LÜHIUUDISEID

Järvamaalased lasti autoostu uudistama

AS Järvamaa Haigla riigihanke korras ostetud kaks uut kiirabiautot Wolkswagen T5 TDI 4MOTION- mis maksid 1-8 miljonit krooni- on Järvamaa elanike teenindamiseks valmis- teatas haigla oma pressiteates.<br /> Autod on soetatud Hansa Liisingu vahendusel.<br /> Järvamaa haigla kutsus eilseks kõiki huvilisi vaatama uusi kiirabiautosid haigla peahoone ees.<br /> Vanad kiirabiautod olid soetatud 1999. aasta lõpus- seega kuus aastat vanad ja läbi sõitnud pool miljonit kilomeetrit.

 

<br /><strong>Rime Kinnisvara kinkis toetusfondile 100 000 krooni</strong>

27. septembril toimunud Rime Kinnisvara 10 aasta sünnipäeva üritusel ulatas juhatuse liige Aivar Aigro üle 100 000 krooni väärtusega sümboolse tšeki sihtasutuse Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfond juhatuse liikmetele Kadri Karulale ja Taivo Virvele. Kingitus on suunatud sihtasutuse rajatava Perekeskuse projekti toetuseks- vahendas BNS.<br /> Kadri Karula sõnul tekkis vajadus kompaktse kaasaegse perekeskuse järele Pelgulinna sünnitusmaja juures suurenenud huvist seal praegu toimiva perekooli vastu.<br /> Rime Kinnisvara juhi Aivar Aigro sõnul on Perekeskuse loomine suurepärane idee eriti noorte perede jaoks ja järjest kasvava sündivuse juures.

 

<br /><strong>Kolmanda koha sai idee toota stressivastaseid ravimeid</strong>

Tallinna ettevõtluspäeva raames võistlesid pealinna algklasside õpilased oma linnaossa tulevikuettevõtte loomise ideede genereerimises; kolmanda koha pälvis seejuures Õismäe Vene lütseumi 4. klassi võistkonna idee rajada stressivastaste ravimite tootmise tehas.<br /> Tallinna ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste sõnul pakkusid 3.-4. klasside õpilastest koosnevad võistkonnad välja väga palju huvitavaid- üllatavaid ja innovatiivseid ideid. Esikoha pälvis Väike-Õismäe gümnaasiumi 4. klassi võistkond sotsiaalse ideega rajada eraettevõttena kodutute varjupaik ning teise kohaga pärjati Tallinna 21. kooli 3c klassi idee rajada köisraudtee.<br /> Julge idee ja teistmoodi mõtlemise eest pälvisid telekommunikatsioonifirma Tele 2 eriauhinna Lasnamäe üldgümnaasiumi (plastpudeleid fliisiks ümbertöötlev tehas Plaf)- Tallinna Laagna gümnaasiumi (kiivritehas)- Linnamäe Vene lütseumi (spordi- ja tervisekeskus “Vikerkaar”) võistkond- teatas Tallinna pressiteenistus.<br /> Võistluse korraldas arengufond Junior Achivment- sellel osales 18 võistkonda.

 

<br /><strong>Naine sõitis autoga apteegi uksest sisse</strong>

Põlvamaal Räpinas sõitis pedaalid segi ajanud naine möödunud teisipäeval autoga apteeki sisse.<br /> Põlva politsei pressiesindaja teatel juhtus õnnetus kella 11.20 ajal Kooli tänaval- kus naine sõitis Kiaga kohaliku Selvehalli apteegi uksest sisse. Selgus- et automaatkäigukastiga sõidukiga sõitma harjunud naine oli istunud manuaalkastiga Kia rooli ning vajutanud kogemata vale pedaali.<br /> Inimesed pääsesid õnnekombel vigastusteta- vahendas BNS.

 

<br /><strong>Grindeks ei plaani osta Olainfarmi</strong>

Läti suurim ravimitootja Grindeks ei kavatse osta Läti suuruselt teist farmatseutikagruppi Olainfarm- kinnitas Grindeksi nõukogu liige Janis Naglis BNSi teatel. Venekeelsele ajalehele Delovõje Vesti antud intervjuus ütles Naglis- et Olainfarmi plaanis omandada ei ole ning tõenäoliselt ei ole sellist tehingut arutanud ka Olainfarmi tegevjuht Valeri Maligin.<br /> Naglise jutu järgi on kahel ravimifirmal vähemalt praegu erinevad filosoofiad. Kui Olainfarm pidi tegelema võlgade ja ellujäämisega- siis Grindeks võis areneda- vahendas BNS Naglise sõnu.<br /> Grindeksi nõukogu liige ütles- et tasapisi hakkab ettevõttest kujunema kontsern - firma on ostnud ravimitehase Tallinnas- ehitab üles koostööd teiste firmadega ning mõtleb samal ajal laienemisest. Ta lisas- et Grindeksit ei huvita mitte ainult 47-protsendiline osalus Poola ravimitootjas Jelfa- vaid ka mõned ettevõtted Rumeenias- Slovakkias ja riikides- kus just praegu toimuvad laialdased erastamisprotsessid.

 

<br /><strong>Geenivaramu loodab riigieelarvesse jõuda</strong>

Sihasutusel Eesti Geenivaramu õnnestus esmakordselt võidelda välja rahastamine riigieelarvest- teatas BNS.<br /> “Seni on vara midagi konkreetset öelda. Mulle tundub- et üks on kindel - esmakordselt aegade jooksul tekib geenivaramule riigieelarve rida. Kuid see rida on esialgu väga väike-” ütles geenivaramu nõukogu esimees akadeemik Richard Villems.<br /> Villemsi sõnul pole tal teada täpne summa- mida varamul on parlamendi heakskiidu korral lootust riigieelarvest saada- kuid viimased kõnelused sotsiaalminister Jaak Aabiga viitasid mõne miljoni krooni suurusele summale.<br /> Sihtasutus Eesti Geenivaramu sattus rahalistesse raskustesse- kui varamu ja selle rahastaja EGeen lõpetasid poolte kokkuleppel eelmise aasta detsembris lepingu. Geenivaramu  seadis sihiks koguda vähemalt 100 000 Eesti elaniku geeniproovid. Eelmise aasta lõpuks olid geenivaramus 10 319 doonori proovid- pärast seda pole varamu laienenud.<br /> Villems ei välistanud võimalust- et kui geenivaramu saavutab vajaliku mahu- võib ta transformeeruda uurimisasutuseks. “Sellest on olnud korduvalt juttu- näiteks Tartu ülikooli arstiteaduskonna koosseisus või muul moel-” märkis Villems.<br /> Akadeemiku kinnitust mööda on geenivaramuga seotud töövaldkond nii lai- et tööd jätkuks paljudeks aastateks kõigile- kel on väärt ideesid. Samas koondas varamu tänavu veebruaris 28 töötajast 17.

 

<br /><strong>Linnugripiviirus ilmutab resistensust</strong>

Linnugripitüvi H5N1- millest kardetakse järgmise pandeemia põhjustajat- on hakanud ilmutama resistentsust kõikjal maailmas gripi vastu varutava ravimi Tamiflu suhtes- vahendas BNS Reutersi uudist.<br /> Hongkongi eksperdid ütlesid 30. septembril- et tänavu Põhja-Vietnamis avastatud inimestele ohtlik H5N1 viirusetüvi on osutunud tugevatoimelise viirusevastase ravimi Tamiflu (oseltamiviir) suhtes resistentseks. Nad kannustavad ravimitootjaid valmistama samuti H5N1 vastu tõhusa Relenza (sanamiviir) efektiivsemaid versioone.<br /> “On hakanud ilmuma reistentsed H5N1 tüved- mistõttu me ei tohi sõltuda ainult ühest ravimist-” ütles Hongkongi Kuninganna Mery haigla farmakoloogiaosakonna professor William Chui.<br /> Tema sõnul on Tamiflule resistentne H5N1 tüvi tekkinud Vietnamis- aga gripiviiruste resistentsus nimetatud ravimi suhtes on ilmnenud ka Jaapanis- kus arstid kasutavad nimetatud ravimit sageli tavalise gripi raviks.<br /> Tamiflud toodab Šveitsi firma Roche Holdings AG- Relenzat aga GlaxoSmithKline.<br /> Chui sõnul peaksid tootjad välja töötama süstitava Relenza- mille toime oleks kiirem. Seni on rohi suu kaudu manustatav.<br /> Seni on H5N1 levinud peamiselt lindudelt inimestele- kuid tervishoiuasjatundjad hoiatavad- et inimeselt inimesele leviva mutatsiooni teke on vaid aja küsimus.<br /> Kui see ennustus tõeks saab- võib vallanduda pandeemia- milles erinevatel hinnagutel saab surma 5-150 miljonit inimest.

 

<br /><strong>Regionaalhaigla valib kliinikute juhte</strong>

Põhja-Eesti Regionaalhaigla viie kliiniku juhatajaks saavad soovijad- sealhulgas senised kliinikute juhid kandideerida 1. novembrini- teatas regionaalhaigla kommunikatsioonijuht Inga Lill.<br /> Seoses kliinikute juhatajate ametiaja lõppemisega selle aasta lõpus ja järgmise aasta alguses kuulutas haigla juhatus välja avaliku konkursi anestesioloogia- diagnostika-- kirurgia-- psühhiaatria- ja sisehaiguste kliiniku juhataja leidmiseks järgnevaks neljaks aastaks.<br /> SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla käive on ca 900 miljonit krooni- seal töötab ligi 3300 inimest.

 

<br /><strong>Vähinädala teema on Soomes ülekaalulisus</strong>

Soome vähinädalal 10.-14. oktoobrini keskendutakse ülekaalulisusest ja rasvumisest tingitud tervisehädadele- kirjutab Mediuutiset.<br /> Vähinädala käigus viiakse üle kogu maa läbi üritusi- mis rõhutavad kehalise aktiivsuse ja kaalukontrolli tähtsust. Ülekaalulisus valiti läbivaks teemaks- sest sellest tulenevad pahaloomulised kasvajad on sagenemas.<br /> Soome Vähiliidu peaarst Matti Rautalahti hoiatas pressiteate vahendusel- et ülekaalulisus näib suurendavat paljude vähihaiguste ohtu- enim on tõendeid emaka-- rinna-- neeru- ja jämesoolevähkide kohta. Rinnavähi risk näib suurenevat üleminekuaastate järgsel ajal- teadis Rautalahti.<br /> Arenenud riikides on ülekaalulisi inimesi järjest rohkem ja neis paikades on teatud tüüpi vähkkasvajate esinemine tõusuteel- kuigi tervishoiu tase on paranemas. Rahvusvahelise vähiuurimisorganisatsiooni IARC (International Agency for Research on Cancer) hinnangul on iga kolmas jämesoole-- neeru- või rinnavähk tingitud ülekaalust.<br /> Soomlased peavad tähtsaks ka seda- et vähki haigestunud muudaksid oma elustiili- millega saaks ennetada haiguse taastekkimist. Vähiliit eraldaski eelmisel aastal 200 000 euro suuruse toetuse tervisespordi tähtsuse hindamiseks rinnavähipatsientidel. Uuringuga üritatakse muu hulgas saada selgeks- kuidas on rasvkude- östrogeeni tase organismis ja kehaline aktiivsus omavahel seotud.<br /> Rautalahti arvates võiks patsient võimelda ka ravikuuri ajal: “Piisavalt rahulikud harjutused parandavad eluviisi- lihasjõudlust ja tervist ning vähendavad ravi kõrvaltoimeid.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.