Piibe Muda kaitseb homme doktorikraadi

Homme- 1. juunil kell 15 kaitseb Tartu ülikooli nõukogu saalis
meditsiinidoktori kraadi Piibe Muda. Tema doktoritöö teema on
“Hypertension and homocysteine: Associations between essential
hypertension and homocysteine in treated and untreated hypertensive
patients with and without coronary artery disease” (“Hüpertensioon
ja homotsüsteiin: hüpertensiooni ja homotsüsteiini seosed ravitud
ja ravimata kaasuva südame isheemiatõvega ja isheemiatõveta
hüpertensiooniga patsientidel”).

TÜ kliinikumi veebilehel ära toodud doktoritöö kokkuvõttes öeldakse- et hüpertensioon on ateroskleroosi riskifaktor- samuti on sõltumatuks ateroskleroosi riskifaktoriks hüperhomotsüsteineemia. Homotsüsteiinil on ka endoteeli kahjustav toime- kusjuures see on seotud tugevnenud oksüdatiivse stressiga.

TÜKi kardioloogiakliiniku arst-õppejõu Piibe Muda doktoritöö eesmärkideks olid: uurida ägeda koronaarse sündroomiga patsientidel hüperhomotsüsteineemia levimust- seost teiste kardiovaskulaarsete riskifaktoritega ja mõju korduva ägeda koronaarse sündroomi tekkele; tüsistumata hüpertooniatõvega patsientidel homotsüsteiini ja glutatiooni omavahelisi seoseid ning mõlema seoseid vererõhuga ning antihüpertensiivse ravi mõju homotsüsteiinile ning rakusisesele ja plasma oksüdatiivsele stressile- öeldakse kliinikumi veebilehel.

Homotsüsteiini tase oli ägeda koronaarse sündroomiga patsientidel uuringu järgi oluliselt kõrgem kui kontrollgrupil ja seostus normotensiivsetel patsientidel uue koronaarsündmuse tekkega.

Hüpertooniatõvega patsientidel seosed homotsüsteiini ja uue ägeda koronaarse sündroomi tekke vahel puudusid. Hüpertensiooniga patsientide võrdlemisel kontrollrühmaga selgus- et patsientidel oli oluliselt kõrgem homotsüsteiin ja rakusisene oksüdatiivne stress.

Antihüpertensiivne ravi alandas oluliselt vererõhku- kuid ei mõjutanud keskmist homotsüsteiini taset- samas esinesid soodsad muutused nii rakusisese kui plasma oksüdatiivse stressi osas.

Doktoritöö juhendajad on emeriitprofessor Rein Teesalu TÜ kardioloogiakliinikust ja professor Mihkel Zilmer TÜ biokeemia instituudist. Oponendiks on Göteborgi ülikooli kliinilise farmakoloogia instituudi professor Bengt Thomas Hedner.<br />

<strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.