JUHTKIRI:

Kesk-Aafrika: seal kaugel ja kohapeal

<strong>Kesk-Aafrika: seal kaugel ja kohapeal</strong>

Eesti poliitikas- mis kohalike valimiste eel taas vastastikustest süüdistustest tiine- on aega-ajalt ikka Kesk-Aafrika nimetus mängu tulnud. Enamasti toob siinse elu-olu võrdlemine banaanivabariigiga või Aafrikaga muige suule.

Küll aga adus näiteks allakirjutanu mõni aeg tagasi üht Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi direktori Mart Ustavi powerpoint-ettekannet “lehitsedes” Eesti tõepoolest äärmiselt tihedat seost Kesk-Aafrikaga. Nimelt on meie kandis ringi liikuv HI-viiruse vorm selline- mis on haruldane mujal maailmas- kuid mida on leitud peamiselt Kesk-Aafrika riikidest. Postimehe hiljutisest uudisest võis lugeda- et taolise viirusetüübiga on nakatunud umbes kolm neljandikku Eesti HIV-positiivsetest.

Nüüd on ajalehe teatel ülemaailmses andmebaasis registreerimisel uus HI-viiruse alatüüp - Eesti oma mosaiiktüüp- mis on segu Aafrika päritolu ning Ukrainas levinud viirusest.

Tegu on kahtlemata märkimisväärse uudise ja sündmusega. Iseasi- kas see meile ka rõõmu peaks tegema. Palju toredam oleks kindlasti elada HIV-vabas riigis. Paraku tundub see viimane tänapäeva maailmas üsnagi võimatuna. Tore oleks juba seegi- kui viiruse levikule Eestis piiri saaks panna.

Eestis on käesoleva lehenumbri tegemise ajaks diagnoositud ligi 5000 HIV-positiivset- tegelikuks arvuks pakutakse umbes 15 000. Mõelgem korrakski järgmise stsenaariumi peale: iga HIV-positiivne nakataks kümmet tuttavat- kes igaüks nakataks omakorda kümmet. Tulemuseks oleks... terve Eesti!

Muidugi võib vastu vaielda- et vanurid ja sülelapsed tuleks sellest traagilisest ahelast kõrvale jätta jne. Paraku ei saa seda parimagi tahtmise juures päriselt teha- nagu näitab viimaste aegade statistika kas või vastsündinute osas. Ning kui aus olla- siis ei ole meid ju enam kokku ka poolteist miljonit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.