JUHTKIRI:

Areng nagu rekord teivashüppes

<strong>Areng nagu rekord teivashüppes</strong>

Eesti majanduse märkimisväärse edu üheks aluseks on peetud teatavasti seda- et riik omal ajal küünte ja hammastega Saksa margast kinni hoidis. Omasime kindlat pidepunkti- millega oli üldjoontes kõik korras.

Omamoodi pidepunkti- tundub allakirjutanule- otsitakse ka tervishoiutöötajate palgaläbirääkimistel. Kes sooviks siduda meedikute palga Eesti keskmisega- kes miinimumiga- kes mõne kvartiiliga.

Tervishoiukulusid (nagu muidki kulusid ühiskonnas) laiemalt on juba aastaid pandud suhtesse SKPga. Olenevalt metoodikast on see suhe kõikunud viie ja kuue protsendi kandis. Ehkki Euroopa keskmine on 8-9 protsenti ning sinnapoole peaksime ju püüdlema meiegi.

Kui ma aga kuulsin- et rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt on Eesti tervishoiule määratud SKP-rajal suisa millimeeterhaaval edasi liikuda- siis kõlab see justkui nii- nagu seotaks meie tervishoiu rahastamine- s.t seesama suhe SKPsse Eesti meeste teivashüpperekordiga.

Viimane on praegu 5-86 meetrit ja võib-olla kerkib tõepoolest aastaks 2050 kuue ja poole meetrini- nagu peaks kuue ja poole protsendini SKPst jõudma tervishoiukulud. Aga mine tea- võib-olla see rekord ei kerki ka- sest viimase tosinkonna aasta jooksul pole ta sentimeetritki kasvanud.

Nii et kui juba teivashüpperekordiga siduda- siis ehk hoopis maailmarekordiga- mis praegu juba pisut üle kuue - 6-14 meetrit (loe: ühikut).

Tõsi- mille tahes sidumisel (teivashüppe)rekordiga on siiski üks kindel eelis võrreldes näiteks tervishoiutöötajate palga sidumisega keskmise palgaga. Kui keskmine võib liikuda nii üles kui alla- siis rekord ei pruugi küll kasvada- kuid ta vähemasti püsib.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.