Ainult tellijatele
30. august 2005
Ainult tellijatele
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aid­sist­ra­tee­gia läks koos­kõ­las­tus­rin­gi­le

Sot­siaal­mi­nis­tee­rium saa­tis koos­kõ­las­tus­rin­gi­le HI­Vi ja aid­si riik­li­ku st­ra­tee­gia eel­nõu aas­ta­teks 2006–2015, mil­le ees­märk on vä­hen­da­da uu­te HIV-nak­ku­se juh­tu­mi­te ar­vu ning mil­le ko­ha­selt va­ja­tak­se järg­mi­sel aas­tal aid­sien­ne­tu­seks 50 mil­jo­nit kroo­ni li­sa­ra­ha. St­ra­tee­gia ko­ha­selt soo­vi­tak­se aas­taks 2009 vä­hen­da­da uu­te HIV-nak­ku­se juh­tu­de ar­vu 30 juh­tu­mi­ni ning aas­taks 2015 20 juh­tu­mi­ni 100 000 ela­ni­ku koh­ta. Mul­lu oli Ees­tis 100 000 ela­ni­ku koh­ta 55 uut juh­tu­mit, va­hen­das BNS. Sa­mu­ti mää­rat­leb st­ra­tee­gia, et ra­se­da­te osa­kaal kõi­gist na­ka­tu­nu­test peab jää­ma al­la ühe prot­sen­di. Li­saks ta­he­tak­se suu­ren­da­da HIV-tes­ti­mi­se ja -nõus­ta­mi­se või­ma­lu­si, pa­ran­da­da na­ka­tu­nud ni­mes­te eluk­va­li­tee­ti ja vä­hen­da­da ühis­kon­na ne­ga­tiiv­set suh­tu­mist. Sa­mu­ti soo­vib st­ra­tee­gia vä­hen­da­da na­ka­tu­mist 15–29-aas­tas­te noor­te ja ui­mas­ti­ka­su­ta­ja­te hul­gas ning suu­ren­da­da ela­nik­kon­na tead­mi­si na­ka­tu­mi­se ris­ki­dest. Sot­siaal­mi­nis­ter Jaak Aab peab see­juu­res olu­li­seks koos­tööd ha­ri­dus- ja tea­dus­mi­nis­tee­riu­mi­ga. "Vii­mas­tel aas­ta­tel on tä­hel­da­tud, et epi­dee­mia on väl­ju­nud ris­kig­rup­pi­dest ning ha­ka­nud le­vi­ma üha sa­ge­da­mi­ni ka noor­te seas sek­suaal­sel teel. Noor­te tead­lik­ku­se tõst­mi­seks ta­ha­me lü­li­ta­da en­ne­tus­te­ge­vu­se koo­li­de õp­pep­rog­ram­mi­des­se," üt­les Aab. Te­ma sõ­nul on ühis­kon­nas lõ­puks aru saa­dud, et HIV ja aids po­le vaid ühe mi­nis­tee­riu­mi mu­re, vaid sel­le ni­mel pea­vad koos­tööd te­ge­ma eri­ne­vad mi­nis­tee­riu­mid, ko­ha­li­kud oma­va­lit­su­sed, koo­lid ja ter­vi­sea­su­tu­sed. St­ra­tee­gia väl­ja­töö­ta­mi­ses osa­les ühek­sa töö­rüh­ma, ku­hu kuu­lu­sid va­lit­su­sa­su­tus­te, ko­ha­li­ke oma­va­lit­sus­te, kol­man­da sek­to­ri, era­sek­to­ri ja rah­vus­va­he­lis­te doo­no­ri­te esin­da­jad. Koos­kõ­las­tus­rin­gi­le saa­de­tud st­ra­tee­gia eel­nõu­ga saab tut­vu­da sot­siaal­mi­nis­tee­riu­mi ko­du­le­hel lin­gi "Rah­va ter­vis" punk­ti "HIV ja AIDS" all. Sot­siaal­mi­nis­tee­riu­mi tea­tel on HI­Vi ja aid­si en­ne­tus­te­ge­vu­se­ga Ees­tis te­gel­dud üle 15 aas­ta, riik­li­kul ta­san­dil pea­mi­selt rah­va­ter­vi­se prog­ram­mi­de kau­du. Esi­me­ne aid­si pro­fü­lak­ti­ka riik­lik prog­ramm kin­ni­ta­ti 1992. aas­tal.
Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708