Digiretsepti infotuur annab sõna kõigile

6.–9. detsembrini teevad sotsiaalministeerium ja haigekassa apteekritele ja arstidele üle-eestilise infotuuri e-retsepti projekti käivitamise tähistamiseks.

6.-9. detsembrini teevad sotsiaalministeerium ja haigekassa apteekritele ja arstidele üle-eestilise infotuuri e-retsepti projekti käivitamise tähistamiseks.

Kogu e-retsepti projekti jooksul on kavas kaasata erinevaid osapooli kuni juurutusetapini. Süsteemi juurutusetapi koolitused arstidele ja apteekritele on kavas 2006. aasta sügisel.

Neljal piirkondlikul infopäeval detsembris tutvustatakse digitaalsele retseptile ülemineku ajakava- põhiprintsiipe seoses digiretseptiga- retsepti tükeldamist ja muud. Esinejad ootavad infopäeval apteekrite ja arstide küsimusi ning ettepanekuid digiretsepti asjus.

Sotsiaalministeeriumi terviseinfo ja analüüsi osakonna juhataja Kaja Kuivjõgi ütles- et infopäevade üks eesmärk on kuulata erinevate poolte ettepanekuid ja arvamusi projekti rakendumise osas- et järgmise aasta jooksul lahendused leida.

<strong>Hobust asendab auto<br /></strong>Kuivjõgi võrdles e-retsepti tulekut auto tulekuga hobuse asemele. “Ühelt poolt on kindlasti tegemist olulise hüppega kaasaegsema lahenduse suunas- kuid projekti käigus tuleb arvestada ka võimalike rakenduslike takistustega-” ütles ta.

“Uuenduste käivitamisel on kriitika ja mõningane vastuseis loomulik-” nentis Kuivjõgi- meenutades- kuidas trükitud retseptidele üleminekul oli tüliõunaks printerite teema isekopeeruvate retseptide trükkimiseks. “Kui tahetakse koostööd teha- leitakse alati ka lahendused-” sõnas ta.

Digitaalse retsepti rakendudes luuakse mitmed paindlikumad lahendused nii arstile- apteekrile kui inimesele. Arst saab olulist taustainfot kiiremini retsepti kirjutamisel ning saab ka tagasisidena infot oma patsiendi ravimite kohta- kordas Kuivjõgi olulisemat. Samuti on võimalik korduvate ja krooniliste haigete retseptide väljakirjutamisel vajadusel vältida formaalseid arstivisiite - retsept ootab inimest juba apteeki minnes. Hõlbustub ka apteekrite ja arstide aruandlus haigekassale.

<strong>Rõhk isikuandmetel<br /></strong>Sisulises mõttes suuri muudatusi digiretseptiga ei tule- küll aga muutub isikuandmetega ringikäimine. “See on sama kõikide eTervise projektide puhul- kus erilist tähelepanu pööratakse isikuandmete ja delikaatsete andmete turvalisusele ja privaatsusele-” ütles Kuivjõgi.

Digiretseptile üleminek annab võimaluse automatiseerida kogu aruandlus ning selle kaudu muutub ka kogu ravimite turg läbipaistvamaks ja korrastatumaks- nimetas Kuivjõgi- kes ise infopäevadel esineb.

<strong>Retsepti kontrollib ka arvuti<br /></strong>Põhimõtteliselt muutub e-retsepti tulekul 2007. aastal ka soodusmäärade määramise vastutus.

“Kuna järjest täpsemalt on määratletud soodusmäärade kriteeriumid- siis enamik kriteeriumide kontrolle on võimalik automatiseerida-” selgitas Kuivjõgi. “Selleks luuakse mitmed ristkasutused ja kontrollsüsteemid tsentraalsete lahendustena. Kindlasti suureneb siin nii ministeeriumi kui haigekassa roll.”

Ühtlasi saab arst e-retsepti süsteemi kaudu parema info patsiendile soodusmäära ja ravimi määramiseks. “Lõppkokkuvõttes peaks võitma patsient-” sõnas Kuivjõgi.

Digiretsepti projekti käigus luuakse ka lahendus neile apteekidele- kellel endal puudub oma infosüsteem. “Tegelikult edastavad kõik apteekrid praegu haigekassale infot digitaalselt- seega saab samu kanaleid kasutada ka digiretsepti rakendumisel-” nentis Kuivjõgi. “Esialgu säilib kindlasti ka paberretsept - seni- kuni kõik arstid kasutavad pihuarvuteid.”

Näiteks 2004. aasta haigekassa aruande alusel väljastas 65 protsenti perearstidest retseptid arvuti väljatrükina- seega suudavad kõik need arstid saata ka digitaalse retsepti retseptikeskusesse.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE</strong><br /><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<br /><strong><u>E-retsepti infopäevad</u></strong>

<strong>6. detsembril:<br /></strong>- kella 10-12 Pärnu haigla suures saalis Ristiku 1;<br /> - kella 15-17 Tartu ülikooli kliinikumis Puusepa 8;

<strong>8. detsembril:<br /></strong>- kella 10-12 Põhja-Eesti regionaalhaiglas J. Sütiste tee 19;<br /> - kella 15-17 Ida-Viru keskhaiglas polikliiniku 5. korrusel Ravi 10 (diskussioonpaneel tõlgi abiga);

<strong>9. detsembril:<br /></strong>-  kella 10-12 Magdaleena haiglas Tallinnas Pärnu mnt 104.

<em>Allikas: sotsiaalministeerium</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.