Puuetega inimeste esindajad: apteekide sulgemine teeb murelikuks

Mure haruapteekide sulgemise pärast sundis Eesti Puuetega Inimeste Koda pöörduma riigikogu sotsiaalkomisjoni poole.

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) eesotsas tegevjuht Anneli Habichtiga pöördus sel nädalal riigikogu sotsiaalkomisjoni esimene Helmen Küti poole palvega pöörata tähelepanu 55 haruapteegi võimaliku sulgemise ohule 2019. aasta 9. juuniks.

Eesti Puuetega Inimeste Koda koos liikmesorganisatsioonidega on mures, et ravimiseaduse 09.07.2019 jõustuv haruapteekide reformi puudutav säte võib olla ebakõlas koja arengukavas määratletud eesmärgiga parandada puuetega inimeste ja krooniliste haigete igapäevast majanduslikku ja sotsiaalset toimetulekut ning vähendada hooldus- ja halduskoormust.

Apteegireformi elluviimiseks pidid apteekrid hakkama haruapteekidele taotlema põhiapteegi tegevuslubasid. Samaaegselt rakendus teinegi ravimiseaduse muudatus, mis keelas uute tegevuslubade väljastamise nn vertikaalselt integreeritud apteegipidajatele. Samas on just integreeritud apteegipidajad need, kellele haruapteegid valdavas osas kuuluvad.

Kahe paralleelse seadusemuudatuse sisulise vastuolu tulemusena kujunenud olukord võib EPIKoja ja liikmesorganisatsioonide hinnangul vähendada apteegiteenuse kättesaadavust just nendes piirkondades ehk väiksemates linnades, kus tervishoiuteenus tervikuna on juba täna vähem kättesaadavam kui suuremates linnades.

"Juhime teie tähelepanu asjaolule, et väiksemates linnades on apteek puudega ja/või kroonilise haigusega inimestele sageli kõige kättesaadavam (lahtiolekuaegade ja asukoha tõttu) professionaalne tervisetugi üldse, mitte pelgalt ravimimüügi punkt," kirjutab Habicht sotsiaalkomisjoni juhile.

Koda on mures, et apteegivõrgu koomaletõmbamine võib oluliselt halvendada puuetega inimeste ja krooniliste haigete ligipääsu apteegiteenusele üle Eesti, iseäranis Ida-Virumaal, Raplamaal ja Põlvamaal. "Isegi kui haruapteegi sulgemise järel on lähim põhiapteek kahe kilomeetri raadiuses, siis selline geograafiline lähedus võib osutuda näiliseks, arvestades ühistranspordi ebapiisavust ja puudega inimeste liikumistakistusi," leitakse murekirjas.

Koda palub sotsiaalkomisjonil teemat arutada ja teha kõik endast olenev, et haruapteegid saaksid oma tegevust praegusel kujul jätkata ka pärast 9. juunit 2019, kuni 1. aprillini 2020, ehk kuupäevani, mil kaks ravimiseaduse muudatust saaksid jõustuda sünkroonis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.