Kromosomaalsed aberratsioonid on suurim väljakutse IVF ravil

Kasvavad embrüod.
Kasvavad embrüod.

Novembris tuleb Tartu Ülikoolis kaitsmisele doktoritöö, kus uuriti kromosomaalset ebastabiilsust imetajate varajastes embrüotes.

Viljatus on kogu maailmas kiiresti kasvavaks probleemiks ning iga kuues paar seisab silmitsi olukorraga, et soovitud rasedust ei teki. Esmasünnitajate keskmine vanus kasvab samuti, kuid naise vananedes tema viljakus langeb ning seetõttu pöördub tänapäeval aina rohkem paare viljatusravi poole, et leida oma probleemile lahendus. Kehaväline viljastamine (in vitro fertilization, IVF), mille korral toimub munarakkude viljastamine ning embrüote areng katseklaasis, on maailmas kõige sagedamini kasutatav lastetusravi meetod.

Paraku, IVF embrüote sagedased kromosomaalsed aberratsioonid on kõige suurem väljakutse IVF ravil, sest see on üks peamisi raseduse varajase katkemise (kuni 75%) ja IVF ebaõnnestumise põhjuseid.  Samas, embrüotega seotud teadustöö on piiratud eetiliste põhjuste tõttu, seega sõltuvad inimese embrüote uuringud suurel määral sobivatest loommudelitest.

Kasutades uudset üksikraku kogu-genoomi analüüsi metoodikat, näidati Olga Tšuiko kaitsmisele tulevas doktoritöös, et ka veise IVF embrüotes esinevad väga sagedased kromosomaalsed aberratsioonid, mille tulemusena on suurem osa varajasi embrüoid mosaiiksed. Lisaks avastati, et embrüo on võimeline segregeerima ema- ja isapoolse genoomi eraldi rakuliinidesse, mis võib-olla aluseks eriploidsuse (mixoploidy) ja kimääride tekkele, kuid selle nähtuse esinemissagedus on hetkel teadmata.

Kromosoomi aberratsioonid eksisteerivad samuti loomulikul teel saadud embrüotes, kuid munarakkude ja embrüote in vitro manipuleerimine suurendab genoomi ebastabiilsuse sagedust veise varajastes embrüotes, vähendades nende elujõulisust. Kui sama trend kehtib ka inimese embrüote puhul,  peaks see julgustama teadus- ja meditsiinikogukonda mitte ainult parandama in vitro kultuuri tingimusi, vaid ka tõstma inimeste teadlikkust viljakuse ja IVF ravi osas.

Selleks, et tuvastada embrüo aneuploidiat kasutatakse tänapäeval embrüote sõeluuringut, analüüsides kas kolmanda päeva või viienda päeva biopsiat. Viimasel ajal on aga hakatud pöörama suuremat tähelepanu ka blastotsööli vedeliku (blastotsüsti sees olev vedelik) analüüsile, kuid antud töö käigus selgus, et blastotsööli vedeliku analüüsi tulemused on vastuolulised ning seda meetodit ei saa hetkel kasutada embrüote genoomi analüüsis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.