Iga insult pärast TIAd tähendab äpardumist

Aju transitoorse isheemilise ataki (TIA) järel tekib kolme kuu jooksul 14 protsendil patsientidest ajuinsult, leidis Ameerikas läbi viidud uuring.

Aju transitoorse isheemilise ataki (TIA) järel tekib kolme kuu jooksul 14 protsendil patsientidest ajuinsult- leidis Ameerikas läbi viidud uuring. Ohio Cincinnati ülikooli teadlased tuletavad meelde- et TIAle järgneb sageli ajuinsult ja surm- kirjutab Reuters Health.

Dr Dawn Kleindorferi juhitud uurimisgrupp võttis kokku andmed 1-3 miljoni elanikuga piirkonnast nii haiglas kui ambulatoorselt diagnoositud TIA episoodide kohta. Uuring avaldati ajakirjas Stroke.

Keskmine TIA haigestumus 1990. aasta elanike arvu kohta oli 83/100 000. Mustanahalistel ja meestel esines TIA sagedamini - meeste haigestumus 101-4/100 000- mustanahalistel- valgetel ja naistel saja tuhande kohta vastavalt 98-0- 81-3 ja 69-8.

Insuldirisk kolm kuud pärast TIA episoodi oli 14-6% ning TIA- insuldi ja surma kombineeritud risk 25-2%. Insuldirisk tõusis kõrgeks juba kaks päeva pärast TIAd (6%)- kuue kuu pärast arvutati- et risk on juba juba 17%.

Vanust- rassi või sugu ei saanud seostada TIA kordumise või insuldiga- kuid suremuse protsent sõltus vanusest.

Andmete põhjal hindasid uurijad- et 2002. aastal esines TIA umbes 240 000 ameeriklasel. Autorid kutsusid üles leidma uuringutes uusi võimalusi- millega saaks pärast isheemiat edasist haigestumist ära hoida.

San Francisco UCSF ülikooli neuroloog dr S. Claiborne Johnston arvas juhtkirjas- et iga insult pärast TIAd on ebaõnnestumine. Põhjuseks võib olla kas äpardumine olemasolevate ravimeetodite kasutamise osas või  - isegi sagedamini - teadlaste suutmatus töötada välja uusi efektiivseid TIA ravivõimalusi. (Stroke 2005; 36:720-724)

<br /><strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.