• 31.03.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Perearstid küsivad patsientidelt vabatahtlikku visiiditasu

Pealinnas leidub mitmeid perearstikeskusi- kes küsivad patsientidelt ambulatoorse külastuse korral vabatahtlikku ehk sisuliselt varjatud visiiditasu. Paraku pole see seadusega kooskõlas- kirjutab ajaleht Pealinn. Ravikindlustuse seaduse kohaselt ei tohi perearst nõuda kindlustatud isikult ambulatoorse külastuse korral visiiditasu. Sellest hoolimata küsitakse patsientidelt mõnes perearstikeskuses vabatahtlikkuse alusel 10-50 krooni- kinnitades- et raha kasutatakse näiteks halduskulude tasumiseks- meditsiiniaparaatide ostmiseks- kilesusside- analüüsitopside vms soetamiseks. Perearstikeskuse Sinu Arst juhataja Anneli Kalle ütleb- et patsientidele (v.a alla 7-aastased lapsed ja pensionärid) antakse nende keskuses võimalus maksta perearsti visiidi järel tasu 35 krooni. "Kuid kui inimene ei soovi või ei saa seda raha maksta- siis probleemi sellest ei tule-" lausus ta. Tasu maksmine ei ole Kalle kinnitusel kuidagi seotud meditsiiniteenuse saamisega- arstiabi osutatakse patsiendile ettenähtud mahus ja kvaliteediga- sõltumata sellest- kas ta soovib vabatahtlikult annetada või mitte. „Kõigepealt saab inimene teenuse kätte ja kui ta on sellega rahul- võib ta soovi korral meid omaosalusega toetada-" märgib Kalle. Senikaua- kuni Eesti tervishoiusüsteem ei suuda katta perearstikeskuste tegelikke kulusid- on arstid tema sõnul sunnitud toime tulemiseks välja mõtlema alternatiivseid võimalusi.   Näiteks 2007. aasta sügisel haigekassa poolt tellitud perearstide kättesaadavuse uuringust selgus- et 4% vastanutest on pidanud perearsti vastuvõtul visiiditasu maksma.   Eesti Perearstide Selts suhtub vabatahtliku visiiditasu küsimisse taunivalt. „See pole seadusega kooskõlas- aga kuna seadus ise on veidi auklik- taandub vabatahtliku visiiditasuga seonduv pigem eetikale ja paraku esineb siin aeg-ajalt libastumisi-" ütleb seltsi juhatuse esimees Madis Tiik.   Ka abilinnapea Merike Martinson on korduvalt pealinna perearstide tähelepanu sellele juhtinud- et vabatahtliku annetuse küsimine tuleb lõpetada. Paraku pole linnal õigust perearste karistada- küll aga võib seda teha haigekassa.   Näiteks 2006. aastal esitas haigekassa trahvinõude Linnamõisa- Telliskivi ja Merelahe perearstikeskusele- kes olid teinud ühise kokkuleppe- et hakkavad patsientidelt omaosalustasu nõudma. Perearstikeskused esmalt keeldusid trahvi maksmast ja jätkasid tasu võtmist. Haigekassa tegi seejärel halduskohtule avalduse leppetrahvi väljanõudmiseks ning perearstikeskuse kohustamiseks tasu nõudmine lõpetada. Seepeale sõlmiti kompromiss- mille järgi perearstikeskused kinnitasid- et rikkusid seadust ning lõpetavad omaosalustasu võtmise ja tasuvad igaüks leppetrahvi 500 krooni.  
<strong>Fakte</strong><br />* Vaid 3% elanikest on kindlasti nõus maksma perearstile mingittäiendavat tasu arstiabi eest- selgub Faktum amp; Ariko 2007.aasta uuringust. 14% on selleks pigem nõus- 21% pigem ei ole nõusja 55% ei ole üldse nõus.<br />* Arsti juurde pääsu takistab kõige enam vaesus- mille tõttu jäi2004. aastal arstiabist ilma 232 000 inimest ehk rohkem kuiviiendik 16aastast ja vanemat elanikku- sedastab Statistikaameti2005. aasta uuring. Probleemiks oli nii arstiabi kallidus kui karavikindlustuse puudumine.<br />* Enim jäi majanduslikel põhjustel arstiabi saamata vaesuspiiristväiksema ehk alla 23 303 krooni suuruse aastasissetulekugainimestel.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 08.05.25, 10:27
Ortopro: kuidas pidev õppimine ja 3D-tehnoloogia viivad Eesti proteesinduse tippu?
Kui Stanislav Haugasmägi 1993. aastal proteesitehasesse tööle asus, ei osanud ta arvata, et just sellest algab elukestev teekond, millel jooksul toob just tema Eestisse proteesimaailma tipplahendused. Täna on Ortopro nimi, mis tähendab valdkonnas mitte ainult kogemust ja täpsust, vaid ka pidevat arengut ja rahvusvahelist haaret.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele