HM: Lisaraha õepraktikaks tuleb leida 2016. aastaks

Haridusministeeriumi teatel otsustati möödunud nädalal toimunud kohtumisel kolme ministeeriumi, haigekassa ja tervishoiu kõrgkoolide esindajatega, et lisaraha õeõppe praktika korraldamiseks tuleb leida 2016. aastaks. Haridus- ja teadusministeerium ning sotsiaalministeerium vaatavad nüüd veelkord üle oma seisukohad ja põhjendused, kuidas on otstarbekas praktika rahastamine korraldada.

„Selge on see, et praktikakohad peavad olema õeks õppijatele kättesaadavad.

Praegu katavad õppeasutused õeõppe praktikakulud haridus- ja teadusministeeriumi eraldatavast tegevustoetusest. Tegevustoetust eraldatakse kõigile kõrgkoolidele ja selles ei eristata toetuse sihtotstarvet (personalikulu, majanduskulu, vms). Tegevustoetuse sees eraldi praktikakulu määratlemine ei oleks aga kooskõlas ülikooliseadusest tulenevate kõrghariduse rahastamise põhimõtetega. Eraldi praktikatoetuse välja toomine eeldaks kõrghariduse rahastamispõhimõtete muutmist ja see ei puudutaks siis enam ainult õeõpet, vaid võrdse kohtlemise printsiibist lähtudes ka teisi õppevaldkondi.

Haridus- ja teadusministeeriumi hinnangul tuleks õeõppes järgida ka teistes valdkondades kehtivat põhimõtet, et praktikakulu on tööandja kanda, teema riikliku prioriteetsuse korral valdkondliku ministeeriumi kanda. Antud juhul on see sotsiaalministeerium.

Kui haiglad kui õdede peamised tööandjad ise ei ole huvitatud praktikantide õpetamisest, ei avarda praktikavõimalusi ka kõrgkoolide riikliku rahastamise suurendamine praktikakulude katteks. Tähtis on muuta haiglate hoiakuid, et tekiks huvi järelkasvu koolitamiseks ja praktikantide vastu võtmiseks. Nagu teistes valdkondades, peaks ka tervishoius olema tööandja huvitatud kvalifitseeritud järelkasvu olemasolust.

Haridus- ja teadusministeeriumi hinnangul tuleks õeõppe praktika probleemide lahendamisel suunata lisaraha kõrgkoolide asemel haigekassasse, kes toetaks õpetavaid haiglaid, seades neile ühtlasi ka selgema vastutuse praktikakohtade tagamisel. Haiglate rahastamine ei ole kõrgkoolide ülesanne, seda peaks korraldama sotsiaalministeerium.

Õeõppe praktika rahastamise küsimused on kerkinud päevakorda peamiselt seetõttu, et tervishoiuasutused soovivad seniseid praktikatasusid oluliselt suurendada, kohati kuni kolmekordistada. See ei sõltu haridus- ja teadusministeeriumist ning see on veel üks põhjustest, miks haridus- ja teadusministeerium ei saa vastutada lisarahastuse eest.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.