Tervisekaitsjad soovitavad reisijaile gripivaktsiini

Tervisekaitseinspektsiooni teatel ei ole inimestele seoses linnugripiga reisikeeldu kehtestatud, kuid inspektsioon soovitab riskipiirkondadesse sõitjatel vaktsineerida end tavagripi vastu.

Tervisekaitseinspektsiooni teatel ei ole inimestele seoses linnugripiga reisikeeldu kehtestatud- kuid inspektsioon soovitab riskipiirkondadesse sõitjatel vaktsineerida end tavagripi vastu.

Gripi vastu vaktsineerivad kõik suuremad perearstikeskused ja haiglate juures asuvad nakkuskabinetid- kuid meedikuid saab kutsuda ka töö juurde- öeldakse sellekohases pressiteates. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 2-3 nädalat pärast süstimist ning selle mõju kestab maksimaalselt aasta.

Tervisekaitseinspektsiooni avalike suhete nõuniku Agnes Jürgensi sõnutsi linnugripi vastu praegune vaktsiin küll ei kaitse- kuid vaktsineerimine väldib organismis uue ohtliku viirusetüve tekkimise juhul- kui inimene peaks nakatuma linnugripi viirusega.

“Samuti on soovitatav reisil olles mitte külastada linnuturge ja -farme- hoiduda kokkupuutest kodu- ja metslindude ning sigadega- mitte süüa pooltooreid või tooreid toite linnulihast ja munadest-” sõnas Jürgens. “Oluline on täita hügieeninõudeid: pesta tihti käsi- reisil olles juua pudeli- või keedetud vett jne.”

<strong>Jälgida kohalikku olukorda<br /></strong>Inimestele võivad ohtlikuks osutuda ka kohad- kus on viibinud nakatunud linnud- sest linnugripi tekitaja säilib keskkonnas kaua- näiteks sõnnikus kolm kuud- jahedas vees kuu aega. Kindlasti ei maksa puutuda surnud linde.

Riskipiirkonnas viibides tuleks inspektsiooni hinnangul ühtlasi pidevalt jälgida kohalikku epidemioloogilist olukorda ja tervisekaitselisi soovitusi. Teavet saab kohalikust meediast ja ametiasutuste kodulehekülgedelt- turistidele jagavad infot ka reisikorraldajad.

Tervisekaitseinspektsioon tuletab meelde- et linnugrippi (H5N1) on registreeritud peamiselt Aasias- kuid viimastel kuudel ka Euroopas - Rumeenias ja Venemaa Euroopa-osas. Valdavalt on tegu lindude ja mõnel juhul sigade haigestumisega. Aasia neljas riigis (Vietnam- Tai- Kambodža ja Indoneesia) on linnugrippi haigestunud ka inimesi. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on linnugrippi diagnoositud 117 inimesel- neist 60 on surnud.

<strong>Eesti on puhanguks valmis<br /></strong>Eesti praegu riskipiirkondade hulka ei kuulu. Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori Ago Pärteli kinnitusel on riik võimalikuks linnugripipuhanguks valmis ning tegevuskavad on õppuste käigus läbi proovitud- vahendas BNS Postimeest. Ajalehe andmetel saadakse haiguse tõkestamisel hakkama omal jõul- sest seadus lubab operatsioonidesse kaasata nii päästeametnikke kui sõjaväelasi- mistõttu välisabi ei vajata.

Ühe haige linnu leidmise korral läheb hävitamisele aga kogu samas piirkonnas asuv kari. Pärteli sõnutsi määrab seadus taudipunktiks kolme-- ohutsooniks aga tervelt kümnekilomeetrise läbimõõduga raadiusega ala.

Aktiivselt on tegutsemas ka sotsiaalministeerium- kelle kinnitusel on Eestil olemas valmisolekuplaan juhuks- kui linnugripi tõttu peaks maailmas puhkema gripipandeemia. Kuuefaasilise plaani (vt alltoodud lisa) kohaselt on Eesti praegu esimeses faasis- mis tähendab- et linnugripi alusel pole inimestele nakkavat uut grippi tekkinud ning elanikkond pole ohus ja aktiivseid abinõusid ei ole vaja tarvitusele võtta.

Ministeeriumi pressiesindaja Katrin Pärgmäe teatel täiendatakse gripipandeemiaks valmisoleku plaani ning detailseid tegevusjuhiseid kogu aeg. Plaani aluseks on võetud ELi ja Eesti seadusandlikud aktid ning WHO soovitused.

Pärgmäe sõnutsi on Eestis loomisel riiklik gripikeskus ning gripi levikut ELis ja naaberriikides jälgitakse kõrgendatud tähelepanuga. Vähemalt korra aastas korraldatakse tervishoiuteenuste osutajatele (perearstid- haiglate töötajad jne) õppus valmisoleku kontrollimiseks tööks pandeemia tingimustes.

Samuti sõlmitakse eellepinguid hankijatega viirusevastaste ravimite osas- et luua kohalik ravimite varu. Gripivaktsiini osas alustatakse läbirääkimisi vaktsiinitootjatega.

<strong>Riik ravimit palju ei osta<br /></strong>Samas ei kavatse Eesti praegu võimaliku linnugripi pandeemia puhkemise puhuks suuremat kogust gripiravimit Tamiflu (oseltamiviir) osta- kuna puudub kindlus ravimi vajaliku mõju suhtes.

Sotsiaalminister Jaak Aab on öelnud- et riik ostab lähiajal ravimit 3000 inimese tarbeks ja see on mõeldud eelkõige riskigruppidele nagu päästeteenistuse ja tervishoiutöötajad. “Suuremates kogustes Tamiflu ostmine ei ole mõttekas- kuna see ravim ei pruugi gripi teatud tüve puhul mõjuda-” lausus Aab.

Linnugripp ei jõua asjatundjate hinnagul Eestisse tõenäoliselt enne kevadet- kuna haigus levib peamiselt rändlindudega. Lõuna-Euroopast- kus haigust on juba leitud- ei ole linde enne kevadet siiakanti tulemas.

Grippi haigestus Eestis möödunud aastal meedikute andmetel 1400 inimest- neist ligi pooled olid lapsed. Kuid on olnud ka aastaid- kus haigestumine on olnud mitmeid kordi suurem.

<br /><strong>MU</strong>

 

<strong>***************************</strong>

 

<strong><u>Gripipandeemiaks valmisoleku plaan:</u></strong>

Sotsiaalministeeriumis valminud gripipandeemiaks valmisoleku plaan on koostatud linnugripi põhiselt ehk eeldades- et uus pandeemiline gripiviirus saab alguse linnugripist (näiteks inimgripi viirusega segunedes). Plaan määrab erinevate haldusüksuste funktsioonid ja peamised eesmärgid pandeemia erinevates faasides. Eristatakse kuut faasi:

<strong>  Faas 1:</strong> maailmas ei ringle pandeemilist gripiviiruse uut alltüüpi (ülemaailmse levikuga ja nakkab kergelt- surmav)- mis nakkab inimeselt inimesele. Inimesel grippi haigestumist põhjustada võiv gripiviiruse alltüüp ringleb ainult lindude/loomade seas. Seetõttu on inimeste nakatumise risk väike. (Eesti on praegu esimeses faasis.)

<strong>  Faas 2:</strong> maailmas ei ole inimestel avastatud nakatumist gripiviiruse uue alltüübiga- mis nakkab inimeste vahel. Inimeste nakatumise oht lindude/loomade seas ringleva linnugripi viirusega on reaalselt olemas. (Olukord praegu Kagu-Aasias.)

<strong>  Faas 3:</strong> maailmas esinevad inimeste nakatumise üksikjuhud gripiviiruse uue alltüübiga- kuid viiruse uus alltüüp ei levi inimeselt inimesele või erandina levib haigelt ainult temaga lähikontaktis olnud isikutele.

<strong>  Faas 4:</strong> ühes või mitmes omavahel seotud geograafilises piirkonnas tekivad lokaalsed- piiratud ulatusega rühmaviisilised gripipuhangud (kuni 25 haigusjuhuga ja kestvusega kuni kaks nädalat). Gripiviiruse uue alltüübi levik inimeselt inimesele on piiratud ja esineb ainult teatud piirkonnas. Uus viirus ei ole veel täielikult adapteerunud inimesele.

<strong>  Faas 5:</strong> ühes või mitmes omavahel seotud geograafilises piirkonnas esinevad suuremad lokaalsed rühmaviisilised gripipuhangud (25-50 haigusjuhuga ja 2-4-nädalase kestvusega). Gripiviiruse uue alltüübi levik inimeselt inimesele on endiselt piiratud- kuid uus viirus on inimesel tunduvalt rohkem adapteerunud. Uue viiruse täielikku levikut inimeselt inimesele ehk pandeemia tekke riski veel ei esine.

<strong>  Faas 6:</strong> WHO kinnitab gripiviiruse uue alltüübi poolt põhjustatud pandeemia algamist. Esineb gripiviiruse uue alltüübi intensiivne ja pidev levik elanike hulgas. Gripipandeemiast on ohustatud kõik riigid.

<em>Allikas: sotsiaalministeerium</em>

 

<strong>***************************</strong>

 

<strong><u>Seire ja teave:</u></strong>

Eestis teostab linnugripi seiret lindudel Veterinaar- ja Toiduamet. Teavet linnugripi kohta leiab Tervisekaitseinspektsiooni ning Veterinaar- ja Toiduameti veebilehel- vastavalt <a href="http://www.tervisekaitse.ee">www.tervisekaitse.ee</a> ja <a href="http://www.vet.agri.ee">www.vet.agri.ee</a>.

 

<strong>***************************</strong>

 

<b><u>Linnugripp inimestel:</u></b>

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teatel on 2004. aasta algusest tänavu 10. oktoobrini registreeritud kokku 117 linnugripijuhtu inimestel- neist 60 on lõppenud surmaga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.