Meditsiiniinfokeskus saab tasapisi jalgu alla

11. jaanuaril jõudis lõpule taas üks etapp Eesti Meditsiiniraamatukogu reorganiseerimisel Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu (TLÜ AR) Meditsiiniinfokeskuseks, kui pealinnas Rävala pst 10 avati pidulikult keskuse lugemissaal.

11. jaanuaril jõudis lõpule taas üks etapp Eesti Meditsiiniraamatukogu reorganiseerimisel Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu (TLÜ AR) Meditsiiniinfokeskuseks- kui pealinnas Rävala pst 10 avati pidulikult keskuse lugemissaal.

Detsembris oli Eesti Arstide Liidu üldkogu teinud Meditsiiniinfokeskuse toetuseks avalduse- kus pöörduti valitsuse poole taotlusega tagada riigieelarvest sotsiaalministeeriumi kaudu Meditsiiniinfokeskuse baasrahastamine personalikuludeks- kogude komplekteerimiseks- tööks andmebaasidega ja klienditeeninduseks vähemalt samas mahus endise Eesti Meditsiiniraamatukogu eelarvega- arvestades seejuures tarbijahinnaindeksi kasvu. See summa on umbes kaks miljonit krooni aastas.

<strong>Võib-olla järgmisel aastal<br /></strong>TLÜ akadeemilise raamatukogu teenindusdirektor Kai Lugus on Meditsiiniinfokeskuse baasrahastamise suhtes tulevikus optimistlik.

“See baasrahastamine ei ole päris lootusetu- aga arvan nii- et alanud 2008. aastal ei ole meil lootust sotsiaalministeeriumilt rahalist toetust saada-” nendib Kai Lugus. “Peame lootma- et 2009. aastal riik rahastab Meditsiiniinfokeskust.”

Tema sõnutsi jätkatakse kindlasti osalemist ka Euroopa Meditsiiniraamatukogude Liidus. Seegi oli üheks punktiks- mida arstide liidu üldkogu oma avalduses taotles.

Kai Lugus ütleb- et tihedam koostöö tervishoiutöötajatega on samuti juba sündinud. “Praegu on see protsess veel väga algusjärgus- kuna me alles jaanuaris saime ametlikult avatud Meditsiiniinfokeskuse lugemissaali-” kinnitab Lugus. “Juba veebruarikuust plaanime asuda intensiivsemalt tegelema ka arstidest kolleegiumi moodustamisega- kes saaksid meie nõustajateks. Tõnu Peets [Tallinna Arstide Liidu juhatuse liige - <em>Toim</em>.] on lubanud meid<br /> aidata selle kolleegiumi moodustamisel-” on akadeemilise raamatukogu teenindusdirektor rahul.<br /> Kirjanduse tellimisel 2008. aastaks on oma abikäe ulatanud ka Eesti Õdede Liit.

<strong>Üle tuli kuus töötajat<br /></strong>“Endisest Eesti Meditsiiniraamatukogust tuli meile üle kuus töötajat. Ülejäänud lahkusid pensionile. Viis inimest neist kuuest töötab praegu meie majas- üks on lapsehoolduspuhkusel-” täpsustab Kai Lugus isikkoosseisu teemat.

Üks ületulnud töötajatest on referendi ametikohal- tema töökohustuseks on luua kõigepealt kontaktid tegevarstidega ja meditsiiniharidust pakkuvate asutustega ning nende nõustamisel hakata valima välja uut erialast kirjandust- mida raamatukogu ostab Meditsiiniinfokeskuse lugemissaali jaoks.

Samuti loodetakse alustada koostööd Tartu Medinfokeskusega elektrooniliste teavikute kooshankimiseks ja kooskasutamiseks. “Meditsiiniinfokeskuse väljakujundamisel on referendi töö kõige olulisem-” kinnitab Kai Lugus.

“Riigipoolse rahastamise korral on võimalik jätkata ka meditsiinibibliograafia koostamist. Nagu on selgunud- on sellega väga palju tööd- sest bibliograafia koostamine on katkenud juba 1990. aastast-” nendib Kai Lugus. “Viimane Meditsiinibibliograafia ilmus meditsiiniraamatukogu poolt 1998. aastal ja see sisaldab kirjandust kuni 1990. aastani-” selgitab ta.

Samuti on plaanis veelgi suurendada meditsiiniinfo andmebaaside arvu.

<strong>igipääs andmebaasidele<br /></strong>Meditsiiniinfokeskuse lugemissaali avariiulitel on erialased teatmeteosed- teadus- ja õppekirjandus ning ajakirjad. TLÜ arvutivõrgu kaudu on lugejatel ligipääs meditsiiniteemalistele andmebaasidele (üle 3600 e-ajakirja).

Käesoleva ajani on elektroonilisele meditsiiniinfo hankimisele spetsialiseerutud vaid Tartus. Koostöös nendega ja riigipoolse rahastamisega saaks laiendada veelgi elektroonilise info hulka- on Kai Lugus kindel.

“Hästi palju selles töös sõltub ikkagi rahastamisest. Kuigi raha meditsiinikirjanduse ostmiseks sel aastal eraldatud ei ole- plaanime siiski komplekteerida meditsiiniteavikuid ka 2008. aastal samas mahus eelmise aastaga. Paraku tuleb see summa võtta mõne teise valdkonna arvel-” konstateerib Lugus kurba fakti.

Rõõmustamiseks annab aga tema hinnangul põhjust suur üliõpilaslaenutuste arv. “Oleme oma esimese ülesande täitnud. Endistele meditsiiniraamatukogu lugejatele on tagatud erialakirjanduse kättesaadavus- kojulaenutusvõimalus- RVL-teenus [raamatute tellimine teistest raamatukogudest - <em>Toim</em>.]- ligipääs eriala andmebaasidele-” räägib Kai Lugus.

Meditsiiniinfokeskuse lugejatel on tema kinnitust mööda võrdsed õigused akadeemilise raamatukogu lugejaskonnaga - ligipääs kõigile raamatukogu kogudele ning tasulistele ja tasuta teenustele.

“Sihtgrupipoolne tagasiside on olnud positiivne. Ja loodame- et kõik arstid ja üliõpilased leiavad siia tee. Tudengid kasutavadki lugemissaali aktiivselt ja kojulaenutuste arv on tõestuseks- et seni tehtu on end juba ära tasunud-” ütleb Kai Lugus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.