastase võitlusega seotud säästva arengu eesmärkide ja komisjonis nende saavutamiseks tehtavate jõupingutuste teemal, nagu on kajastatud sel suvel avaldatud komisjoni talituste töödokumendis.

Millised on 2030. aastaks seatud eesmärgid ja võimalused neid saavutada?

Maailma Terviseorganisatsiooni seatud säästva arengu eesmärgid, mille komisjon on heaks kiitnud, on muu hulgas AIDSi ja tuberkuloosi epideemiate peatamine aastaks 2030 ja hepatiidivastase võitluse jätkamine. Oleme optimistlikud, sest meil on palju koostööpartnereid – kõik ELi liikmesriigid on nõustunud neid eesmärke järgima ning saame toetuda aastatepikkusele kogemusele ja juba saavutatud edule.

Miks hõlmavad komisjoni meetmed HIVi/AIDSi, viirusliku hepatiidi ja tuberkuloosi vastu võitlemisel ka muid valdkondi kui ainult rahvatervis?

Tõepoolest toetab EL nakkushaiguste vastu võitlemisel ka teadusuuringuid, uimastipoliitikat, arengukoostööd, liitumis- ja naabrussuhete poliitikat ning Euroopa struktuurifonde. Terviseühtsuse põhimõttest on suur kasu, sest meie tervist mõjutavad väga mitmesugused tegurid ning probleeme ei ole võimalik lahendada keskendudes ainult ühele sektorile. Antimikroobikumiresistentsuse leviku tõttu on AIDSi, tuberkuloosi ja hepatiiti põdevate inimeste ravikulud märkimisväärselt suuremad ning surmajuhtumid või rasked tüsistused sagedamad. Ravimiresistentsed mikroobid võivad loomadelt inimestele kanduda otsekontakti või saastunud toidu kaudu. Seepärast on tõhusa tõrje jaoks vaja hästi koordineeritud lähenemisviisi.

Millised on komisjoni suurimad saavutused selles valdkonnas?

Euroopa Liit võib olla uhke teadus- ja arendustegevusele eraldatud toetuste üle. Samuti on heade tavade järgmine aidanud päästa paljude inimeste elu.

Komisjon aitab teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020“ raames toetada paremate vaktsiinide, ravimite ja diagnostikavahendite arendamist. Peale selle rahastatakse selles valdkonnas ELi terviseprogrammi raames mitmeid muid projekte. 12 miljoni euro suurune ELi rahastus aitab näiteks kaheksal projektil hoolitseda selle eest, et haavatavatel rühmadel on juurdepääs varasele diagnoosimisele, ennetusele ja ravile.

2014–2020 aasta mitmeaastases finantsraamistikus on ELi üldine terviseelarve 2,6 miljardit eurot. Osa sellest eraldatakse tervishoiusüsteemide tugevdamisele, piisava arvu kvalifitseeritud tervishoiutöötajate ning taskukohaste ravimite kättesaadavuse tagamisele.

Peale selle toetab EL heldelt HIVi/AIDSi, tuberkuloosi ja malaaria vastase võitluse ülemaailmset fondi. ELi osalus moodustab ligikaudu 50% selle kogu- ja märkimisväärsetest ressurssidest.

Miks on komisjon ühendanud HIVi/AIDSi vastase võitluse viirusliku hepatiidi ja tuberkuloosi vastase võitlusega?

Uuringute kohaselt on samadel (tihti sotsiaalselt tõrjutud) rühmadel suurem oht nendesse haigustesse nakatuda. 15% HIViga elavatest inimestest kogu maailmas on nakatunud ka viiruslikku hepatiiti ning kuni 90% neist on uimastisüstijad. HIViga elavad inimesed on 16–27 korda suuremas ohus nakatuda tuberkuloosi.

Mida on veel vaja teha?

Peame võimalikult hästi ära kasutama juba kättesaadavat teavet ja allikaid ning jätkama uute tavade ja vahendite arendamist. Peame tegelema ka ühe teise nende haigustega kaasneva raske probleemiga – sotsiaalne häbimärgistamine. Häbimärgistamise hirmu tõttu kardavad inimesed end testida, ravi saada ja sellest teistega rääkida. Selle tõttu on nad isoleeritud ning selline olukord võib olla sama raske ja ohtlik kui paljud haigused.

 

Allikas: Euroopa Komisjon

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.