Ameeriklased uurivad rinnavähi riskifaktoreid

Enne menopausi tõstavad rinnavähi tekkeriski mitmed faktorid-
mis on seotud esmase rasedusega- lapse suurema sünnikaaluga- lühema
gestatsiooniajaga ja naise vanusega- teatab Medscape uuematest
uuringutulemustest.

Harvardi teadlane Janet Rich-Edwards rääkis hiljuti Torontos peetud konverentsil meditsiiniõdede terviseuuringu (Nurses Health Study II) andmete analüüsil saadud tulemustest.

Rich-Edwardsi kinnitusel tõuseb rinnavähi tekkerisk tulevikus 16 protsendi võrra iga kilogrammi lapse sünnikaalu kohta- kui naine sünnitab esimese lapse 24 aasta vanuses. Tegemist on keskmise vanusega- mil Ameerika naised esimese lapse saavad. Selleski analüüsis oli näha- et rinnavähi tekkerisk on suurem neil naistel- kes esimese lapse sündides on vanemad.

Ent iga nädalaga- mille võrra pikeneb raseduse kestus- langeb rinnavähi tekkerisk 24-aastastel naistel tulevikus kolme protsendi võrra.

Uuringu käigus saadeti küsimustik umbes 91 000 naisele- kellest kolmveerand ka vastas. Kel varem oli mõni pahaloomuline kasvaja esinenud- jäeti analüüsist välja.

Lisaks raseduse ja sünnitusega seotud küsimustele koguti infot näiteks suitsetamise ja suhkurtõve esinemise kohta.

Gestatsiooniaja pikkuse mõjust rääkides tõi autor välja statistika- mille järgi esineb rinnavähki enneaegselt sünnitanud 20-aastastel naistel tulevikus sagedamini kui eakaaslastel- kelle laps sünnib ülekantuna. Kui esmassünnitaja vanus jõudis 30. eluaastani- oli risk veelgi suurem.

Dr Rich-Edwardsi sõnul on vastuseta aga küsimused- kas suurem sünnikaal ja lühem gestatsiooniaeg on märk kokkupuutest mõne riskifaktoriga raseduse eel või näitavad nad mõne rasedusaegse riskiteguri esinemist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.