Professor Karl Kull teenis kliinikumi preemia

13. mail peetud Tartu ülikooli kliinikumi konverentsil sai onkokirurg, emeriitprofessor Karl Kull kliinikumi preemia, mille seni on pälvinud seitse teenekat Eesti arsti.

Reedel- 13. mail peetud Tartu ülikooli kliinikumi konverentsil sai onkokirurg- emeriitprofessor Karl Kull kliinikumi preemia- mille seni on pälvinud seitse teenekat Eesti arsti.

Karl Kull hakkas esimesena Eestis tegema radikaalseid operatsioone kõhunäärmevähi puhul- juurutas esimesena kliinilisse praktikasse mitmeid radikaalseid operatsioone onkogünekoloogia (nt vaagnaorganite eksenteratsioon) ja onkouroloogia (nt radikaalne prostatektoomia eesnäärmevähi puhul ja radikaalne tsüstektoomia kontinentse reservuaari moodustamisega kusepõievähi puhul) alal- vahendas kliinikumi avalikkussuhete juht Kristi Tael.

Tänavu märtsis 75. sünnipäeva tähistanud Karl Kull avaldas juubeliintervjuus Kliinikumi Lehele oma arstitegevuse pikaealisuse retsepti: “Kõige olulisemaks pean seda- et ma ei ole end lõdvaks lasknud ega ole lasknud endal puhata.”

Karl Kull on avaldanud 134 teaduslikku publikatsiooni- neist välismaa väljaannetes 34. Ta on olnud Tartu Kirurgide Seltsi juhatuse liige- Eesti Onkoloogide Seltsi juhatuse liige ja Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni juhatuse liige.

1987. aastal omistati Kullile ENSV teenelise arsti tiitel. Professor Karl Kull on Tartu linna aukodanik.<br />

<strong>50 aastat arstina<br /></strong>Emeriitprofessor Karl Kull on sündinud 3. märtsil 1930. Ta lõpetas Pärnu 1. keskkooli 1949. aastal ning ülikooli arstiteaduskonna kiitusega 1955. aastal.

Karl Kulli varane arstikarjäär algas Hiiumaal kirurgi ja günekoloogina- jätkus 1957. aastast Tapa haigla kirurgiaosakonna juhatajana- kus ta ka alustas intensiivselt suuremahuliste kirurgiliste operatsioonide läbiviimist.

1962. aastal lahkus ta Tapalt ning jätkas tööd Tartu linnahaigla kirurgiakliinikus Toomel- alates 1965. aastast vastloodud veresoontekirurgia osakonna juhatajana. Sellel ajal sooritas ta juba kõiki kasutusel olnud operatsioone seedetraktil ning veresoontel.

1967-1971 oli Karl Kull Tartu linnahaigla peaarsti asetäitja ravi alal.

1968. aastal kaitses ta meditsiinikandidaadi väitekirja veresoontekirurgia alal ning sai meditsiinikandidaadi kraadi.

1971. aastal- kui Toome kirurgiakliinik kolis üle Maarjamõisa haiglasse- sai Karl Kullist seal II kirurgiaosakonna juhataja. Erilist huvi tundis ta onkoloogiliste operatsioonide vastu- tehes enamiku suurematest onkoloogilistest operatsioonidest Maarjamõisa haiglas.

1973. aastal asus Karl Kull tööle Tartu onkoloogia dispanseri kirurgiaosakonna juhatajana- hakates eriti aktiivselt ning intensiivselt onkoloogilisi haigeid opereerima ja ravima- tehes hulgaliselt väga radikaalseid onkoloogilisi operatsioone.

1975. aastal asus Karl Kull lisaks Tartu ülikooli dotsendi ametikohale- lugedes onkoloogia ja ka onkogünekoloogia kursust- dotsendi kutse omistati talle 1980. aastal.

1992. aastal valiti Karl Kull TÜ radioloogia ja onkoloogia kliiniku kliinilise onkoloogia õppetooli juhatajaks - korraliseks professoriks- alates 1996. aastast on ta emeriitprofessor.

Kuni 1999. aasta lõpuni oli Karl Kull Tartu ülikooli kliinikumi onkoloogiahaigla kirurgiaosakonna juhataja- jätkates endises mahus laia ampluaaga ulatuslike onkoloogiliste operatsioonide teostamist.

<strong>Eeskujuks kolleegidele<br /></strong>Käesoleval ajal töötab emeriitprofessor Karl Kull aktiivselt SA TÜK hematoloogia-onkoloogia kliiniku konsultandina. Ta on oma tõelise arstihinge ja arstieetikaga eeskujuks kõigile kolleegidele. Oma pikaajalisi kogemusi jagab ta nooremate kolleegidega.

Tähelepanu väärib prof. Kulli panus SA TÜK tegevuse laiendamisel Ida-Viru keskhaiglas- kus tal on iganädalased konsultatiivsed vastuvõtud. <br />

<strong>MU</strong>

 

 

<u><strong>Kliinikumi preemia laureaadid:</strong></u>

* prof. emer. Arvo Tikk<br /> * prof. emer. Endel Tünder<br /> * prof. emer. Vello Salupere<br /> * prof. emer. Ain-Elmar Kaasik<br /> * dr Vello Ilmoja<br /> * prof. Toomas Sulling<br /> * prof. emer. Lembit Allikmets<br /> * prof. emer. Karl Kull

<em>Allikas: MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.