Kliinikumis on tagatud infarktihaigele parim ravi

1. novembril täitus aasta päevast, mil Tartu ülikooli kliinikumi angiograafiakabinetis rakendati töösse invasiivkardioloogide ööpäevaringne valve. Niisugust kaasaja tipptasemel teenust osutab kliinikum seni ainsana Eestis.

1. novembril täitus aasta päevast- mil Tartu ülikooli kliinikumi angiograafiakabinetis rakendati töösse invasiivkardioloogide ööpäevaringne valve. Niisugust kaasaja tipptasemel teenust osutab kliinikum seni ainsana Eestis.

Aastaga on suudetud aidata 132 ägedate koronaarsündroomidega patsienti- kes vana skeemi korral oleksid pidanud ootama järgmise päevani või nädalavahetuse lõpuni. Südameinfarkti haigetel on aga ravi ja hilisema tervistumise seisukohast kriitiliseks teguriks just aeg. Mida kiiremini saavad arstid haiguskolde revaskulariseeritud- seda paremad on ravi hilisemad tulemused (väiksem suremus- vähem korduvaid stenokardiaprobleeme ning südamepuudulikkuse teket).

<strong>Kõik võimalused olemas<br /></strong>SA Tartu Ülikooli Kliinikumi kardioloogiakliiniku juhataja professor Jaan Eha kinnitab- et kliinikumis on infarktiravi kõik võimalused ööpäevaringselt olemas. “Veel aasta tagasi oli angiograafiateenistus ainus- mis puudu oli. Nüüd on meil ööpäevaringselt tagatud nii ehhokardiograafia kui ka angiograafiline diagnostika ning kahjustatud südame veresoonte avamise võimalused angioplastika ja stentimisega.”

Professor Jaan Eha selgitab- et südame veresoone avamiseks on kaks võtet: trombi lahustavate ravimitega ning mehaaniline meetod - angioplastika koos stentimisega. Trombi lahustava ravimiga on umbunud pärgarteri avamise tõenäosus väiksem ja riskid patsiendil varaste ja hiliste tüsistuste tekkeks suuremad.

Hoopis parema tulemuse saab- kui avada umbunud või kriitiliselt ahenenud veresoon koheselt ballooniga ja toestada see seestpoolt metallkarkassiga (stent). Just selle meetodi kasutamisvõimaluste laiendamise ja kättesaadavuse suurendamise suunas tegutseb praegu kogu maailm.

Kliinikumis on töövälisel ajal (kella 20.00-8.00 ja nädalavahetustel) nädalaste tsüklitena väljakutsevalves üks arst ja kaks õde.

“Siinsed spetsialistid- kes omavad aastatepikkust ja mahukat invasiivkardioloogilist töökogemust- on võimelised ka öösel patsiendi heaks kiiresti ning efektiivselt tegutsema-” kinnitab kardioloogiakliiniku juhataja. “Kliinikumis töötab viis kogenud spetsialisti. Ilma suure plaanilises korras tehtud angioplastikakogemuseta arst ei suuda raskes seisundis patsientidel teha öösel - s.t minimaalse personaliga ning vanemate kolleegide abita - keerulisi protseduure kiiresti- edukalt ning ohutult.”

<strong>Viivitamatu sekkumise eelised</strong><br /> Viivitamatu meditsiiniline sekkumine on patsientide tervise taastumise- hilisema parema elulemuse ja parema südame säilimise nimel äärmiselt oluline.

“Tänu ööpäevaringsele tegutsemisele saame südamelihase kärbumise varem seisata. Tuleb kindlasti rõhutada- et kirjeldatud invasiivkardioloogiline abi on efektiivne ning ohutu ainult siis- kui kõik haigla teenistused seda toetavad. Ülioluline on kaasaegsete võimalustega kardiointensiivravi osakonna heatasemeline töö ja kõigi valves töötavate arstide pädevus. Infarktiravi puhul on väga oluline taastada südame vereringe nii kiiresti kui vähegi võimalik. Kui infarktihaiget ei suudeta ruttu hospitaliseerida ning kiiresti ja täielikult verevoolu südamelihasesse taastada- suureneb järsult tüsistuste ja surma risk-” kinnitab professor Jaan Eha.

Adekvaatne ja kiire otsustamine peab tema sõnutsi algama juba patsiendist ning tema lähedastest: infarktisümptomite tekkimisel ei maksa abi kutsumisega oodata ja loota- et valu ise üle läheb. Ka ei saa perearst- keda sageli kutsutakse- infarktihaiget oluliselt aidata. Iga viivitatud minuti hinnaks on aga arenevast nekroosist tingitud südamelihase kaotus. Seetõttu peaks olema reegliks kohene kiirabi kutsumine ning kiire ravi alustamine kaasaegsete infarktiravivõimalustega haiglas.

<strong>Otse angiograafialauale<br /></strong>“Hea ravitulemuse saamiseks ei pea pingutama mitte ainult kardioloogid- vaid kõik- kelle töövaldkonda selline haige satub. Paljudes suurtes haiglates on näiteks reegliks- et ägeda südamelihase infarktiga haige hospitaliseeritakse ilma vastuvõtu või EMO osakonda läbimata otse angiograafialauale. Infarktihaige käsitluse kiirus ja konkreetsus on paljuski militaarmeditsiinis tuntud põhimõtete sarnane-” teab spetsialist.

Niisugune lähenemine tuleb ka ühiskonnale soodsam: invaliididele ja haigetele pideva meditsiiniabi tagamine ja endaga haiguse tõttu mitte toimetulevate inimeste ülalpidamine läheb hoopis rohkem maksma kui õigeaegne kvaliteetne ravi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.