JUHTKIRI:

Ravikindlustus kõigile? Miks ka mitte...

<strong>Ravikindlustus kõigile? Miks ka mitte...</strong>

Tohoh - ravikindlustus peaks olema tagatud kõigile Eesti elanikele? No mis jutt see siis nüüd on?

Nõnda võis mõelda nii mõnigi- kes luges möödunud nädala kolmapäeval Postimehest professor Raul-Allan Kiiveti arvamust. Sest just sellise ettepaneku Kiivet tegi - kõigil Eesti elanikel peaks olema ravikindlustus- sest see on ainus viis leviva HIVi taltsutamiseks.

Kui aga järele mõelda- siis on tegemist aruka ning kaalumist ja õigupoolest rakendamistki vajava ettepanekuga. Tõsi küll- siinkohal tahaks tunnustatud professorile siiski veidi vastu vaielda. Nimelt selles osas- et eeskätt oleks vaja ravikindlustust HIV-kandluse võimalikult varajaseks avastamiseks.

Seda ka muidugi- kuid millegipärast tundub allakirjutanule- et valdaval enamikul n-ö klassikalise HIV-riskirühma (antagu mulle see väljend andeks- palun!) esindajatest Eestis pole suurt sooja ega külma- kas neil ravikindlustus on või mitte. Aga omajagu kasu on sellest kindlasti. Küllap samavõrra oluline on lihtsalt aduda- et riik hoolib kõigist oma alamatest- vähemalt ravikindlustuse koha pealt. Olgu neil siis parasjagu näiteks töökoht või ärgu olgu.

Kahtlemata aitaks selline otsus maandada suure hulga depressiivseid pingeid- mis näiteks töötuks jäämisel tekivad: vähemasti üks mure- arsti juurde pääsemise mure- ei ole siis suurem kui teistel inimestel. Ja seegi võit võiks olla märgatav. Eesti rahva mõni aeg tagasi ligi 90-protsendiliseks hinnatud depressioonist haaratust silmas pidades eriti.

Mõistagi on idee teoks tegemisel üks oluline küsimus: kui palju see maksma võiks minna? Kui Eestis on 80 000 ravikindlustuseta inimest- siis ilmselt suurusjärgus 200-300 miljonit krooni aastas. Suur summa- muidugi. Aga eeldatava “suhkrutrahvi” eest oleks kohe mitu aastat hooleta olnud...

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.