En­dos­koo­pia ei mõ­ju­ta an­ti­sek­re­toor­se­te ra­vi­mi­te ka­su­ta­mist

Jär­jest roh­kem mää­ra­tak­se pat­sien­ti­de­le an­ti­sek­re­toor­set ra­vi en­ne esi­mest en­dos­koo­piat, selgub Taa­ni tead­las­te uu­ri­musest.

Jär­jest roh­kem mää­ra­tak­se pat­sien­ti­de­le an­ti­sek­re­toor­set ra­vi en­ne esi­mest en­dos­koo­piat, va­hen­dab Med­Wi­re News Taa­ni tead­las­te uu­ri­must. Eda­si­ne ra­vi­mi­te ka­su­ta­mi­ne ei pais­ta sa­mu­ti en­dos­koo­pia­leiust sõl­tu­vat.
 
Ann­ma­rie Las­sen ja te­ma kol­lee­gid Oden­se üli­koo­li klii­ni­ku­mist kir­ju­ta­vad aja­kir­jas Scan­di­na­vian Jour­nal of Gast­roen­te­ro­lo­gy, et end­sos­koo­pi­li­ne uu­ring on kulds­tan­dar­diks see­det­rak­ti ülao­sa sümp­to­mi­te hin­da­mi­sel.
 
Prot­se­duu­ri ja an­ti­sek­re­toor­se ra­vi ka­su­ta­mi­se va­he­li­se seo­se täp­sus­ta­mi­seks hin­das Las­se­ni mees­kond 27 829 pat­sien­di and­meid, kel­lel vii­di prot­se­duur lä­bi es­ma­kord­selt elus aas­ta­tel 1993–2002. Tu­le­mus­test sel­gus, et 2002. aas­tal oli es­ma­kord­se­te see­det­rak­ti ülao­sa en­dos­koo­pia­te sa­ge­dus Taa­nis 5,6  1000 ini­me­se koh­ta. Pat­sien­ti­de osa­kaal, kes said an­ti­sek­re­toor­set ra­vi en­ne esi­mest prot­se­duu­ri, tõu­sis 1993. aas­ta 33 prot­sen­dilt 2002. aas­ta 41 prot­sen­di­ni.
 
En­dos­koo­pia järg­selt tõu­sis H2-blo­kaa­to­ri­te ja proo­ton­pum­ba in­hi­bii­to­ri­te ka­su­ta­mi­ne pat­sien­di koh­ta aas­tas 90 de­fi­nee­ri­tud päe­va­doo­si (DPD) võr­ra öso­fa­gii­di, 59 DPD võr­ra pep­ti­li­se haa­van­di ja 18 DPD võr­ra nor­maal­se en­dos­koo­pia­leiu pu­hul.
 
Au­to­ri­te tea­da on va­ra­se­mad ran­do­mi­see­ri­tud uu­rin­gud düs­pep­sia­sümp­to­mi­te all kan­na­ta­va­tel pat­sien­ti­del näi­da­nud, et kii­res­ti en­dos­koo­pi­li­se­le uu­rin­gu­le saa­de­tud pat­sien­ti­del ka­su­ta­tak­se an­ti­sek­re­toor­set ra­vi vä­hem.
 
Ole­tus, et päe­vao­sa­kon­da­des töö­ta­vad en­dos­koo­pia­ka­bi­ne­tid või­vad an­ti­sek­re­toor­se­te ra­vi­mi­te ka­su­ta­mist vä­hen­da­da, on taan­las­te ar­va­tes käe­so­le­va uu­rin­gu­ga kaht­lu­se al­la sea­tud. "Ra­vi­mi­te ka­su­ta­mi­ne tõu­seb prot­se­duu­ri jä­rel diag­nos­ti­li­sest leiust sõl­tu­ma­ta," kir­ju­ta­vad Las­sen ja kol­lee­gid. (Scand J Gast­roen­te­rol. 2005 Jun; 40(6): 705–12)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.