Eakate rahulolu hakkavad uurima tervishoiutudengid

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tudengid hakkavad koos naaberriikide tudengitega uurima eakate inimeste rahulolu Läänemere-riikides.

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli tudengid hakkavad koos naaberriikide tudengitega uurima eakate inimeste rahulolu Läänemere-riikides. Uuring on üks osa tänavu käivitunud aastasest sotsiaalprojektist “Laterna Nordica”- milles osalevad Põhja- ja Baltimaad ning Venemaa- teatas projekti ühe osalise- Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli arendus- ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tiina Juhansoo.

“Laterna Nordica” eesmärgiks on puuetega ja eakate inimeste hoolduse parandamine ja ühtlustamine- kaasates selleks haridusasutusi- hooldusasutusi ja valitsusväliseid organisatsioone. Projekti rahastab Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Oktoobri algul Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis peetud projekti töökoosolekul kaardistati tervishoiu ja sotsiaalabi kättesaamise võimalused igal projektist osavõtval maal- märkis Juhansoo.

Rootsis on kolmas sektor kõige aktiivsem- seal on tavaline- et erineva puudega inimesed on ühinenud tervetega ning riik annab ühingu tegevuseks ja puuetega inimeste abi korraldamiseks 22 Rootsi krooni (<em>ca</em> 37 Eesti krooni) tunnis- millest 90 protsenti võib kasutada abistaja palgaks- tutvustas Juhansoo koosolekul räägitut.

Rootsiga samasse gruppi kuuluksid kolmanda sektori aktiivsuselt ka Taani ja Soome. Eesti jääks kuskile vahepeale. Seevastu Lätis ja Venemaal on mittetulundusühingute roll sotsiaaltöös alles kujunemas.

Riigiti erineb ka riigi abi suurus puuetega inimestele ja eakatele. Näiteks Rootsi seaduste järgi peab ratastooli vajaval liikumispuudega inimesel olema riigi poolt kolm ratastooli: üks toas liikumiseks- teine kodu lähedal sõitmiseks; linnas käimiseks peaks olema elektriline ratastool. Samuti hoolitseb Rootsi riik selle eest- et 2007. aastal pääseks ratastooliga ligi igale poole.

Juhansoo ütles- et Tallinna töökoosolekul kavandati “Laterna Nordica” järgmise perioodi (oktoober-november) tegevused: tehakse koosoleku materjalidest üliõpilastele õppematerjale ja organiseeritakse üliõpilaste uuring eaka inimese rahulolu võrdlemiseks osavõtvates riikides.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<br /><strong><u>Hooldusala projekti “Laterna Nordica” koostööpartnerid</u></strong>

<strong>Taanist<br /></strong>  - Aarhusi Sotsiaal- ja Tervishoiu Kolledž (projekti koordinaator)-<br />   - Hjobergi Diakooniakool-<br />   - Aarhusi eakate keskus;

<strong>Soomest<br /></strong>  - Tampere Sotsiaal- ja Tervishoiu Kolledž-<br />   - Mannerheimi Lastekaitseliidu Häme osakond Tamperes;

<strong>Lätist<br /></strong>  - Stradina Tervishoiu ja Sotsiaalkolledž-<br />   - Iecava puuetega inimeste ühing “Rukitis”;

<strong>Venemaalt<br /></strong>  - Peterburi Meditsiiniakadeemia õendus- ja sotsiaaltöö diplomijärgse õppe õppetool-<br />   -Peterburi regionaalne puuetega inimeste toetusfond “Nevsky Bereg”;

<strong>Rootsist<br /></strong>  - Komvuxi Vabakooli täiskasvanute koolituse osakond-<br />   - neuroloogiliste puuetega inimeste assotsiatsiooni Eskilstuna osakond;

<strong>Eestist<br /></strong>  - Tallinna Tervishoiu Kõrgkool-<br />   - Haapsalu sotsiaalmaja-<br />   - mittetulundusühing Õhtuvalgus.

<em>Allikas: Tiina Juhansoo</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.