Lindström: pole vaja müüri esmatasandi ja EMO vahele

Ingmar Lindström
Ingmar Lindström

Palusime EMO ja esmatasandi vastuvõtu kääride kohta arvamusi Soomes töötanud perearst Ingmar Lindströmilt ja Tallinna terviseala abilinnapealt Tõnis Mölderilt.

Meditsiiniuudiste toimetus palus Valvekliiniku arst Ingmar Lindströmilt ja Tallinna abilinnapea Tõnis Mölderilt ettepanekuid, kuidas lahendada valveperearstide teenus Tallinnas.

Lindström: Soome süsteem eeskujuks

„Võime üle võtta ja mugandada Soome süsteemi, kus esmatasandi valdkonna erakorralist abi pakuvad (kas haiglate või suuremate tervisekeskuste juures) kolleegid, kes taolist tööd teha soovivad – mitte ainult perearstid, võivad olla ka muude erialade residendid, vanemate kursuste tundengid jne. Ei ole vaja ehitada suurt müüri esmatasandi valve ja kõrgema etapi EMO vahele – patsient peaks saama süsteemis vabalt liikuda vastavalt meditsiinilisele näidustusele/vajadusele, kolleegid teinetest konsulteerida, toetada jne,“ pakub sama teema kohta aga Valvekliiniku arst Ingmar Lindström.

Lindströmi sõnul on oluline, et (nii esimese, teise kui ka kolmanda etapi) valvekeskuste juhtidel oleks julgust lubada nende valdkonda mitte kuuluvatel patsientidel siirduda kas koju tagasi või madalama taseme valvesüsteemi. „Niisamuti nagu kõrvavaigu murega ei peaks inimene pääsema kõrvaarsti juurde, ei peaks ka paar tundi kestnud seljavalu või nohu puhul pääsema EMO arsti juurde,“ tõi Lindström näite.

Raha juurde vaja

„Süsteemi sisese raiskamise vältimise läbi tuleks küll ressursse juurde, kuid tõenäoliselt oleks edaspidiseks vaja ka täiendavaid rahalisi allikaid, et süsteem tööle hakkaks ning elus püsiks ehk et lihtsalt Soome süsteemi üle võtmine ilma Soomes tehtud investeeringuteta süsteemi ei pruugi sellest asja saada,“ lisas Lindström.

Mölder: EMOde juurde perearsti vastuvõtud

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb probleemi lahendamisel patsient seada esikohale. „Selleks peame parandama üldarstiabi kättesaadavust ja võimaluse korral looma suurte EMOde juurde ka perearsti vastuvõtud, kus töötaksid perearstid näiteks kella 6st 22ni ehk ajal, mil tänased EMOd on kõige rohkem koormatud. Selline vaheinstitutsioon on kindlasti vajalik ja sinna saaksid oma terviseprobleemiga minna ka inimesed, kelle perearst asub mõnes teises linnas, näiteks tudengite puhul, kes võivad viibida kodulinnas vaid nädalavahetustel,“ pakkus valveperearstisüsteemi korrastamiseks idee välja Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.