Arstid saavad erialasele teabele ligi ka ravimireklaamita

Ravimiameti meditsiininõunik, Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-õppejõud Alar Irs
Ravimiameti meditsiininõunik, Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-õppejõud Alar Irs

Ravimivaldkonna kõiki reegleid on võimalik vaadata pelgalt kaubandusõigusena, aga seda ei tohiks teha, kuna see viib rumalate järeldusteni, kirjutab ravimiameti meditsiininõunik, Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-õppejõud Alar Irs.

Alar Irsi arvamus on koostatud vastuseks advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaadile Katri Paas-Mohando arvamusele.

Kui ravimitootjail on (täiesti legitiimne) soov rohkem ja vabamalt ravimireklaami teha, siis tuleks seda otse postuleerida ja mõjusid analüüsida, selmet kasutada asjatundmatuid meditsiinilisi argumente ja apelleerida olematutele ohtudele.

Ravimireklaami piirangud ei tekita mitte mingit infosulgu ja artikli autoril on sassi läinud hulk erinevaid teemasid, mis on pigem seotud arstitöö kui ravimikaubandusega.

Usaldusväärne teave sõltumatust allikast

Algusest alustades - kaasaegne arstimine on võimalust mööda tõenduspõhine ja selle eelduseks on arstide elukestev õpe ja kursisolek oma tööks vajaliku uusima erialateabega. Usaldusväärne arstiteaduslik teave pärineb sõltumatu autorlusega eelretsenseeritavatest allikatest - olgu need siis nn primaarpublikatsioonid teadusajakirjades või praktilises võtmes koostatud ülevaated kliinilistes andmebaasides. Praktilisse konteksti pandud uusimat teavet edastatakse ka erialaühenduste üritustel.

Ettekujutus, et üksnes ravimitootjail on juurdepääs erialateabele ja arstid saavad sellest aru alles pärast tootjapoolset seletamist, on vale ja paternalistlik. Jutt sellest, et arstidel ei ole teada ravimite annustamisjuhised - kuigi autor ei ole tervishoiutöötaja, tuleks enne arvamuse avaldamist kõne alla võetava valdkonnaga pisutki tutvuda.

Ravimitootja võib uusi teadmisi vahendada ka ravimit reklaamimata - ravimiseadus ütleb sõnaselgelt, et teadusartiklite andmine arstidele ei ole ravimireklaam. Lisaks, ravimi ohte käsitleva või ravimite riski/kasu suhet parandada aitava olulise uue teabe kiire edastamine on tehtud ravimitootjatele suisa kohustuseks. See teave, tõsi, ei tohi olla müügiedendus. Ja kui ravimi kohta on selgunud midagi eriti põletavat, hoolitseb ravimiamet, et kõik asjassepuutuvad kolleegid sellest kiiresti teada saaks.

Off-label use otsuseid peab olema valmis kaitsma

Artiklis on miskipärast toodud näide sellest, kuidas ravimitootjad tekitasid vanale ravimile uuel näidustusel ülikõrge hinna ning püüdsid takistada odavamalt soetatud sama ravimi kasutamist uuel näidustusel, kuigi sõltumatutes uuringutes oli selle mõistlik ohutus tõestatud - kuidas see haakub ravimireklaami teemaga, ei tea. See viitab pigem, et ravimireeglistiku mõni muu osa vajaks ülevaatamist.

Viimaks võtab autor veel kõnelda ravimi kasutamisest väljaspool kinnitatud näidustust (ing k off-label use) ja tundub arvavat, et seda võiks teha ravimitootja soovitusel ja ravimitootja edastatud teabe alusel. Väide, et see kaitseks arsti vastutuse eest, on vale. Arstitöös tuleb ette, et peame mõnda ravimeetodit kasutama väljaspool selle üldtunnustatud konteksti, aga see toimub patsiendi nõusolekul ning me peame olema alati valmis oma otsust arstiteaduslike andmete alusel kaitsma.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.