Parim ravi on ennetus

Made Bambus, haigekassa esmatasandi osakonna peaspetsialist
Made Bambus, haigekassa esmatasandi osakonna peaspetsialist

Haigekassa tõstab tänavu ennetuse eelarvet 26% võrra ehk 15 715 000 euroni, kirjutab Made Bambus, haigekassa esmatasandi osakonna peaspetsialist.

Haigekassa tõstab tänavu ennetuse eelarvet 26% võrra ehk 15 715 000 euroni. Ennetuse eelarvesse kuuluvad lastele ja noortele suunatud ennetusprogrammid (koolitervishoid, noorte reproduktiivtervisealane nõustamine ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide ennetamine, noorsportlaste tervisekontrollid) ja riiklikud sõeluuringud (rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuring).

Haiguste ennetamise eelarve kasvu on mõjutanud:
-  sõeluuringu sihtrühmade laiendamine ja hõlmatuse suurendamine, protsessi kaasajastamine ja teenuste järelevalve tõhustamine ning elanikkonna teadlikkuse suurendamine;
-  lastele ja noortele suunatud teenuste paketi laiendamine nii lubatud teenuste kui ka sihtrühmade laiendamise osas - noorte reproduktiivtervise nõustamise projekti sihtrühm laienes kahe sünnikohordi võrra, noormeestele suunatud teenuste paketi võimestamine ja ravi järjepidevust tagavate raviteenuste lisamine, noorsportlaste tervisekontrollide programmi uuendamine ja füsioteraapia teenuse lisandumine;
- Tervise Arengu Instituudist ületulevad noorte seksuaaltervise ja sõltuvusraviga seotud kulude katteks on vahendid planeeritud haiguste ennetamise tõhustamise ja arendamise reale.

Haiguste ennetamise eelarves olevatest vahenditest rahastatakse ainult väikest osa haigekassa poolt finantseeritavatest ennetustegevustest. Ennetustegevuses eristatakse rahvusvaheliselt kolme alaliiki ja see toimub sisuliselt igal tervishoiutasandil.

Esmane ennetustegevus on suunatud haiguse ärahoidmisele läbi tervisekäitumise suunamise ja haiguste riskitegurite elimineerimise või vähendamise. Esmase ennetustegevuse hulka kuuluvad näiteks rasedate ja vastsündinute skriiningud, laste tervisekontrollid ja noortele suunatud ennetusprogrammid, samuti vaktsineerimine ja erinevad elustiilinõustamised.

Teisese ennetusetegevuse eesmärgiks on haiguse varajases asümptoomses staadiumis avastamine ja ravimine eesmärgiga säilitada inimesel võimalikult head elukvaliteeti. Teiseseks ennetustegevusteks on näiteks erinevate sõeluuringute läbiviimine.

Kolmandase ennetuse eesmärgiks on haiguse arengu pidurdamine, tüsistuste ja invaliidistumise tõenäosuse vähendamine või võimalikult kaugele edasi lükkamine, elukvaliteedi parandamine. Siia alla võib paigutada krooniliste haiguste jälgimise läbi perearstide kvaliteedisüsteemi. Haigekassa kompenseerib oma kindlustatutele suures mahus ka ennetaval eesmärgil väljastatud ravimeid ja meditsiiniseadmeid.

Esmase ja teisese ennetustegevuse kasutus haigekassa eelarves 2017.aasta andmetel oli 53 miljonit eurot, kolmandase ennetustegevuse teenuste, ravimite ja meditsiiniseadmete kasutus oli kokku 46,1 miljonit eurot.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.