Huvi terviseteemade vastu on väga kõrge

Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituudi korraldatud
tervise edenduse konverentsil tõdeti- et südame-veresoonkonna
haiguste ennetamisel tuleks rohkem ära kasutada meedia
võimalusi.

Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni osakonna dotsent Triin Vihalemm võttis oma ettekandes kokku kommunikatsiooni eri vormid. Praeguse ajakirjanduse jagas ta kaheks: ajakirjandus ja meediatoode. Viimase näiteks on lisaväljaanded- mis on kokku pandud peamise eesmärgiga müüa reklaami.

Inimeste huvi terviseteemade suhtes on väga kõrge. Kui meediat jälgides huvitutakse kõigepealt kodukoha infost (78 protsenti)- siis terviseteema on 67 protsendiga teisel kohal. Huvi peegeldub ka teemade valikus: ajakirjandus kajastab tervisega seotud teemasid tunduvalt sagedamini kui veel mõni aasta tagasi.

<strong>Info maksab<br /></strong>Et sõnum pärale jõuaks- on oluline määratleda eesmärk- sihtrühm ja nendeni jõudmise strateegia. Kampaaniate puhul on oluline sõnumit planeerida- näiteks määrata kindlaks selle edastamise aeg- kanalid- täideviijad ja meediakampaaniaks vajalikud kulutused.

Tele- ja filmiprodutsent Vahur Laiapea juhtis aastaid Eesti Tervisekasvatuse Keskuse südameprojekti ja oli ka tänavuse südamenädala meediakampaania läbiviija. Tema kogemused näitavad- et üha keerulisem on viia inimesteni sotsiaalset sõnumit läbi telekanalite. Täpsemalt öeldes: see maksab üha rohkem ning seda tuleb pikemat aega ette planeerida.

Laiapea tõi näiteks- et kümme aastat tagasi pöördus ta telekanalite poole südamenädalale reklaamiaja saamiseks alles kolm nädalat enne kampaania algust- ja talle leiti see aeg. Praegu tuleb läbirääkimisi varem alustada ning nii reklaamfilmi tegemine kui levitamine maksab üha rohkem.

Ta nentis ka- et ajakirjanduse huvi äratamiseks ei piisa tavapärasest- ehkki vajalikust üritusest. Uudiste künnis on sageli kõrge ning ajakirjanike kohalemeelitamiseks tuleb välja mõelda midagi ekstreemsemat- olgu selleks siis klaasist tervisemaja Raekoja platsil või riigikogulaste vererõhu mõõtmine.

“Emotsionaalne laetus on väga oluline - et inimene saaks samastuda või vastanduda-” märkis Laiapea ja andis soovituse: “Suhtugem meediasse nagu ämma: lugupidavalt- kuid ettevaatusega.”

<strong>Riiklik strateegia<br /></strong>Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Anneli Taal tutvustas südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamise riiklikku strateegiat aastateks 2005- 2020. Selle ajaga loodetakse saavutada märgatav paranemine rahvastiku südametervises.

Eestis sureb praegu südame-veresoonkonna haiguste tagajärjel aastas iga saja tuhande inimese kohta 250 meest ja 80 naist enne 65. eluaastat. Eesti eripäraks on varajane haigestumine- töövõime kaotus ja suremuse kõrge tase just keskeas. See avaldab negatiivset mõju ka meie majanduse arengule.

Riiklik strateegia näeb ette- mida on vaja teha olukorra parandamiseks. Peamised suunad on suitsetamise leviku piiramine- kehalise aktiivsuse suurendamine ja ebatervislike toitumisharjumuste vähendamine. “Tihti teatakse- mida teha- aga ei teata- kuidas-” viitas Taal inimeste sisemisele valmidusele oma eluviisi muuta.

Triin Vihalemm tõi näiteks- et 2003. aastal ütles tervelt 67 küsitlusele vastanutest- et nad on püüdnud muuta oma eluviisi tervislikumaks. Selle saavutamist takistavad nende arvates rahapuudus (39%)- ajapuudus (38%)- huvi ja motivatsiooni ebapiisavus (20%) ning abi ja teabe puudus (10%).

<strong>Terve olemise hea maine</strong><br /> Südamehaiguste ennetamise riiklik strateegia pakub inimestele esmajoones infot ja tuge nõustajate töö kaudu.

Kuid strateegia kujundab ka terve olemise head mainet - koostöös meediaga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.