Diabeedi ja Alzheimeri tõve seos on teadlaste poolt jätkuvalt esile tõstetud

Rahvusvahelisel Alzheimeri tõve konverentsil Madridis seostati kõrgenenud haigusriskiga taas suhkurtõbe – nii kontrolli alt väljas olevat veresuhkru taset kui piiripealset diabeeti.

Rahvusvahelisel Alzheimeri tõve konverentsil Madridis seostati kõrgenenud haigusriskiga taas suhkurtõbe - nii kontrolli alt väljas olevat veresuhkru taset kui piiripealset diabeeti- vahendab Doctor’s Guide.

Dr Rachel Whitmer tutvustas konverentsil Ameerikas läbi viidud uuringut 22 852 teist tüüpi diabeeti põdeval patsiendil- kellel oli HbA1c taset mõõdetud aastatel 1994-1996. Neil- kelle HbA1c osakaal ulatub üle 15 protsendi- on risk Alzheimeri tõve- dementsuse või kognitiivsete funktsioonide languse tekkimiseks kümne aasta jooksul koguni 78 protsendi võrra suurem.

Whitmeri meeskond kogus kokku andmed nende patsientide hospitaliseerimistest dementsuse tõttu ajavahemikul 1. jaanuar 1997 kuni 30. mai 2005. Võrreldes nende 19 318 patsiendiga- kelle HbA1c osakaal jäi alla 10 protsendi- oli neil 1286- kelle glükeeritud hemoglobiini väärtus jäi vahemikku 10-11-9 protsenti- dementsuse tekkimise risk selle aja jooksul 16 protsendi võrra kõrgem.

Veelgi halvem glükeemiline kontroll (HbA1c 12-14-9% 1143 patsiendil) andis tulemuseks 25 protsenti kõrgenenud dementsuse riski. Üle 15 protsendi ulatus HbA1c tase 105 patsiendil.

Whitmeri sõnul ei paistnud dementsuse tekkimise tõenäosus olevat kõrgem- kui HbA1c oli alla 10 protsendi. Fakt- et HbA1c tase ulatus üle 10 protsendi enam kui kümnendikul diabeetikutest- näitab autori arvates- et paljud patsiendid ei pea ikkagi oma ravirežiimist kinni.

Stockholmi Karolinska instituudi teadlased leidsid oma uuringus aga- et patsientidel- kellel on leitud piiripealne diabeet- on Alzheimeri tõve tekkerisk 77 protsenti kõrgem kui neil- kel insuliinresistentsust ei esine. Kui juurde lisandus veel väga kõrge vererõhk- tõusis Alzheimeri tõve risk juba enam kui kuuekordseks.

Instituudi vananemisuuringute keskuse direktor dr Laura Fratiglioni- kelle juhtimisel uuring läbi viidi- teadis varasemaid uuringuid- milles on leitud selged seosed suhkurtõve ja dementsuse vahel.<br /> Seni aga oli varases staadiumis suhkurtõve kohta suudetud näidata küll- et seos kognitiivsete võimete halvenemisega on olemas- kuid dementsust ja täpsemalt Alzheimeri tõbe ei olnud varem uuritud.

Fratiglioni uuringus osales 1173 vähemalt 75-aastast inimest- kellel ei esinenud diabeeti ega dementsust. Üheksa-aastase jälgimisperioodi alguses- mille jooksul uuriti neid dementsuse ja Alzheimeri tõve suhtes kolm korda- leiti piiripealne diabeet olevat 47 vabatahtlikul. Piiripealseks defineeriti suhkurtõbi- kui vereplasma glükoositase oli juhuslikus analüüsis vahemikus 7-8-11-0 mmol/l.

Üheksa aastaga tekkis dementsus neist üheksateistkümnel- mis andis kohandatud riskide suhteks 1-67 võrreldes nendega- kel ei olnud piiripealset diabeeti. 16 inimesel diagnoositi Alzheimeri tõbi - riskide suhteks arvutasid teadlased 1-77.

See- et diabeet on seotud dementsusega- on olnud arstidele teada- ütles kommentaariks dr Donald Miller Bostonist- kuid nüüd on hakanud uuringutes selguma täpsemad seosed suhkurtõve ja Alzheimeri tõve vahel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.