Ekspordiklaster jätkab ka EASi toetuseta

Medicine Estonia klastri juhatuse liige Inge Suder.
Medicine Estonia klastri juhatuse liige Inge Suder.

Medicine Estonia klastri eelmine periood sai 2014. aastal läbi ja uuel perioodil EASist enam raha ei taotleta. Varem toimis klastri rahastus põhimõttel: 70% tuli EASilt ja 30% klastri liikmetelt.

Meditsiiniteenuste ekspordile ja arendamisele keskendunud klastri esindaja hinnangul püsis Eesti meditsiiniteenuste eksport 2015. aasta algupoolel stabiilsena.

“Selle aasta esimesel poolel on meditsiiniteenuste eksport püsinud enam-vähem samal tasemel kui mullu samal ajal. Ligi 10% on kasvanud Soome patsientidele osutatud teenuste maht, kuid selgelt on vähenenud Venemaa patsientide ravi Eestis,” rääkis klastri juhatuse liige ja Ida-Tallinna Keskhaigla turundusjuht Inge Suder.

“Vene turu languse põhjuseks on eelkõige nõrgenenud rubla,” selgitas ta. “Aga ka Venemaa ja ELi pingestunud suhted.”

Sel aastal on klastri liikmed olnud samad, kes 2014, ent huvi klastri tegevuse vastu on Suderi kinnitusel jätkuvalt suur, eeldatavasti lisandub 2016. aastal ka uusi liikmeid.

“Kuna turundus- ja müügitegevus väljapool Eestit nõuab järjepidevat tegutsemist, on vaja jätkata üheskoos panustamist,” selgita Suder klastri liikmete plaane.

Hambaravikliiniku Kliinik32 juhataja Brit Pensa sõnul on soomlaste huvi Eestis hambaid ravimas käia stabiilne. “Mitmed Eesti hambaravikliinikud suudavad pakkuda väga kvaliteetset teenust konkurentsivõimelise hinnaga. Käesoleval aastal prognoosime oma kliinikus välispatsientide ravimahtude püsimist vähemalt eelmise aasta tasemel,” lisas Pensa.

Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) turunduse ja avalike suhete osakonna juhataja Madis Prink ütles, et LTKH liitus Medicine Estoniaga aastal 2012, mil klaster loodi.

“Medicine Estonia peamine funktsioon on olnud turundada Eestit kui riiki, kus on usaldusväärne ja kõrgel tasemel meditsiin. See funktsioon oli ka meie haigla jaoks ääretult oluline,” sõnas ta. “Mida parem maine on Eesti meditsiinil välispatsientide ja -koostööpartnerite silmis, seda suurema tõenäosusega on ka meie haigla teenused nende jaoks atraktiivsed,” lisas ta.

Medicine Estonia korraldatud üritused olid Prinki sõnul ka heaks võimaluseks tutvuda uute potentsiaalsete sihtturgudega ja saada vajalikke kontakte.
Praeguseks on LTKH aga koostöö Medicine Estoniaga katkestanud.

“Kuna klaster klaster ei esitanud taotlust järgmisse klastrivooru, leidsime, et proovime edaspidi vähemalt mõnda aega oma jõududega eksporditeemadega edasi tegeleda, ning vaatame, kuidas läheb,” ütles Prink.

Ta lisas, et klastrisse kuulumine on olnud siiski kasulik. Kasvõi seetõttu, et on Lääne-Tallinna Keskhaiglas on hakatud ekspordile varasemast rohkem tähelepanu pöörama.

Klastri varasem arendusjuht Tiina Mikk suundus uutele väljakutsetele käesoleva aasta alguses, kui eelmine klastriperiood lõppes. Tema tegevus oli seotud lõppenud EASi projektiga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.