Perearstide juhi tagasivaade: väljakutseid jagus

Eesti Perearstide Seltsi president Le Vallikivi
Eesti Perearstide Seltsi president Le Vallikivi

Perearstidele jaoks on lõppev aasta olnud ääretult põnev ja sisaldanud hulgaliselt väljakutseid. Toon siinkohal välja, mis on toimunud Eesti Perearstide Seltsi (EPS) jaoks eriti prioriteetsetes valdkondades, kirjutab Eesti Perearstide Seltsi president Le Vallikivi.

Kvaliteetne perearstiabi. Kevadel 2018 saime valmis uuendatud perearstipraksiste kvaliteedijuhise (eelmine valmis 2009). Kvaliteedijuhis kirjeldab ära 10 aasta perspektiivis ideaalselt toimiva perearstipraksise, mille suunas hakkame samm-sammult liikuma. Näiteks on täiesti uute teemadena ära kirjeldatud finantsplaneerimine ja digitaalne turvalisus praksises. Samuti jätkus meie pikaajaline praksiste kvaliteedi auditeerimise traditsioon - nagu ka 2017. aastal, auditeerisime 2018 aastal koos külalisauditeerijatega 104 keskust, neist 54 olid algselt C-taseme keskused. 2017. aasta eest said A-taseme kvaliteedimärgise 2017.aastal rekordilised 85 perearstikeskust.

Samas kavatseb EPS lähiaastail koostöös haigekassaga keskenduda just kvaliteedisüsteemis vähem punkte saanud keskustele - üritame välja selgitada, miks see nõnda on, millist abi nad vajaksid ning seda abi neile ka pakkuda mentorlussüsteemi rakendades - selleks, et abi ja nõu tuleks praktiseerivalt perearstilt, kes kõige enam on kursis perearsti igapäevatööga. Väga suur unistus on 2019. aastal valmis saada kvaliteedijuhise rakendusjuhisega, et iga keskus ei peaks "oma põlve otsas" parimaid praktikaid välja mõtlema.

Maailmapanga projekt. Hoolimata hiilgavatest tulemustest keeruliste haigete integreeritud käsitlusel (kolmandiku võrra paremad tulemused kui võrduskeskustel), on olnud suhteliselt katatoonses faasis, tingituna digilahenduste kohmakusest, mis teevad selle töö igapäevaellu mahutamise väga keeruliseks. Loodame siiski väga sellega edasi liikuda.

Haridus ja noored. Sel aastal tähistas peremeditsiini õppetool oma 25ndat aastapäeva. See tähendab, et 25 aastat on Eestis olnud võimalik perearstiks spetsialiseeruda, meil on olnud peremeditsiini professorite ja õppejõudude näol olemas oma eriala karismaatilised eestkõnelejad ning akadeemilised eksperdid, kellelt praktikud nii igapäevatöös kui ka elukestva õppe käigus teaduspõhist infot ammutavad. Suuresti ka tänu neile on 2018 esimene aasta, kus peremeditsiini residentuuri tuli avada lisakohad, sest asjalikke kandidaate oli enam kui residentuurikohti. Samuti on rõõm tõdeda, et alates 2019. aastast muutub peremeditsiini residentuur 4-aastaseks ning edaspidi on meie noored perearstid veelgi arukamad ja osavamad kui praegu. Ning rõõm oli 2018. aastal olla tunnistajaks noorte perearstide oma organisatsiooni NOPE sünnile. Tuult neile tiibadesse!

Elukestev õpe. 2018 oli EPSi Arendus- ja Koolituskeskuse 4. koolitushooaeg, mil perearstide ja pereõdedeni toodi kokku 65 spetsiifiliselt esmatasandile mõeldud väikegrupikoolitust üle kogu Eesti. Ka 2019 ootavad meid eest põnevad koolitused.

Traditsiooniliselt jätkub Eesti Perearstide Seltsi aastakonverentsi traditsioon, kuhu ka aastal 2019 on oodata silmaringi avardavat välisesinejat. Tallinna Perearstide Seltsi kevad- ja sügiskonverentsid on traditsiooniliselt ka sõpruskohtumised mõne teise arstliku erialaseltsiga - nii toimub 2019 kevadkonverents koostöös Eesti Radioloogiaühinguga ning sügiskonverents Eesti Neuroloogide Seltsiga.

Tallinna piirkonnas on tekkinud erakordselt sümpaatne koostöö PERHi ja ITK-ga - lisaks regulaarsetele koostöökohtumistele juhatuste tasandil korraldame koostöös ITKga igakuised hommikukonverentsid ja PERHiga õhtukonverentsid, millest saab osa võtta nii isiklikult kohale tulles kui ka hiljem SVOOGis järelvaadates.

Digiteemad. Need tegid perearstid aastal 2018 väga pahuraks. Nimelt näidati meile kevadel meie tarkvara uuendust, mida olime pingsalt 3 aastat oodanud. Kahjuks selgus, et praktilises kasutuses on uus veelgi ebapraktilisem kui vana ning sellisel kujul uus tarkvara kasutusse võtmiseks sobilik ei ole. Meie digivõimekuse töögrupp on vaadanud ka erinevate haiglate tarkvara, tundub, et arendamisel on kõigil samasugused probleemid. Jääb suure küsimusena õhku rippuma, kas Eesti-suuruses riigis on ikka meditsiinimaastikul nii palju arendatavaid tarkvarasid vaja.

Ja praktilise poole pealt oleme siiski kokku leppinud, et loome erinevatest osapooltest nõukoja, mis hakkab IT-arendajate, TEHIKu, haigekassa, sotsiaalministeeriumi ja perearstide "vahemeheks". Samal ajal aga osalevad 15 kõige IT-nutikamat meie seast Targa tellija koolitustel - see on sotsiaalministeeriumi tellimusel perearstidele tehtav koolitus, kus õpetatakse seda, kuidas käib tarkvaraarendus ja mida ja kuidas tarkvara arendajatelt nõuda võiks. Nii et vähemalt valmistume selleks, et me ise oskame aruselgelt IT-keeles öelda, mida perearstid tarkvaralt tahavad ja mida mitte.

Ja kuna töötava tarkvara külge peaks olema liidestatud ka järgmised ñutikad lahendused, nagu otsustustugi, siis loogiline ju oleks, et tarkvara võiks selle ka välja kanda.

E-konsultatsioon. Lukku on löödud kokkulepped 2019. aastaks veresoontekirurgidega, taastusarstidega, valuarstidega, dermatoloogidega. Viimaste osas on vaja veel läbi rääkida piltide arhiveerimine Pildipangas, nii et sellega läheb veel aega. Lastepsühhiaatritega kahjuks lepiti küll saatmistingimused kokku, kuid haigekassaga kokkuleppeni nad ei jõudnud, seega on lapse- ja noorukiea vaimse tervise häired perearstile ka 2019. aastal kohutav peavalu, sest konsultatsiooni kättesaadavus lihtsalt puudub. Ning neurokirurgid kahjuks ei andnud ennast sel aastal üldse kätte.

EPS on endiselt seisukohal, et ainuke viis, kuidas patsient eriarstile võiks sattuda, ongi e-konsultatsioon, aga sinna on veel pikk tee minna. Õnneks kasvab e-konsultatsioonide hulk küllalt krapsakas tempos.

Tervisekeskused. Kahjuks ei ole me veel jõudnud sellise pisiasjani nagu tervisekeskuse määratlus. Ka täna, mil osad eurorahadest valminud tervisekeskused (täpsemalt 2) juba reaalselt valmis on. Ühes neist, nimelt Laagri omas, toimib EPSi suureks rõõmuks ideaalilähedane tervisekeskus ühtse ja tervikliku meeskonnana, teises aga, nimelt Mustamäe Tervisekeskuses, tegutseb vanakooli polikliinik, kus erinevad perearstikeskused olulise sünergiata vanakooli perearstiabi osutavad.

Hoolimata Viljandi Haiglasse maetavast 17st miljonist jääb ESF raha ilmselt korralikult üle ning õigeagselt valminud keskuste preemiast jäädakse ilma. Tervitatav on aga asjaolu, et koos Laagri Tervisekeskusega tegutseb aasta lõpu seisuga juba 69 perearstinimistut haigekassa tervisekeskuse lepinguga ja enamus neist igasuguse euroraha toetuseta. Samuti on rõõm tõdeda, et 2018. aastal suutsime haigekassaga kokku leppida tervisekeskuse filiaalide kontseptsiooni ja rahastusmudeli, lähtudes eeldusest, et elujõuline filiaal saaks eksisteerida nii kaua kui jaksab, aga mõeldud oleks ka pika perspektiivi lahendustele.

Esmatasandi jätkusuutlikkuse töörühm. Nimistute piirsuuruse teemal oleme läbimurdele lähedal - ehk siis Hea Tahte Kokkuleppe äärel, mille kohaselt terviseamet ei soovita perearsti vahetada soovivatele patsientidele pöörduda nende perearstide poole, kelle nimistu on 1600 või üle selle, v.a need, kes ise soovivad suuremat nimistut, selleks et vältida perearstide põua tingimustes olukorda, kus olemasolevaid perearste end surnuks töötama sunnitakse. Samuti on üks EPSi prioriteete, et me väärtustame väljaspool suurlinnu tegutsevaid perearstikeskusi, selleks et tagada jätkusuutlik esmatasandi arstiabi ka maapiirkondades. Ja õdede võimestamisest ei saa me ei üle ega ümber.

Maailma mastaabis oli perearstiabi tippsündmuseks muidugi Alma-Ata deklaratsiooni 40nda aastapäeva tähistamine ja värskendamine Astanas, visiidil osales koos minister Sikkutiga ka dr Karmen Joller.

Kui vaadata vastu aastale 2019, siis sooviks hoopis midagi lihtsat. Me oleme täna targemad ja rikkamad kui kunagi varem. Aga ma tahaks, et meil oleks arstidena alati meeles, et me oleme siin mitte iseenda, vaid patsiendi jaoks. Ärme unusta ära lahkust ja inimlikkust ja seda, et mõnikord saavad suured ja keerulised lahendused alguse väga lihtsatest asjadest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.