30. august 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aid­sist­ra­tee­gia läks koos­kõ­las­tus­rin­gi­le

Sot­siaal­mi­nis­tee­rium saa­tis koos­kõ­las­tus­rin­gi­le HI­Vi ja aid­si riik­li­ku st­ra­tee­gia eel­nõu aas­ta­teks 2006–2015, mil­le ees­märk on vä­hen­da­da uu­te HIV-nak­ku­se juh­tu­mi­te ar­vu ning mil­le ko­ha­selt va­ja­tak­se järg­mi­sel aas­tal aid­sien­ne­tu­seks 50 mil­jo­nit kroo­ni li­sa­ra­ha. St­ra­tee­gia ko­ha­selt soo­vi­tak­se aas­taks 2009 vä­hen­da­da uu­te HIV-nak­ku­se juh­tu­de ar­vu 30 juh­tu­mi­ni ning aas­taks 2015 20 juh­tu­mi­ni 100 000 ela­ni­ku koh­ta. Mul­lu oli Ees­tis 100 000 ela­ni­ku koh­ta 55 uut juh­tu­mit, va­hen­das BNS. Sa­mu­ti mää­rat­leb st­ra­tee­gia, et ra­se­da­te osa­kaal kõi­gist na­ka­tu­nu­test peab jää­ma al­la ühe prot­sen­di. Li­saks ta­he­tak­se suu­ren­da­da HIV-tes­ti­mi­se ja -nõus­ta­mi­se või­ma­lu­si, pa­ran­da­da na­ka­tu­nud ni­mes­te eluk­va­li­tee­ti ja vä­hen­da­da ühis­kon­na ne­ga­tiiv­set suh­tu­mist. Sa­mu­ti soo­vib st­ra­tee­gia vä­hen­da­da na­ka­tu­mist 15–29-aas­tas­te noor­te ja ui­mas­ti­ka­su­ta­ja­te hul­gas ning suu­ren­da­da ela­nik­kon­na tead­mi­si na­ka­tu­mi­se ris­ki­dest. Sot­siaal­mi­nis­ter Jaak Aab peab see­juu­res olu­li­seks koos­tööd ha­ri­dus- ja tea­dus­mi­nis­tee­riu­mi­ga. "Vii­mas­tel aas­ta­tel on tä­hel­da­tud, et epi­dee­mia on väl­ju­nud ris­kig­rup­pi­dest ning ha­ka­nud le­vi­ma üha sa­ge­da­mi­ni ka noor­te seas sek­suaal­sel teel. Noor­te tead­lik­ku­se tõst­mi­seks ta­ha­me lü­li­ta­da en­ne­tus­te­ge­vu­se koo­li­de õp­pep­rog­ram­mi­des­se," üt­les Aab. Te­ma sõ­nul on ühis­kon­nas lõ­puks aru saa­dud, et HIV ja aids po­le vaid ühe mi­nis­tee­riu­mi mu­re, vaid sel­le ni­mel pea­vad koos­tööd te­ge­ma eri­ne­vad mi­nis­tee­riu­mid, ko­ha­li­kud oma­va­lit­su­sed, koo­lid ja ter­vi­sea­su­tu­sed. St­ra­tee­gia väl­ja­töö­ta­mi­ses osa­les ühek­sa töö­rüh­ma, ku­hu kuu­lu­sid va­lit­su­sa­su­tus­te, ko­ha­li­ke oma­va­lit­sus­te, kol­man­da sek­to­ri, era­sek­to­ri ja rah­vus­va­he­lis­te doo­no­ri­te esin­da­jad. Koos­kõ­las­tus­rin­gi­le saa­de­tud st­ra­tee­gia eel­nõu­ga saab tut­vu­da sot­siaal­mi­nis­tee­riu­mi ko­du­le­hel lin­gi "Rah­va ter­vis" punk­ti "HIV ja AIDS" all. Sot­siaal­mi­nis­tee­riu­mi tea­tel on HI­Vi ja aid­si en­ne­tus­te­ge­vu­se­ga Ees­tis te­gel­dud üle 15 aas­ta, riik­li­kul ta­san­dil pea­mi­selt rah­va­ter­vi­se prog­ram­mi­de kau­du. Esi­me­ne aid­si pro­fü­lak­ti­ka riik­lik prog­ramm kin­ni­ta­ti 1992. aas­tal.
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708