Psühhoteraapia interneti kaudu leevendab spetsialistide puudust

Rootslased on edukalt katsetanud psühhoteraapia läbiviimist interneti kaudu.

Rootslased on edukalt katsetanud psühhoteraapia läbiviimist interneti kaudu- tutvustab BBC ajakirjas British Journal of Psychiatry avaldatud artiklit.

Mitme ülikooli teadlased viisid läbi randomiseeritud uuringu 117 kerge või mõõduka depressiooniga vabatahtlikul. Häid kognitiiv-käitumisteraapia spetsialiste on autorite teada patsientide käsutuses vähe ning paljud depressiooniga inimesed kasutavad internetti sümptomite arutamiseks ja kogemuste jagamiseks.

Uuringus osalejad kaasati kas veebipõhisesse käitumis-kognitiivteraapia (KKT) programmi ning arutlusse või ainult interneti diskussioonigruppi. Individuaalseid seansse spetsialistiga viidi läbi minimaalselt. KKT eneseabiprogramm koosnes 89 leheküljest tekstist- jagatuna viide moodulisse- mille läbimine võttis aega keskmiselt kaheksa nädalat.

37 protsenti patsientidest jättis uuringu pooleli - põhiliselt selle tõttu- et programmi peeti liiga nõudlikuks. Need- kes jätkasid- teatasid siiski olulisest psüühilise heaolu paranemisest.

KKT eneseabi edukust võrdlesid uurijad isegi varasemate tulemustega teraapia kohta- mis läbi viidud psühhoterapeudiga näost näkku kohtudes. Ainult interneti vestlusringides osalejatega võrreldes paranes KKT programmi läbinute heaolu märgatavalt rohkem. Depressioonisümptomite vähenemine oli näha kohe pärast programmi läbimist ja ka kuue kuu pärast kontrollides.

Põhiautor Gerhard Andersson Linköpingi ülikoolist täpsustas kommentaaris- et paranemine toimus ka patsiendi ärevussümptomite ja elukvaliteedi osas. Andersson nimetas eneseabi depressiooni korral atraktiivseks ravivõimaluseks. Autorite arvates peaks sellist internetipõhist teraapiat tulevikus kaaluma lisana või alternatiivina konventsionaalsetele ravimeetoditele.

Briti spetsialistid pidasid eneseabi võimaluste laienemist kasulikuks suunaks- kuigi hoiatasid- et KKT ei pruugi igaühele sobida.

Heategevusorganisatsiooni Mind direktor Richard Brook arvas- et KKT interneti kaudu võiks olla vajalik nendele- kes teraapiale ei saa tulla kaugema elukoha tõttu või kellel on raske silmast silma oma depressioonist rääkida. Brooki teada on Suurbritannias psühhoterapeutide juurde kuni aastased järjekorrad.

Interneti KKT programmide loomist ei tohiks aga Brooki arvates kasutada ettekäändena selleks- et koolitada vähem spetsialiste. Vaimse tervise probleemidega inimesed peaksid saama neile sobivat ravi õigel ajal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.