Paluste: Seadus kaitseb nii patsienti kui ka arsti

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste
Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste tutvustas konverentsil Meditsiin 2019 sotsiaalministeeriumis väljatöötamisel olevat patsiendikindlustuse seadust (PKS), mis peaks jaanuaris jõudma avalikule kooskõlastusringile.

Liikudes tänasest vabatahtlikust vastutuskindlustuse süsteemist kohustusliku süsteemi peale, kus kõik tervishoiuteenuse osutajad peavad omale vastutuskindlustuse võtma, kaitseb see süsteem eelkõige patsienti.

Patsiendikindlustus on oma sisult tervishoiusüsteemis teenuse osutamise käigus saadud välditava kahju rahalise hüvitamise süsteem.

Patsiendi ohutus

Patsiendi ohutust käsitleb ka OECD hiljuti valminud analüüs. Selle eesmärk on õppida ennetama neid juhtumeid, kus patsient saab kahjustada, ning õppida ka tekkinud kahjujuhtumitest edaspidi. Raporti järgi on mittesüüline vastutuskindlustus süsteemi tasemel üks patsiendiohutuse interventsioon.

OECD riikides on keskmiselt 15% haiglate kuludest seotud tervishoiusüsteemi tekitatud kahjude ravimisega. Kuid mitte vaid haiglates ja kirurgias pole patsiendiohutus teema, vaid ka esmatasandil peab rõhku pöörama patsiendi ohutusele. Selle raporti lõppeesmärk on tähtsustada patsiendiohutust ning luua ühiskonnas positiivne patsiendiohutuse kultuur.

Mittesüüline lähenemine

Patsiendikindlustuse seaduse eelnõu näeb ette mittesüülist lähenemist, mille järgi kahju hüvitamiseks ei otsita süüdlast, arendades sellega mittekaristavat suhtumist. Sellisel viisil aitab patsiendikindlustus omakorda kaasa ohutumale tervishoiule, mis on lõppeesmärk.
Uue seaduse tegemise käigus muudetakse ka teisi seadusi, nagu tervishoiuteenuste korraldamise seadust, kriminaalmenetluse seadustikku ja võlaõigusseadust.

Võlaõigusseaduse olulisim muudatus on tervishoiuteenuse osutamise eest vastutuse panemine tervishoiuteenuse osutajale, mitte aga enam tervishoiutöötajale isiklikult.

Patsiendikindlustusseaduse järgi on kõikidel Eestis tegutsevatel tegevusluba omavatel tervishoiuteenuste osutajatel kohustus sõlmida patsiendikindlustuse leping.
Teenuse osutajaks saavad olla kõik kindlustusandjad, kes selleks õigust omavad. Tervishoiuteenuse osutaja saab lepingu sõlmida vabalt valitud kindlustuspakkujaga.

Raha fondist

Kindlustusandjad, kes tervishoiuasutustele teenust pakuvad, peavad moodustama patsiendikindlustusfondi. Fondi kasuks otsustasid seadusandjad eelkõige patsiendi huve silmas pidades. Kui patsient on saanud tervishoiusüsteemis kahjustada, siis patsient ei pöördu mitte kindlustusandja poole, vaid patsiendikindlustusfondi poole. 

Fond teeb peale juhtumi menetlust otsuse kahju hüvitamise kohta ning maksab välja hüvitise. Tekkinud vaiete lahendamiseks luuakse lepituskomisjon. Fondi toimimise tagavad kindlustusandjad, vastutades solidaarselt ka kindlustamata juhtumite eest fondi kaudu.

Kindlustusandja hüvitab kindlustusjuhtumi toimumisel tervishoiuteenuse osutaja tekitatud varalise ja mittevaralise kahju, kui PKS-s ei ole sätestatud teisiti (sh ka ravikulud, ravimite, meditsiiniseadmete ja abivahendite kulud).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.