Sepsis kui sagenev sündroom

Sisearstide seltsi seminaril tõdeti, et sepsis on muutumas sisemeditsiini tavapäraseks osaks.

Eesti Sisearstide Seltsi (ESAS) tänavust seminar-nõupidamist peeti Pärnu kontserdimajas. Kuulati eriteemalisi ettekandeid- konverentsil osalenud võisid jälgida ravimfirmade Astra-Zeneca ja Sanofi-Aventis satelliitsümpoosione.

ESASi seminar-nõupidamisel rääkis Eesti tervishoiupoliitikast sotsiaalministeeriumi abiminister Peeter Laasik- haigekassa juhatuse liige Arvi Vask võttis kokku eelmise majandusaasta ja tutvustas plaane käesolevaks aastaks. Veel käsitleti sisearstide iga-aastasel üritusel ravimireklaami ja<br /> -info vahekordi- hooldusravi korraldust ja sisemeditsiini arengukava. Analüüsiti haigusjuhte- räägiti sepsise diagnostikast ja ravist.

<strong>Suure letaalsusega sündroom<br /></strong>Sepsisega haigest siseosakonnas rääkis seminaril Tartu ülikooli sisekliiniku vanemarst-õppejõud Ene Anijalg. Sepsis on kõrge letaalsusega sündroom (20-60 protsenti)- mille sagedus maailmas järjest kasvab. “Sellekohane statistika puudub- aga tunnetuslikul tasandil võib öelda- et ka meil nähtub sama tendents-” sõnas ettekandja.

Sepsis on süsteemne põletikureaktsioon vastusena infektsioonile. Sepsis ja tema tüsistused on ühe ja sama haiguse progressioon- mille puhul endogeensete mediaatorite poolt vallandatud süsteemne reaktsioon viib generaliseerunud põletikureaktsioonile. Põletikust saavad haaratud ka esialgsest haiguskoldest eemal asuvad organid- mis viib organi või organite puudulikkuseni.

Iga päev sureb maailmas sepsisesse umbes 1400 inimest. Tegu on sagedaseima surmapõhjusega mittekardiaalsetes intensiivravi osakondades.

Esinemissageduse tõusu oletatavate põhjustena märkis dr Anijalg diagnostikavõimaluste paranemist- immuundefitsiithaiguste sagenemist- invasiivseid protseduure- keemia- ja kortikosteroidravi- aga ka suurenevat alkoholi tarbimist ja aidsi haigestumist.

“Sepsise sümptomatoloogia on polümorfne ja diagnostika keeruline- haiguse kulg võib olla ettearvamatu-” sedastas Ene Anijalg.

<strong>Ravi põhiaspektid<br /></strong>Sepsise kahtlusel tuleb kiiresti teostada kõigi organsüsteemide objektiivne uurimine algkolde leidmiseks- põhjalik laboratoorne ja instrumentaalne diagnostika. Enne bakteriaalse ravi alustamist võtta külvid (veri- uriin- röga- liikvor jne).

“Oluline on võtta vähemalt 2-3 verekülvi perifeersest veenist olulise ajaintervallita- samuti igast üle 48 tunni olnud veenikanüülist-” täpsustas dr Anijalg.

Sepsise ravi põhiaspektidena märkis ettekandja kiiret ravi alustamist sisehaiguste osakonnas- hemodünaamika stabiliseerimist- lokaalset (kirurgiline) ja süsteemset (antibakteriaalne) kolde ravi.

Sepsis diagnoositakse- kui esineb infektsioon ja kaks või enam SIRS-i (Systemic Inflammatory Response Syndrome) kriteeriumi. Raske sepsise korral lisandub sepsisele äge organpuudulikkus ühes või enamas elundkonnas. Rasket sepsist koos hüpotensiooniga- mida ei õnnestu korrigeerida infusiooniga- klassifitseeritakse septiliseks šokiks. Septilises šokis haige ravi peab toimuma intensiivravi osakonnas.

“Sepsis on muutumas sisemeditsiini tavapäraseks osaks-” märkis ettekandja. “Sepsise ravis on oluline koostöö kirurgia ja intensiivravi spetsialistidega.”

 

**********************

 

<strong><u>Sepsis</u></strong>

<strong>Sepsise patofüsioloogilised mehhanismid</strong>

<em>Sepsise korral tekib:<br /></em>* kontrollimatu põletiku<br /> * aktivatsioon;<br /> * hüübimissüsteemi aktivatsioon;<br /> * fibrinolüütilise süsteemi pärssimine.

<em>Tulemus:<br /></em>* homeostaas häirub- tekib koagulopaatia- mis on oluliseks patogeneetiliseks mehhanismiks organkahjustuste kujunemisel.<br /><br /><strong><br /> Sepsise olulisemad kliinilised sümptomid<br /></strong><br /> * palavik või hüpotermia;<br /> * ebaselge tahhükardia;<br /> * ebaselge tahhüpnoe;<br /> * oliguuria- anuuria;<br /> * hemorraagiline diatees;<br /> * ebaselge põhjusega šokk;<br /> * teadvuse häired.

<strong><br /> Sepsise ravi</strong>

* kolde ravi;<br /> * antibiootikumid;<br /> * infusioonravi;<br /> * vasoaktiivne ravi;<br /> * inotroopne ravi;<br /> * veresuhkru kontroll;<br /> * vereproduktide kasutamine;<br /> * kopsude kunstlik ventilatsioon;<br /> * sedatsioon/analgeesia;<br /> * steroidid;<br /> * neeruasendusravi;<br /> * bikarb. ravi;<br /> * süvaveenitromboosi profülaktika;<br /> * stresshaavandi profülaktika

<em>Allikas: Ene Anijalg</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.