Silmakäsitlus esmatasandil: soovitusi jagab eriarst

Silm
Silm

Kuna silmaarsti vastuvõtt on saatekirjata, siis satuvad paljud inimesed ka otse eriarsti juurde. ITK oftalmoloog Reili Rebane vastab Meditsiiniuudiste küsimustele, mida ta esmatasandi kolleegidele silmahaiguste osas soovitab silmas pidada.

Kui hästi osatakse Teie hinnangul esmatasandi meedikute ja apteekrite poolt inimeste silmamuresid märgata?

Esmatasandil märgatakse neid muresid väga edukalt ning kuna silm on oluline meeleelund, siis oskavad patsiendid ka silmaga seotud kaebustele rõhku panna. Kuna silmi on kaks, siis ei pruugi patsiendid vahel märgata, et ühe silma nägemine on langenud, kuna kaks silma vaatavad ju koos. Märgatakse erinevust siis, kui juhuslikult üks neist kinni pannakse. 

Milliste silmamuredega pöördutakse Teie vastuvõtule, mida võiks lahendada esmatasandil?

Põletikud, ikka eelkõige üldinfektsioonidega kaasnevad rähmased konjunktiviidid. Õige on pöörduda kerge rähmamise korral apteeki ning kasutada kunstpisaraid, kuna viirustest tingitud põletikud on iseparanevad ning rähmamisest tingitud ebamugavust aitavad kunstpisarad leevendada. Tugeva rähmamise korral saab perearst kirjutada antibiootikume sisaldavaid silmatilkasid. Ka halaasion ehk rahetera vajab eelkõige massaazhi ja kompressi, tugevama põletiku korral retseptipõhist ravi. 

Millised on 2-3 soovitust esmatasandil kolleegile silmaprobleemidega tegelemisel? Mida märgata tuleks?

Küsimus nr 1 peaks alati olema, kas nägemine on muutunud. Kui nägemine on näiteks kiirelt langenud ja väliseid põletikutunnuseid pole, siis tuleks kiirelt suunata spetsialistile. 

Millise vanusegrupi silmadega võiks esmatasand ja apteeker rohkem tegelda – kas lapsed, eakad, arvutikasutajad?

Kuna kuiva silmaga patsiente on igas vanusegrupis. Neid patsiente on kuni 30% elanikkonnast, siis vajavad nemad eelkõige nõustamist. 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.