Laste puhul kehtib valuravi defitsiit

Oktoobris 2005 kõneldakse kõikjal üle maailma laste valu probleemidest. Rahvusvaheline Valu Uurimise Assotsiatsioon (IASP) eesotsas laste valu uurimise spetsialistidega kuulutasid 17. oktoobri 2005 laste valu päevaks.

Oktoobris 2005 kõneldakse kõikjal üle maailma laste valu probleemidest. Rahvusvaheline Valu Uurimise Assotsiatsioon (IASP) eesotsas laste valu uurimise spetsialistidega kuulutasid 17. oktoobri 2005 laste valu päevaks.

Nimetatud aktsiooni eesmärgiks oli teavitada üldsust- et lapsed on jäetud ilma kaasaegsest valuravist või saavad seda mittepiisavalt. Kuigi 2004. aastal deklareeris sama organisatsioon- et elada valuvabalt on inimese põhiõigus- ei ole laste valuravis asjad korras.

<strong>Laste valu alaravitud<br /></strong>IASP-i kodulehel on valupäeva puhul avaldatud juhtivate spetsialistide loenguid ning seisukohti- mida soovitatakse edastada üldsusele.

Üheks olulisemaks laste valu alaravimise põhjuseks peetakse elanikkonna ja meedikute seas visalt levinud müüte- nagu vastsündinu ei tunneks valu- laps ei mäleta valu- lapsed on valu suhtes vähem tundlikud kui täiskasvanud- lapsed ise teatavad- kui neil on valus jne. Kuni selleni välja- et valu justkui teeks lapse tugevaks või et valuravi võib teha lapsest narkomaani.

Kõik need arusaamad on tänapäevaks teaduslike uuringutega ümber lükatud. On selgunud- et mida väiksem on laps- seda intensiivsem on tema valuaisting - endogeensed valu pärssivad süsteemid arenevad aeglasemalt.

2003. aastal teatas rahvusvaheline teadlaste grupp üldsusele- et nende uuring- kus võrreldi valuravi saanuid ravita vastsündinutega- viitab sellele- et valu ravimata jätmine võib olla riskiteguriks närvisüsteemi arengule ja hilisemale kahjustusele (“Procedural pain in newborn at risk for neurologic impairment” Bonnie Stevens et al; Pain 105 (2003)27-35).

Praegu käivad intensiivsed inim- ja loomuuringud selle kohta- mis vanusest on loote närvisüsteem küps valu tajuma. Nende uuringute eriti aktiivsed pooldajad on abordi vastu võitlejad. Momendil käib jutt enamasti 16.- 20.- 26. ja 29. rasedusnädalast. Kuna valu on sensoorne ebameeldiv taju- peaks loote ajukoor olema valu tundmiseks piisavalt välja arenenud.

Loote valu teema on avalikkusele kõige enam kajastatud USA-s- kus kolmes osariigis on ka põhiseadusesse kirjutatud nõue- et enne aborti peab arst naisele teatama- et tema loode võib tunda valu.

<strong>Valuravi tuleb nõuda<br /></strong>IASP on jaotanud laste valuravi eest võitlemise meetmed ülemaailmseteks- rahvuslikeks- kohalikeks ja individuaalseteks. Üheks oluliseks põhjuseks laste valu alaravi puhul peetakse arenevates riikides meditsiini tagasihoidlikku finantseerimist ja üldist vaesust. Valuspetsialistid kutsuvad üldsust üles nõudma finantside õiglast jaotamist ning lisaraha leidmist laste valuraviks.

Farmaatsiafirmad peavad organisatsiooni hinnangul hakkama valmistama pediaatrias vajatavaid väikeste doosidega ravimiformulare. Samuti soovitatakse harida lapsevanemaid- et nad oskaksid seista oma lapse tervise eest ning nõuda valuravi.

Kohalike meetmetena soovitatakse esile tõsta meditsiiniasutusi- kus laste valuravi on eeskujulik- kus on kasutusel valu mõõtmine ja valuravi juhised- kus hoolitsetakse haigla meeldiva ja pingeva õhkkonna eest (mänguasjad- muusika- videod) ning valuraviga tegeleb ühtne meeskond.

<br /><strong>LEA MAIPUU<br /></strong>Tartu ülikooli kliinikumi lasteintensiivravi osakonna arst-õppejõud

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.