Hambaarstide liit: riiklikud piirhinnad tuleks kaotada

EHL president Marek Vink peab oluliseks riiklike piirhindade kaotamist.
EHL president Marek Vink peab oluliseks riiklike piirhindade kaotamist.

Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink võtab kokku, mis jääb meenutama lõppevat aastat. Murekohad on riikliku hambaravihüvitiste süsteemi mittetoimimine ning puudulik ennetustöö.

Eesti Hambaarstide Liit jätkas ja jätkab võitlust patsientidele õiguse eest riiklikku hambaravitoetust kasutada oma hambaarsti juures, sest hetkel ei saa kolmveerand suuremate linnade täiskasvanutest poliitikute lubatud hambaravihüvitist. Kurjajuur on riiklikult kehtestatud piirhinnad, mis tuleks kaotada, sest õiglaste piirhindade kehtestamine on turumajanduse ja teenuse omahinna kujunemise perspektiivis võimatu.

Me näeme, kuidas hüvitis on tõstnud maapiirkondades hambaravi hindu, samal ajal ei saa suuremates linnades investeeringuid teinud kliinikud kehtestatud piirhindadega hakkama. Eesti Hambaarstide Liit seisab selle eest, et täiskasvanute hambaravihüvitis oleks sarnane rahalisele proteesihüvitisele, millega on kõik rahul.

Rõhku tuleks panna haiguste ennetamisele

Eesti Hambaarstide Liit selgitas ka lõppeval aastal tervisepoliitika kujundajatele, et rahva suutervist ei saa hinnata selle järgi, kui palju ühikuliselt hambaid ravitakse, vaid selle järgi, kui paljud inimesed suudavad haiguse riskitegureid kontrollides hambad tervena hoida. Kahjuks riiklik ravi rahastamise süsteem meid tervisekäitumist muutvas suunas ei juhi.

Olukorras, kus tänu turukonkurentsile on hamba restaureerimise kunstis saavutatud Euroopa tipptase, on aeg suunata tähelepanu haiguse põhjuslikule ravile ja ennetamisele. Hambaarstid teavad ja riigi tervisepoliitika kujundajad justkui usuvad, et suuõõnehaigused on riskitegureid hallates ennetatavad, kuid ikkagi kulutame järjest rohkem maksumaksja raha peamiselt hambaaukude parandamisele ega üritagi kogu ühiskonnale kalliks kujunevast restauratiivse ravimise tsüklist välja rabeleda.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.