Patsiendid hoolivad üllatavalt vähe kõrge kolesteroolitasemega seotud ohtudest

Kõrge kolesteroolitasemega patsiendid ei arvesta oma seisundist tulenevaid ohte tervisele, elades teadmatuses.

Kõrge kolesteroolitasemega patsiendid ei arvesta oma seisundist tulenevaid ohte tervisele- elades teadmatuses- järeldavad teadlased oktoobris avaldatud küsitluse tulemustest.

Ravimifirma AstraZeneca toetusel kümnes riigis läbi viidud küsitluse “From The Heart” põhiautor- Suurbritannia Birminghami ülikooli professor Richard Hobbs nimetas pressiteate vahendusel inimeste teadlikkust ja arusaamist hoiatavalt madalaks.

Uurijad intervjueerisid kokku 1547 mees- ja naispatsienti Belgias- Brasiilias- Taanis- Soomes- Prantsusmaal- Mehhikos- Portugalis- Singapuris- Lõuna-Koreas ja Suurbritannias- kel kõigil oli varem avastatud vere kolesteroolitaseme kõrgenemine. Lisaks intervjueeriti 750 perearsti või kardioloogi ja endokrinoloogi- viimaseid Lõuna-Koreas.

<strong>Väga madal teadlikkus<br /></strong>Uurijad tegi murelikuks avastus- et patsientidest vaid pooled teadsid- kui kõrge nende kolesteroolitase diagnoosimise hetkel oli olnud ja kaks kolmandikku ei osanud öelda- millise taseme saavutamine peaks neil eesmärgiks olema. Vaid üks kolmest patsiendist väitis teadvat- et tema kolesteroolitase on tervisliku tasemeni langenud.

Hobbsi sõnul annab uuring esimest korda üldise pildi sellest- kui madal patsientide teadlikkus tegelikult on. Tema hinnangul võivad patsiendid alahinnata südameinfarkti või ajuinsuldi tekkimise riski- hoolimata arvukatest avalikkusele suunatud kampaaniatest viimastel aastatel ning efektiivsete ennetavate ravivõimaluste ole-masolust.

Autorite teada on varasemad uuringud näidanud- et pooled kõrge kolesteroolitasemega patsientidest saavad selle alandamiseks ravimeid ning nendest vaid pooltel langeb kolesteroolitase normaalsele tasemele. WHO on siiski öelnud- et südamehaigustest ja ajuinsultidest pooled surmajuhtumid ja töövõime kaotused oleks võimalik ära hoida.

Uuringu kaasautor- Rootsi Malmö ülikooli kardioloogiaprofessor Leif Erhardt arvas- et poole peale ei ole mõtet pidama jääda. Erhardti meelest peaksid patsiendid- nende perekonnad ning üldsus olema südame tervise osas aktiivsemad- võtma omaks tervislikuma elustiili ja vaatama- et tervisliku kolesteroolitaseme saavutamine oleks parima raviga toetatud.

“On oluline- et kardiovaskulaarsetest haigustest ohustatud patsiendid teaksid oma kolesteroolitaset ning seda- milline see peaks olema ja kuidas kolesterooli alandada. Arstid peavad teadlikult pingutama- et selgitada patsientidele- mis täpselt on kõrge kolesteroolitaseme püsimise tagajärjed-” lisas Erhardt.

<strong>Vaid iga kuues oli mures<br /></strong>Ajalehe Mediuutiset teatel vastas Soomes küsitlusele 120 patsienti- kes kolesteroolist küll palju teadsid- kuid oma südame tervisest hoolisid vähem kui teiste riikide patsiendid.

Pea kõik vastanutest teadsid- mis vahet on LDL- ja HDL-kolesteroolil. Enamik patsiente oskas nimetada vähemalt ühte kolesteroolitaseme tõusuga seotud terviseriski- kuid kõigest iga kuues oli mures enda südame-veresoonkonna haiguste ohtude pärast.

Küsitlusele vastas 60 Soome arsti- kelle teatel saavutatakse ravijuhistes eesmärgiks seatud kolesteroolitase umbes pooltel patsientidest. Sellest hoolimata uskus 64 protsenti vastanuist- et eesmärk saavutatakse piisaval osal patsientidest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.