Massaažikool pakub ka rasedate ja lümfimassaaži

Mustamäel asuv M.I. Massaažikool pakub lisaks klassikalistele, idamaistele, aroomimassaažile ja teistele tuntud massaažiliikidele ka rasedate ja lümfimassaaži, mis eeldavad tihedat koostööd arstidega.

Mustamäel asuv M.I. Massaažikool pakub lisaks klassikalistele- idamaistele- aroomimassaažile ja teistele tuntud massaažiliikidele ka rasedate ja lümfimassaaži- mis eeldavad tihedat koostööd arstidega.

Kooli asutaja- direktor Martin Ilves on võtnud oma südameasjaks Eesti massööride heal tasemel koolitamise- kutsenõustamise ja massaažialase tegevuse reguleerimise nii kooli kui Eesti Massööride Liidu kaudu.

Massööride professionaalsuse tõstmise üks osa on koolitada välja nii levinud kui uute vajalike massaažiliikide õpetajaid-praktikuid ning kaitsta seeläbi elanikke isehakanud massööride eest. Kooli kaudu on saanud kutsetunnistuse 113 massööri- sealhulgas kolm pimemassööri.

Massaažikooli õpetajad tunnevad end nüüd kindlalt- et anda laiemalt teada kahest uuest massaažiliigist- millega enamik massööre ei taha ega tohigi tegeleda.

<strong>Rasedate massaaž<br /></strong>Kooli massöör-õpetaja Marge Kaljuvee selgitas- miks ja millal läheb vaja rasedate massaaži. Lapseootel naisel tekivad seoses kehakaalu kasvuga rühimuutused ja sellest tulenevad vaevused. Rase ei saa võtta valuvaigistit- kuid professionaalne massaaž aitab leevendada alaseljavaevusi või pingeid turjas- samuti ennetada ja parandada väsimusest tulenevaid säärelihaste ja jalalabakrampe.

“Ämmaemandad on sageli hädas- et mida nende vaevuste puhul ette võtta. Massaaž on üks võimalus-” lisas Kaljuvee. “Meie kooli õppekavas on rasedate massaaž olnud lühikest aega ja lõpetanuid on veel vähe- tahame koolitust edasi arendada.”

Direktor Martin Ilvese sõnul on massaažiteenuse pakkumine rasedatele asja üks pool. Teine pool on see- et nad propageerivad massaažiabi perekoolis - kui mees läbib vähemalt ühepäevase koolituse- saab ta oma naist ise aidata. Koolitusel antakse ülevaade- milliseid kehapiirkondi tohib lapseootel naisel puutuda ja milliseid mitte ning missugused võtted on õiged.

Raseduse puhul on massaaži eesmärgiks leevendada lapseooteajaga kaasnevaid kehavaevusi- et naine tunneks end võimalikult elujõulisena- ja kergendada sünnitust. “Niisama silitada ja kätt hoida oskavad kõik-” märkis Ilves. “Kui tahta naisele rohkem pakkuda- peab olema eelteadmisi. Näiteks tuleb kindlasti teada- et alaselja reflektoorsete tsoonide masseerimine võib esile kutsuda emaka kokkutõmbeid ja neid kohti ei tohi masseerida.”

Tema hinnangul ei oska paljud ämmaemandad ja arstid massaaži soovitada. “Nõukogude ajal pandi lapseootel naine teki sisse ja hoiti kodus-” iseloomustas ta varasemaid arusaamu. “Ka paljudel varem õppinud massööridel on teadmine- et rasedaid üldse ei masseerita. Aga ka neid saab aidata.”

Lapseootel naine on massaaži ajal kas istuvas- külili- või seliliasendis. Varsti saab ta massaažikoolis täita ühe oma unistuse - heita mõneks ajaks ka kõhuli. Nimelt on kool tellinud spetsiaalse- keskelt auguga massaažilaua.

Ilvese hinnangul on rasedate massaaživajadus seetõttu suurenenud- et paljud naised pole sünnituseks valmis: istutakse pikalt kontorilaua taga ja autos- lihased on sundasendis ning tugiaparaat ja kõhtu hoidvad lihased on alakoormatud.

Meditsiinikoolis velskriks õppinud Marge Kaljuvee nentis- et tema maailmavaade on muutunud. "Tean nüüd- et eelnevalt masseeritud lihased aitavad kaasa sünnitegevusele. Olen õppinud Ida massaaže- mis olid omal ajal tabuteema-” tõi ta mõned näited. “Olen saanud oma töös meditsiinilised ja massaažiteadmised kokku panna.”

<strong>Teha koostööd arstiga<br /></strong> “Massöör peaks tegema koostööd arstiga- et võtta ära kõik riskid-” rõhutas massöör-õpetaja Kaljuvee. “Mul on günekoloog ja ämmaemand olnud ise katsejäneseks- kelle peal sai proovitud massaaživõtteid ja koostöös sobivad meetodid kokku sobitatud. Kes on selle massaaži ise läbi teinud- oskab seda teistele soovitada.”

Ta lisas- et isegi raseduse katkemise ohu puhul saab naist aidata - sobiva punktmassaažiga. Kui tänapäeval teavad paljud südamearstid- milliseid punkte mõjutada südametegevuse tasakaalustamiseks- võiksid sarnased teadmised oma vallas olla ka ämmaemandatel.

<strong>Lümfimassaaž leevendab turset<br /></strong>Saksamaal Akademie Dampi lümfiterapeutide koolituse ja lisaks õpetajakoolituse läbinud Raili Rääk õpetab seda uut ala praegu M.I. Massaažikoolis. Oma massööripraktikas saadud kogemused fikseerib ta teadlase entusiasmiga.

Et lümfiteraapia on mõeldud esmajoones tursete leevendamiseks- siis saab näiteks fotode abil- aga samuti jäsemete ümbermõõte kirja pannes hästi kirjeldada olukorda “enne ja pärast”. Tavamassaaži puhul võib inimene vaid sõnadega edasi anda massaažieelset ja -järgset enesetunnet.

Rasedate massaaži teema jätkuks ütles Rääk- et ka talle on sattunud rasedaid patsiente- kes on tulnud tursete pärast.

Lümfimassaaži tehaksegi enamjaolt tursete korral. Rääk toonitas- et massöör peab täpselt teadma- milliste tursete puhul on see näidustatud ja milliste puhul mitte. Sobib see veenilaiendite- normaalsete rasedusaegsete tursete ja istuva tööga kaasnevate jalaprobleemide korral. Kasutusalaks on ka operatsioonijärgne taastusravi haavandite kiirema paranemise soodustamiseks ja operatsiooniarmide leevendamiseks. Omaette kasutusala on ilukirurgia- nii enne kui pärast operatsiooni tehtav massaaž.

Rääk kinnitas- et Saksamaa haiglates tehtavatest taastusravi massaažidest on 90 protsenti lümfimassaažid- mis on juba kolmkümmend aastat olnud ka sealse haigekassa hinnakirjas. Meil ulatuvat lümfimassaaži osakaal ehk ühe protsendini- täpsed andmed puuduvad.

Martin Ilves ütles- et juhuse tahtel on tal endal positiivne kogemus- et lümfimassaaž aitab operatsioonijärgselt kiiresti aktiivsesse ellu tagasi pöörduda: pärast näolõikust eelmise aasta oktoobris palus ta kolleeg Raili appi juba järgmisel päeval ning nädala pärast oli näoturse taandunud.

<strong>Pikk ettevalmistus<br /></strong>Rääk ütles- et lümfimassaaži õpe jaguneb kaheks. Esimeses osas õpetatakse masseerima kergemaid traumajärgseid turseid ja veenilaiendeid. Teine osa hõlmab sekundaarsete kahjustuste leevendamist- sealhulgas ka massaaži pärast vähkkasvaja eemaldamist. Naha pinda on võimalik mõjutada- suunates vedelikud eemale neist kohtadest- kust ta enam operatsiooni või kiirituse järgselt läbi ei mahu.

“See ei ole nii-öelda ilus töö ega võrreldav tavamassaažiga. Enamik massööre ei taha- ei oska ja ei tohigi seda teha. Onkohaigel võib lümfimassaaži teha pärast operatsiooni- kui arst on öelnud- et kõik on korras- siirdeid pole. Seda massaaži tuleb teha ainult koostöös arstiga-” rääkis ta.

Rääk tõi näiteks tema juures massaaži saamas käinud patsiendi- kelle ühe sääre ümbermõõt oli esmalt 78 sentimeetrit. Pärast kahekuulist massaaži vähenes jala ümbermõõt 50 sentimeetrile. Kui jalg enam peenemaks ei lähe- saab haigele tellida ravisuka- mis hoiab jalga selles mõõdus.

Käeturse puhul saab lümfiterapeut pärast massaaži aidata ka spetsiaalse rõhtsideme paigaldamisega. Nii suka kui sideme eesmärk on hoida jäset saavutatud mõõdus- et koevedelik ei venitaks pehmeid kudesid välja.

Nimetatud patsient vajab edaspidi massaaži paar korda aastas. Rääk nentis- et pikemate kuuride puhul kerkib rahaküsimus. Tulemuse saavutamiseks tuleb algul teha massaaži peaaegu iga päev. Tunni hind algab kahesajast kroonist. Samas saaks õigeaegse massaažiga ära hoida nii mõnegi operatsiooni- sealhulgas jäseme amputeerimise.

“Massaaž ei ole universaalne vahend- aga teatud juhtudel väga sobiv-” märkis Martin Ilves. “Oleme võimelised välja koolitama nii palju lümfiterapeute- kui Eesti tervishoiusüsteem vajab.”

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Rasedate massaaž:</u></strong>

Klassikalisel massaažil põhinev ning lapseootel naise spetsiifilisi vajadusi ja ohte arvestav lõõgastav massaaž. Tehakse on-site toolil- matil või massaažilaual külili- matil padjakuhjale toetudes või spetsiaalsel (auguga) massaažilaual. Võib teha vastavalt kliendi soovile nii paljale nahale kui läbi riiete.

 

<strong><u>Lümfimassaaž ehk manuaalne lümfidrenaaž;</u></strong>

Tursete vähendamiseks Taanis ja Saksamaal välja töötatud spetsiifiliselt aeglane ja õrn- rütmilise survega naha aluskoe ravimassaaž- mis arvestab lümfisüsteemi ehitust ja tööpõhimõtteid. Lümfisõlmi tühjendavad ning lümfisooni rütmiliselt piki- ja ristisuunas venitavad pumpava iseloomuga võtted kestavad igaüks 2 sekundit. Mitte mingil juhul ei tohi haiget teha ega sügavuses jõuda välja lihaste mõjutamiseni. Tehakse massaažilaual paljale nahale talgiga. Lümfiteraapia juurde kuuluvad lisaks tursepiirkonna sidumine ja kliendile õpetatav<br /> hingamisteraapia.

<em>Allikas: M.I. Massaažikool</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.