Huvi üleriigilise digiregistratuuri vastu kasvab iga päevaga

Sel aastal hakkab tööle kauaoodatud üleriigiline digiregistratuur. Et süsteemist oleks patsientidele reaalne kasu, on vaja, et üleriigilise digiregistratuuri võtaksid kasutusele võimalikult paljud tervishoiuasutused.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus on saanud valmis üleriigilise digiregistratuuri lahenduse, mida esimesena hakkab alates 2019. aasta algusest kasutama Põhja-Eesti Regionaalhaigla, kellega koostöös süsteemi mullu novembris testima hakati.

Küsimustele vastab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse kommunikatsioonitegevuste ja rahvusvaheliste suhete koordinaator Monika Soosaar.

Kas saate ehk tuua mõned näited, millised probleemkohad on süsteemi testimise käigus reaalses elus ilmnenud, mille peale arendajad kohe ei tulnud?

Nii nagu novembris kirjutasime, oleme PERH-iga tihedas koostöös ja püüdnud testida loodava üleriigilise digiregistrtauuri lahenduse osas läbi kõik reaalses olukorras ette tulevad võimalikud protsessid.

Testimise käigus tuli tegeleda eelkõige andmete formaadiga erinevates infosüsteemides, näiteks aadresside formaadid mis vajasid omavahel vastavusse viimist. Selgus arendajatele saatekirjade standardi järgmise olulisus erinevates perearstide ja haiglate infosüsteemides.

Kas usute, et praeguseks on kõik kitsaskohad üles leitud ja süsteem kasutamiseks 100% valmis?

Mitte ükski IT süsteem pole 100% valmis, me ei suuda kunagi päris kõiki olukordi ette näha ja ennustada, kuid me suudame puuduste ilmnemisel neid lahendamata hakata. Oleme teadlikud, et uue süsteemi käivitamine võib välja tuua erinevaid lahendamist vajavaid olukordi - see on ühe IT-teenuse juurutamise juures tavapärane. Hetkel on rõhk olnud tehnilisel valmisolekul tervise infosüsteemi ja haigla infosüsteemi vaheliseks suhtlemiseks. Kindlasti tuleb veel palju tähelepanu pöörata teenuse kasutamise mugavusele ja selgusele. 

Kui suur on huvi nende tervishoiuasutuste poolt, kellele registratuuri kasutusele võtmine pole otseselt kohustuslik, sellega siiski liidestuda?

Huvi üleriigilise digiregistratuuri liidestumise vastu on iga päevaga kasvamas. Meile teada oleva info alusel on arendusi planeerimas nii osad suuremad haiglad kui ka eratervishoiuasutused. Kõik tervisehoiuteenuste pakkujad, kes soovivad, et inimesed näeksid ja saaksid aegu broneerida eriarstide vastuvõttudele ka nende asutuses, saavad lahendusega liituda. Arendusteks vajalik info on TEHIK nii raviasutustele kui infosüsteemide arendajatele edastanud.

Kas on juba teada, millal võiks järgmine tervishoiuasutus registratuuri kasutusele võtta ja kas saate ka öelda, kes järgmine on?

Hetkel ei ole meil välja anda ühtegi kuupäeva, millal järgmised asutused on digiregistratuuriga liidestumas. Digiregistratuuriga liitumine on kohustuslik suurtele haiglatele (haiglavõrgu arengukava haiglad) kuue kuu jooksul peale teenuse käivitamist. Teenuse käivitamise kuupäevast anname teada.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.