Vererõhu stimulaatorravi uuring edeneb Soomes visalt

Baroretseptorite stimulaator
Baroretseptorite stimulaator

Värskes hüpertensiooni Euroopa ravijuhises leiti, et piisavad tõendid ravile raskesti alluva hüpertensiooni tehnoloogilise ravi efektiivsusest puuduvad.

Eelmise aasta suvel avalikustatud hüpertensiooni Euroopa ravijuhis suhtus skeptiliselt ravile raskesti alluva hüpertensiooni tehnoloogilisse ravisse, kirjutas Mediuutiset. Väidetavalt ei ole efektiivsusest piisavalt tõendeid ja pole ka teada, kes sellisest ravist kasu saab.

Enim uuritud tehnoloogiline ravi on renaalne denervatsioon, mille puhul viiakse kateeter neeruarterisse, kus närviteed kõrvetatakse. See peaks vähendama sümpaatilise närvisüsteemi kaudu tulevat ärritust vereerituse suurendamiseks ja ühtlasi alandama vererõhku. Nii on see teoorias.
Eelmine Euroopa ravijuhis pidas seda meetodit paljulubavaks, kuid nüüd on sellest sõnumist loobutud.
Soome oma ravijuhises Käypä hoito pole renaalset denervatsiooni kunagi olnudki.

Põhjamaades uuring pooleli

Helsingi Ülikoolihaiglas (Hyks) jõuti selle meetodiga ravida 15 patsienti, enne kui hästi kontrollitud uuringud näitasid, et ravi ei mõjunudki vererõhule kuigivõrd.

“Hakkasime siis katsetama ravile raskesti alluva hüpertensiooni ravimiseks stimulaatorit ehk baroreflekse aktiveerivat teraapiat,” ütles Hyksi sisehaiguste keskuse osakonna peaarst Ilkka Tikkanen. Stimulaatorravi on uus meetod, mille puhul vererõhku alandatakse stimuleerides unearteri rõhuretseptoreid elektriliselt. See on mõeldud patsientidele, kelle ohtlikult kõrge vererõhk ei lange piisavalt elustiilimuudatuste ega ravimitega.

USAs välja arendatud stimulaatorravi tõhususe kohta on käimas 2015. aastal algatatud Põhjamaade uuring, mida juhib Hyks. Uuritakse teise põlvkonna stimulaatorravi. Esimese põlvkonna seade oli robustsem ja põhjustas patsientidele kirurgilisi komplikatsioone.

“Tegemist on maailma ainsa uue põlvkonna seadmega läbi viidud või teoksil oleva randomiseeritud uuringuga,” ütles Tikkanen. Pooltel patsientidel on stimulaator pidevalt küljes ja teisel poolel on see kaheksa kuud peal ning kaheksa kuud ära. 

Uuringul on olnud ka tagasilööke. “Vaheanalüüsi pole saanud veel teha, kuna patsiendid pole saanud piisavalt taastuda,” ütles Tikkanen. Ta lisas, et vaheanalüüs tehakse, kui eesmärgist sada uuringupatsienti, on saavutatud pooled. Aeglane tempo johtub sellest, et teistes Põhjamaades on olnud rahastusprobleemid.

Pikk tee minna

Stimulaatoriuuringute juures on positiivne see, et uuring toob tehnoloogilise ravi kohta randomseeritud ja hästi kontrollitud andmeid, mida hüpertensiooni Euroopa ravijuhise koostajad nõuavad. Samas meetodi kliinilise kasutamiseni on siiski veel pikk tee.

“Kui mingi tehnoloogilise meetodiga saadaksegi vererõhk langema, siis on veel vaja näiteid, kas see vähendab ka suremust,” ütles Annti Jula Soome terviseametist. Raskekujulise hüpertensiooni tehnoloogiline ravi võib ka paremal juhul tuua kaasa vaid osalise lahenduse ehk abi ravile raskesti alluvatele patsientidele.

Kommentaar:

Baroretseptorite stimulatsioon muutub suure tõenäosusega igapäevases ravipraktikas kasutatavaks raviprotseduuriks

Margus Viigimaa, PERHi südametervise kabineti ülemarst, kardioloogiakeskus

Euroopa juhiste praegune ametlik seisukoht on, et baroretseptorite stimulatsioon ehk neeruarterite denervatsioon on arendusfaasis ning ametlikes soovitustes veel sees pole. Praegu käivad mõlemas suunas arendamised – on uued kateetrid ja uued ablatsiooniaparaadid. Me tahtsime ka appi minna Põhjamaade uuringusse, aga ei saanud kahjuks haigekassaga kompensatsioonitingimustes kokkuleppele. Haigla ja haigekassa diskuteerisid küll sel teemal, aga aparaadi hinna suurusjärk on 15–20 000 eurot. Kuid me jälgime teraselt, millised tulemused seal saadakse. Olen teinud dr Ilkka Tikkaneniga koostööd ja olnud ka kaasautor baroretseptorite stimulatsiooni artiklites.

Baroretseptorite stimulatsiooni kasutatakse resistentse hüpertensiooni patsientidel, kellel on kõik medikamentoosse ravi võimalused ära kasutatud. Resistentsuse kriteeriumiks on see, kui me ei ole saanud vähemalt kolme ravimiga, millest üks on diureetikum, vererõhku alla 140/90 mmHg; ja kui ka neljanda ravimi – kaaliumit säästva diureetikumiga ei saavutata efekti. Kui süstoolne rõhk on 150, siis inimene ei ole suures ohus, aga kui süstoolne rõhk on üle 160, siis on patsiendid juba väga suures ohus.

Kogemus Eestis olemas

Me oleme ka oma haiglas teinud neeruarterite denervatsiooni patsientidele, kelle süstoolne rõhk kipub olema isegi 180 või 200 mmHg vaatamata väga tugevale ravile. Mõnedel haigetel me oleme saanud väga head ravitulemused, kuid mitte kõigil.

Stimulaatori paigaldamine ei tähenda muidugi, et need patsiendid nüüd edasisest ravist täiesti pääsevad – nende ravitulemused lähevad lihtsalt oluliselt paremaks. Paljud patsiendid alluvad pärast seda protseduuri ravile ja nende rõhk on alla 140/90 mmHg.

Kindlasti ei tohi instrumentaalsete meetodite peale minna aga kergekäeliselt, sest tegemist on siiski kirurgilise protseduuriga. Samas, kui patsiendil pole sekundaarset hüpertensiooni ja neeruarterite ahenemist, on stimulaatorravi kindlasti üks lahendus. Seade on sarnane südamestimulaatorile, kuid stimuleeritakse baroretseptoreid unearterites. Samuti peab arvestama, et üks osa patsiente tunnevad stimulatsiooniga seoses valu või ebameeldivat aistingut ja mõnel tuleb aparaat ka välja võtta. Selliseid patsiente on õnneks siiski väga vähe.

Senised uuringud on olnud hea tulemusega – vererõhk langeb oluliselt, kuigi mitte päris kõigil. Nagu medikamentoosse ravi puhul nii ka instrumentaalse ravi korral ei allu kahjuks siiski kõik patsiendid ravile. See, et vererõhk selle meetodiga üldjuhul langeb, on siiski suhteliselt selge, aga nüüd oodatakse kaugtulemusi, et saada teada, kas vererõhu languse tagajärjel vähenevad ka tüsistused. Alles siis saab selle meetodi võtta igapäevaselt kasutusele.

Ma arvan, et need stimulaatorid jõuavad kindlasti tulevikus kasutusse. Tulemused lähevad kindlasti paremaks, kui hakatakse täpsemalt stimuleerima mitte n-ö kahuripauguga, vaid väga täpselt leitakse üles baroretseptorid ja vool läheb tunduvalt madalama tugevuse peale. Väga palju sõltub, kas randomiseeritud uuringud annavad positiivse tulemuse, sest siis jõuab see protseduur ka ravijuhistesse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.