Tulekul on konverents alkoholist ja sünnipoliitikast

Eesti karskusliit korradab septembri alguses konverentsi alkoholi kahjulikkusest sünnieelses staadiumis lastele.

Konverentsil astuvad üles USA Washington Seattle Ülikooli professor Susan Astley, Norra Tromsö ülikooli professor Ganesh Acharay, Lõuna-Florida Ülikooli pediaatria õppejõud professor Kersti Linask ja kliinikumi professor Hele Everaus.

Konverents on tasuta ja ingliskeelsed ettekanded tõlgitakse eesti keelde. Registreerida saab www.ave.ee.

Fetaalse (e loote) alkoholisündroomi (ing. k Fetal Alcohol Syndrome - FAS) diagnoosimise kriteeriumideks on välised tunnused näos (väike pea ja silmad, omapärane silmade lõige, madal laup, õhuke  ülahuul, lamedad ülahuule kurrud, madalal asetsevad kõrvad jne.), sünnieelne  või – järgne  kasvupeetus   ja  kesknärvisüsteemi kahjustus. Kesknärvisüsteemi häired võivad  olla   strukturaalsed, neuroloogilised või funktsionaalsed. Kaasneda võivad arengurikked teistes organites (süda, kopsud, neerud jne).

FASi kõige tõsisemaks probleemiks on kesknärvisüsteemi kahjustus. Kahjustussümptomid ilmnevad  enamasti hilisemas eas madala IQ-na, aeglase arenguna, käitumishäiretena   (hüperaktiivsus, suhtlemisraskus, korrale ja reeglitele allumatus), õpiraskustena (halb mälu, keskendumisvõime ja tähelepanuhäired) ja muuna.

Fetaalne alkoholisündroom (FAS) on mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis. See on aga vaid osa laiemast alkoholist põhjustatud sünnidefektide (FASD) nimekirjast. Tegemist on kahjudega, mis on 100% ennetatavad.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.