Juurdepääs kvaliteetsele arstiabile võiks saada esmatasandil normiks

Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu
Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu

Ootame uuelt ministrilt selgeid samme, kuidas esmastasandi arstiabi kvaliteeti lähiajal ühtlasemaks muuta, ütleb Eesti Patsientide Liidu tegevjuht Kadri Tammepuu.

Kadri Tammepuu vastab Meditsiiniuudiste küsimusele, millised on tema ootused uuele tervise- ja tööministrile.

Pea kõik erakonnad on näinud olulise teemana vajadust esmatasandi tugevdamiseks ja seda mitte asjata. Riik on korraldanud arstiabi nii, et terviseprobleemi lahendamine peaks alguse saama perearstist ja patsiendil ei ole õigust reeglina ise otsustada, millist eriarstiabi või täiendavaid teenuseid ta vajab.

Teisalt puutub järjest rohkem inimesi kokku esmatasandi erinevate barjääridega – kolib siis perearst kaugemale või võtab vastu ebasobivatel aegadel, suhe perearstiga ei laabu või tema töö kvaliteet ei rahulda, aga arsti vahetamise võimalus on praktikas tihti võimatu. Põhjuseid on siin veelgi rohkem, aga tulemuseks on pettumine, usaldamatuse kasv ja halvemal juhul abita jäämine.

Seega ootame uuelt ministrilt selgeid samme, kuidas esmastasandi arstiabi kvaliteeti lähiajal ühtlasemaks muuta nii, et see ei sõltuks heast õnnest, patsiendi vanusest, elukohast, digipädevusest või terviseseisundist. Enne, kui mõne patsiendigrupi olukorda halvemaks muudetakse, võiksid nendega olla kokkulepitud leevendavad võimalused. Mõistlik juurdepääs kvaliteetsele arstiabile võiks saada esmatasandil normiks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.