Kopsuarstini võiks kõik patsiendid jõuda läbi e-saatekirja

Kopsuarst Pille Mukk tõdeb, et kuigi e-saatekirjade hulk on aasta-aastalt kasvanud, võiks neid olla veelgi enam.
Kopsuarst Pille Mukk tõdeb, et kuigi e-saatekirjade hulk on aasta-aastalt...

Ühena esimestest e-konsultatsiooni kasutusele võtnud regionaalhaigla kopsuarst Pille Mukk on senise arenguga rahul ja loodab, et tulevikus saabuvad kõik patsiendid talle just e-saatekirjaga. Pille Mukk vastas küsimustele e-konsultatsiooni kohta.

Kui palju e-konsultatsiooni kasutatakse? Mitu vastust päevas peate koostama? 

E-konsultatsiooni kasutamine on patsientide pulmonoloogile suunamisel aastatega jõudsalt kasvamas, kuid ka täna kasutatakse seda vähem kui tegelikult võiks. Ideaalis peaksid kõik esmased patsiendid jõudma kopsuarstile e-visiidi saatekirjaga, kuid praegu on selle saatekirjaga liikuvate patsientide osa vähemuses. Eriala ei ole veel teinud otsust, et kõik saatekirjad peaksid liikuma e-visiidi suunamise keskkonnas. Tulevikus võiks see nii siiski toimida.

2018. aasta 45 nädalaga oli selliseid suunamiskirju 586. Alates 2011. aastast on iga aastaga suunamiste arv kasvanud.

Kui palju üks vastus aega võtab?

Üks vastus võib aega võtta 5–10 minutist 45 minutini. Enamik jäävad siiski 10 minuti sisse. Kuni kolmveerand tundi võib kuluda juhul, kui lisaks saatekirjal olevale infole on vaja otsida täiendavat infot patsiendi digiloost, pildipangast või digiretseptuurist.

Kuna pulmonoloogias on palju radioloogiliste uuringutega seotud infot, siis enim kulub aega piltide vaatamisele ja võrdlemisele, mida tuleb alati kopsuarstil teha lisaks sellele, et ta tutvub juba olemasoleva radioloogi koostatud kirjeldusega vastavalt kliinilisele kontekstile.

Kui palju patsiente vaatamata e-konsultatsioonile siiski füüsiliselt teie juurde jõuab?

E-visiidi käsitlemisel on kaks võimalust: e-konsultatsioon on sel juhul perearstile vastuse või nõuande andmine edasiseks tegevuseks. Siis patsient kopsuarsti juurde füüsiliselt ei jõua. Selliste e-konsultatsioonide osakaal on kõigist e-visiidi saatekirjadest ca 10%.

Teisel juhul võtame patsiendi käsitluse perearstilt üle ning patsient jõuab ka ise kopsuarsti vastuvõtule. Praeguse seisuga siis ca 90% juhtudel.

Ma ei näe vajadust, et see osakaal peaks muutuma. Pigem on sel viisil liikuva patsiendi puhul põhiline see, et juba eelneva info valguses saab kopsuarst planeerida vajaliku täiendava uuringu enne vastuvõttu meie majas ning kopsuarsti juurde jõudes on nii ettevalmistatult spetsialistil võimalik käsitleda patsienti adekvaatselt juba esimesel visiidil. Nii on ka aeg ja muu ressurss kasutatud mõistlikumalt nii patsiendi kui ka teenuse osutaja jaoks.

Suurim väärtus e-visiidiga suunamisel on minu töölaualt vaadates siiski see, et suudame patsiente vastavalt nende urgentsusele prioritiseerida. Nii ei ole ühesugune ooteaeg vastuvõtuks sel patsiendil, kes kroonilise haigusega tuleb üks kord aastas rutiinsesse kontrolli ja sel, kelle puhul on tegemist näiteks kasvajalise haiguse kahtlusega. Kui patsient püüab ise telefonitsi registratuurist või ka digiregistratuuri kaudu endale aega saada, siis sellist selekteerimist ei ole võimalik teha, kuigi kliinilised situatsioonid seda vajavad.

Mida ootate suunavalt perearstilt?

Vastuvõtule jõudvad patsiendid vastavad neile üldistele suunamise kriteeriumitele ja kliinilistele seisunditele, mida oleme saatekirja nõuetes kirjeldanud. Ühtegi ette tehtud konkreetse uuringu nõuet perearstile pole, kuid ootame selge küsimuse püstitust ja sõnastust küll.

Kas olete märganud mingeid läbivaid suundumusi: mida märgitakse e-konsultatsioonis teisiti kui võiks, ülearu või unustatakse?

Saatekirjade sisu ja kvaliteet on aastatega paranenud, kuid alati saab paremini konkretiseerida olemasolevat kliinilist infot ja probleemi püstitust.

Saatekirjadest paistab välja, et juba pikemat aega sellist võimalust kasutavate perearstide poolt jõuab kvaliteetsem info saatekirjale ning alles oma esimest kogemust saavate suunajate puhul on enam arenguruumi. Üldine soov on, et rohkem konkreetset infot ja vähem asjasse mittepuutuvat.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.