Kristjan Vilosius: kas keeramegi apteegisüsteemi pea peale?

Riigikohtu otsus tühistada senised ettevõtluse huve ja patsientide vajadusi tasakaalukalt määratlenud asutamispiirangud, sellele eelnenud ja järgnenud õiguskantsleri arusaamatutel motiividel toimunud meediakampaania ning viimaks ka riigikogu suutmatus võtta vastu sektorile sobiv kaasaegne regulatsioon, on viinud olukorrani, kus apteegisektori reguleerimiseks väljakäidud ideed kombivad ulmekirjandusele sarnaselt fantaasiapiire.

Proviisorite Koja poolt väljakäidud idee natsionaliseerida tänaste ketiapteekide omandis olevad apteegid, mida on tänaseks aastakümneid arendatud ning kus on Euroopa tipptasemel teenindus ja tootevalik, on muidugi intellektuaalselt huvitav.

Eesti kui mõistliku investeerimiskeskkonna maine arendamisel ja ettevõtjate edaspidisel veenmisel, et Eestisse on üleüldse mõtet midagi investeerida, võib minna pehmelt öeldes raskeks. Viimane oli öeldud arusaadavalt läbi iroonia, kuid tõsiasi, et valitsuskoridorides liiguvad NLKP programmilised ideed vara natsionaliseerimisest kogu rahva hüvanguks, on mõtlemapanev.

Aga samal ajal ma muidugi mõistan apteekrite muret oma professiooni maine ja staatuse pärast ja iseenesest on iga initsiatiiv lahenduste pakkumisel diskussiooni arendamiseks tervitatav.

Loodan jätkuvalt, et kõige hullemad unenäod ei teostu ja poliitikutel leidub kainet mõistust võtta vastu mõistlik ja euroopalik apteegiturukorraldus, sealjuures tagasi pöörata ka vertikaalse integratsiooni kaotamine ehk kaotada sel suvel hulgimüüjatele kiirustades kehtestatud keeld omada apteeke, mis ilmselgelt toob tarbijatele kaasa ravimihindade tõusu läbi ilmselge mastaabiefekti languse ja opereerimise ressursi vähenemise. See keeld on niivõrd ebaloogiline, et kuulub ilmselt rubriiki tööõnnetus.

Eesti Apteekide Ühendus on pakkunud välja korraldada apteegiturg sarnaselt Inglise mudelile, mis tähendab sisuliselt seda, et Haigekassa või ka Ravimiamet planeeriks apteegivõrku tsentraalselt vastavalt geograafilistele ja teenuse kvaliteediga seotud kriteeriumitele.

Inglismaa kogemus näitab, et mudel töötab väga edukalt. Kui kellegi on veel mõistlikke ideid apteegituru tuleviku korraldamiseks, väärivad need kindlasti arutelu. Kui aga läheb natsionaliseerimiseks, tuleb ettevõtjal lahkuda sinna, kus kapitalism veel eksisteerib. Õnneks on ka meie lähedal Euroopa Liidus selleks võimalusi küllaga.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.