Elevantsust saab pidurdada

Patsientidel, kellel pärast operatsiooni või traumat on hakanud käsi või jalg pöördumatult paksuks minema, on alates sellest sügisest võimalik abi leida, sest juuli keskel saavad Eestis esimest korda 27 massööri kätte arstlikult eksamineeritud ödeemi- ja lümfiterapeudi tunnistuse.

Patsientidel- kellel pärast operatsiooni või traumat on hakanud käsi või jalg pöördumatult paksuks minema- on alates sellest sügisest võimalik abi leida- sest juuli keskel saavad Eestis esimest korda 27 massööri kätte arstlikult eksamineeritud ödeemi- ja lümfiterapeudi tunnistuse.

“Elevantsus on kole sõna-” ütles taastusraviarst Gernot Heusinger von Waldegg Põhja-Saksamaa Heide Lääneranniku Kliinikust (Westküstenklinikum Heide). “Mina eelistaksin selle kohta öelda III staadiumi lümfostaatiline ödeem grotesksete vormimuutustega.”

30. mail tutvustas saksa taastusraviarst Ida-Tallinna keskhaigla patoloogikumis 59 Eesti arstile uusimaid seisukohti lümfisüsteemi talitlushäirete diagnoosimises ja ravis.

“Enamik arste on kogenud- et iga turse ei allu ravile diureetikumidega-” selgitas ta. “Kui me vaatleme lümfisüsteemi lähemalt- saab selgeks- et sageli see ei saagi alluda. Samuti on aastakümnete jooksul püütud leida viise turse äraopereerimiseks ning patsientidele sellega vaid suuremat kahju põhjustatud. Saksamaal ödeemiravi esirinnas seisva Akadeemia DAMP kogemuste põhjal on ainus tulemuslik meetod kompleksne füüsikaline teraapia- mis koosneb manuaalsest lümfidrenaažist- kompressioonravist ja liikumisravist kompressiooni sees.”

Dr Heusinger von Waldeggi sõnul saab diureetikumile alluda näiteks kardiogeenne lümfodünaamiline ödeem ehk “lümfisoonte võrgustiku kõrge mahu puudulikkuse sündroom”- kus lümfisõlmed ja lümfisooned iseenesest on terved- kuid vedelikku tuleb kogu aeg peale rohkem kui lümfisooned jõuavad ära viia.

<strong>Lümfidrenaaž eeldab pidevust<br /></strong>Kui aga turse hakkab põhjustama groteskseid vormimuutusi- võib pigem olla tegemist lümfostaatilise ehk “lümfisoonte võrgustiku madala mahu puudulikkuse sündroomiga”- kus puudu või katki on lümfisooned või lümfisõlmed- mistõttu tööst välja lülitatud on osa kogu lümfisüsteemist. Siis ei tule keha enam toime ka normaalkoguses vedelike ja valkude äratransportimisega ning ödeemiterapeut peab väljaspoolt manuaalselt aitama nihutada lümfikohustuslikke makromolekulaarseid aineid läbi interstitsiaalse ruumi lähimate tervete lümfisõlmedeni.

Et vältida turse kohest tagasitekkimist- peab patsient kuni järgmise manuaalse lümfidrenaaži protseduurini kandma kompressioonsidet ning sidemega palju liikuma- et tagada jäseme piisav verevarustus suhteliselt tugeva sideme sees.

Manuaalse lümfidrenaaži protseduure on ödematiseerunud jäseme suuruse vähendamise perioodil vaja teha iga päev- mistõttu see on patsiendi jaoks suhteliselt kulukas ravi. Pärast miinimumsuuruse saavutamist tuleks kogu elu jooksul jätkata manuaalse lümfidrenaaži protseduuridega vastavalt vajadusele 2-3 korda nädalas ning kanda pidevalt spetsiaalselt antud patsiendi jaoks tellitud tugisukka.

Kompressioonsidemete materjale toob Eestisse AS Oriola. Tugisukki on onkoloogiahaiged seni tellinud läbi Soome ja Poola- kontaktid Saksamaa tootjatega on alles loomisel.

<strong>Esmakordselt Eestis<br /></strong>Dr Heusinger von Waldegg oli Tallinnas seoses M.I. Massaažikooli ja Akadeemia DAMP koostöös esimest korda Eestis korraldatud ödeemiteraapia kursusega. Kursuse maht oli 180 akadeemilist tundi. Eesti massööridele õpetas manuaalse lümfidrenaaži ja kompressioonravi tehnilisi oskusi Akadeemia DAMP lümfiterapeut-kutseõpetaja Paul Ulrich Clemens Streibl.

Saksa spetsialistid jäid oma esmakordse Eestis viibimisega rahule ning ilmutasid huvi koostöövõimaluste vastu Tartu ülikooli arstiteaduskonnaga.

<strong>Andmed saadetakse arstidele<br /></strong>Arstide nimekirja- kes 30. mail primaarsete ja sekundaarsete lümfödeemide diagnostika ja ravi seminaril osalesid- on patsientidel võimalik leida Eesti Massööride Liidu koduleheküljelt <a href="http://www.massaaziliit.ee">www.massaaziliit.ee</a>. Sinna pannakse pärast tunnistuste välja andmist üles ka Eestis tegutsema hakkavate lümfiterapeutide kontaktandmed.

Diplomeeritud lümfiterapeutide nimed koos kontaktandmetega saadetakse ühtlasi perearstidele ja taastusraviarstidele.

Arstid- kes nimetatud seminaril osaleda ei saanud- kuid tahaksid tutvuda dr Heusinger von Waldeggi lümfoloogiliste klassifikatsioonidega erinevate tursete diagnoosimise kohta- võivad võtta ühendust 1997. aastal Akadeemia DAMP lõpetanud lümfiterapeut-kutseõpetaja Raili Rääguga e-posti aadressil <a href="mailto:rp.ko@neti.ee">rp.ko@neti.ee</a>.

<br /><strong>AGE KRISTEL KARTAU<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.