Psoriaasi mõju inimeste elule näib pika aja jooksul vähenevat

Psoriaasi mõju patsientide elukvaliteedile väheneb aastate jooksul, on uudisteportaali Medwire teatel leitud Ameerikas läbi viidud küsitluses.

Psoriaasi mõju patsientide elukvaliteedile väheneb aastate jooksul- on uudisteportaali Medwire teatel leitud Ameerikas läbi viidud küsitluses.

Ajakirjas Journal of Investigative Dermatology on avaldatud 11 aasta pikkune prospektiivne uuring 484 patsiendil- kes vastasid psoriaasi kohta käivale IPSO (Impact of Psoriasis) küsitlusele 1993. ja 2004. aastal sõltumata sellest- kuidas nad olid saanud ravi või milline oli haiguse raskusaste.

Selle aja jooksul langes keskmine küsitlusel saadud punktide arv viielt neljale- mis autorite arvates näitab psoriaasi mõju vähenemist tervisega seotud elukvaliteedile (HRQoL).

Teadlased peavad loogiliseks seletuseks seda- et kroonilist haigust põdevad patsiendid sätivad ümber oma sisemised standardid ja väärtushinnangud- kohanemaks oma olukorraga.

IPSO keskmised tulemused langesid huvitaval kombel rohkem neil- kelle tervis oli halb. Autorite meelest annab see alust oletada- et krooniline nahahaigus võib patsiendile muutuda vähem koormavaks võrreldes kõrgemas vanuses tekkivate teiste terviseprobleemidega.

Uuringu jälgimisaja jooksul tõusis nende patsientide osakaal- kelle igapäevaelule psoriaas väga suurt mõju ei avaldanud- 43 protsendilt 53 protsendini. Muutus toimus enamjaolt nende arvel- kes muretsesid oma välimuse pärast: 36 protsenti olid selle pärast häiritud 1993. aastal; 11 aastat hiljem vaid 13 protsenti.

Suurem osa teisi HRQoL parameetreid jäid aastate jooksul muutumatuks. Autorite järeldusel näitab uuring tervisega seotud elukvaliteeti mõjutavate faktorite komplitseeritust- kui hinnatakse psoriaasi mõju inimeste elule pika aja jooksul.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.