Trigeminaalsed autonoomsed tsefalgiad

Trigeminaalsed autonoomsed tsefalgiad on primaarsed peavalud, mida iseloomustab ühepoolne kolmiknärvi valu koos ipsilateraalselt esinevate autonoomsete sümptomitega.

Trigeminaalsed autonoomsed tsefalgiad (TAC) on primaarsed peavalud- mida iseloomustab ühepoolne kolmiknärvi valu koos ipsilateraalselt esinevate autonoomsete sümptomitega. Siia gruppi kuuluvad kobarpeavalu- paroksüsmaalne hemikraania- lühiajalised unilateraalsed neuralgiformsed peavalu atakid koos konjuktiivi injektsiooni ja pisaravooluga (SUNCT sündroom).

TAC esinemissagedus on väike- kuid sellised peavalud on väga häirivad ja mõjutavad tugevalt patsiendi elukvaliteeti. TAC omavad ühiseid elemente- kuid erinevad peavalu atakkide kestvuse- rütmilisuse- sageduse- intensiivsuse ja autonoomsete sümptomite poolest. TAC alluvad küllalt hästi ravile- kuid omavad kõrget selektiivsust ravimite suhtes- seetõttu on oluline õige diagnoos.

<strong>Kobarpeavalu<br /></strong>Kobarpeavalu on ühepoolne peavalu- millega kaasnevad kraniaalsed autonoomsed sümptomid. Tegemist on piinava valuga- mida naispatsiendid on kirjeldanud hullemana kui sünnitusvalu.

Kobarpeavalu võib alata igas eas- kuid algab sagedamini kolmandal ja neljandal elukümnendil. Esinemissagedus on 0-1 protsenti ning meeste ja naiste haigestumise suhe on 3-5-7:1. Kobarpeavalu lokaliseerub põhiliselt silmaümbrusesse ja oimu piirkonda- kuid võib esineda pea igas piirkonnas. Peavalu kestab tavaliselt 45-90 minutit- kuid kestvus võib varieeruda 15 minutist kuni kolme tunnini. Peavalu algab ja lõpeb järsku. Mõnel patsiendil võib esineda interiktaalselt valu- ja düskomfordi tunnet.

Vastavalt IHS kriteeriumitele peab kobarpeavaluga ipsilateraalselt kaasnema vähemalt üks järgnevatest autonoomsetest sümptomitest: konjuktiivi injektsioon- pisaravool- mioos- ptoos- silmalaugude turse- rinorröa- näo higistamine. Autonoomsed sümptomid puuduvad kolmel protsendil haigetest. Autonoomsed häired esinevad ainult peavaluataki ajal- kuid patsientidel- kellel esinevad sagedased atakid- võib jääda püsima osaline Horneri sündroom ptoosi või mioosina.

Kobarpeavalude sagedus varieerub ühest atakist üle päeva kuni 3-8 atakini päevas. Kobarpeavalu omab selget ööpäevast rütmi- mõnel patsiendil esineb peavalu atakk alati samal kellaajal. Ägeda kobarpeavalu ataki vallandajaks võivad olla alkohol- nitroglütseriin- füüsiline pingutus ja kõrge välistemperatuur. Alkohol ei vallanda kobarpeavalu remissiooni faasis.

Episoodilise kobarpeavalu korral esinevad peavaluatakid mõne nädala jooksul- millele järgneb remissioon rohkem kui kaks nädalat. Episoodiline kobarpeavalu esineb 80-90 protsendil haigetest. Kroonilise kobarpeavalu korral ei esine remissiooni ühe aasta jooksul või remissioon kestab vähem kui kaks nädalat.

Kobarpeavalu omab sageli sesoonset iseloomu- esinedes tavaliselt sügis- või kevadperioodil.<br /> Kobarpeavalu tuleks eristada sümptomaatilisest kobarpeavalust- teistest autonoomsetest<br /> tsefalgiatest- migreenist ja unepeavalust.

Sümptomaatilist kobarpeavalu on kirjeldatud pärast infektsioone- peaaju vaskulaarsete kahjustuste ja peaaju kasvajate korral.

Unepeavalu esineb sagedamini eakatel naistel. Tegemist on öise- bilateraalselt esineva peavaluga ning autonoomsed sümptomid tavaliselt puuduvad. Peavalu kestab 5-180 minutit ja öö jooksul võib esineda kuni kolm hoogu. Efektiivselt toimivad ööseks võetud liitium- indometatsiin ja kofeiin.

<strong>Paroksüsmaalne hemikraania<br /></strong>Paroksüsmaalse hemikraania peavalu sarnaneb kobarpeavaluga. Kuid peavalud esinevad sagedamini ja kestavad lühemat aega. Peavaluga kaasnevad samasugused kraniaalsed autonoomsed sümptomid nagu kobarpeavalu korral.

Indometatsiin on ülimalt efektiivne paroksüsmaalse hemikraania ravis. Indometatsiin ei oma aga toimet kobarpeavalu korral ja aitab seega eristada neid kahte erinevat peavalusündroomi. Pärast ravi alustamist indometatsiiniga taanduvad paroksüsmaalse hemikraania hood tavaliselt nädala jooksul ja sellele järgneb tavaliselt küllalt pikk remissioon.

Paroksüsmaalset hemikraaniat esineb sagedamini naistel. Peavalud võivad alata vanuses 6-81 aastat- keskmise algusega 34. eluaastal.

Peavalu lokaliseerub sagedamini temporaal-- periorbitaal-- maksillaar- või frontaalpiirkonda- kuid võib levida ka samapoolsesse õlga. Peavalu kestab 2-30 minutit- maksimaalselt kuni kaks tundi. Peavalu algab ja lõpeb järsku. Rohkem kui kolmandikul patsientidest jääb püsima interiktaalne düskomforditunne ja mõõdukas valu. Päevas võib esineda 2-40 peavaluhoogu. Peavaluhoo võib provotseerida pea pööramine või mehaaniline surve kaelalülide ogajätketele.

20 protsendil haigetest esineb episoodiline paroksüsmaalne hemikraania (EPH). EPH korral esineb peavalu perioodide vahel remissioon. Peavalu periood võib kesta mõne nädala kuni aasta. Remissiooni pikkuseks võib olla 1-36 kuud. Kroonilise paroksüsmaalse hemikraaania (KPH) korral remissiooni ei esine.

Kolmveerandil haigetest on kohe algselt tegemist KPH-ga- veerandil haigetest on algselt tegemist EPH-ga- mis hiljem läheb üle KPH-ks.

<strong>SUNCT sündroom<br /></strong>Lühiajalisi unilateraalseid neuralgiformseid peavalu atakke koos konjuktiivi injektsiooni ja pisaravooluga nimetatakse SUNCT sündroomiks. SUNCT sündroomi iseloomustavad väga lühiajalised (5-240 sekundit) ja tugevad valuepisoodid. Päevas võib olla 3-600- keskmiselt 60 valuatakki. Valuhood esinevad sagedamini päevasel ajal.

Valu esineb alati unilateraalselt- tavaliselt periorbitaalselt- kuid võib levida ka kolmiknärvi teiste harude piirkonda. Valu on oma iseloomult torkiv- põletav nagu elektrilöök. Valuataki vallandab kolmiknärvi varustusalal olevate kindlate päästik-punktide puudutus.

Valuataki võib vallandada rääkimine- närimine- puudutamine- pesemine- habemeajamine- hammaste pesemine- köhimine. Samuti võib olla valuhoo vallandajaks kaela pööramine- kuigi samas mõned patsiendid katkestavad valuhood just korduvate kaelaliigutustega.

Autonoomsed sümptomid piirduvad tavaliselt konjuktiivi injektsiooni ja pisaravooluga. Kui esineb ainult üks kahest sümptomist- siis nimetatakse seda SUNA sündroomiks ehk lühiajalised unilateraalsed neuralgiformsed peavalu atakid koos kraniaalsete autonoomsete tunnustega.

Sekundaarse SUNCT sündroomi põhjuseks võivad olla kolju tagumise koopa protsessid ning seetõttu on sellistel patsientidel alati näidustatud MRT uuring.

SUNCT sündroomi on oluline eristada kolmiknärvi neuralgiast- kuna nende kahe haiguse ravi on erinev.

<strong>Kobarpeavalu ataki ravi<br /></strong>Peavaluataki kupeerimisel on efektiivne hapniku inhalatsioon 7-10 l/min. Ravi on efektiivne 60 protsendil haigetest- valu väheneb või taandub 30 minuti jooksul. Patsient peab inhalatsiooni ajal istuma.

Sumatriptaan 6 mg s.c. on osutunud efektiivseks 75 protsendil patsientidest. Samuti on leitud- et kobarpeavalu ataki kupeerimisel on efektiivsed 20 mg sumatriptaani ninasprei ja suukaudne 10 mg zolmitriptaan.

Suukaudseid ergotamiine on kasutatud kobarpeavalu atakkide raviks pika aja jooksul. Ravim on efektiivne- kui seda manustada varakult peavalu alguses.

Samuti on osutunud efektiivseks lidokaiini nasaalsed aplikatsioonid. Selleks kasutatakse 4-10-protsendilist lahust- mida manustatakse valuga samapoolsesse ninasõõrmesse. Pea peab olema kallutatud taha 45 kraadi ja pööratud valu poolele 30-40-kraadise nurga all.

<strong>Preventiivne kobarpeavalu ravi<br /></strong>Episoodilise ja kroonilise kobarpeavalu preventiivses ravis on esimese valiku ravimiks verapamiil annuses 240-960 mg päevas. Kliinilises praktikas kasutatakse kõige enam keskmisi doose 240-480 mg ning vajadusel kombineeritakse mõne teise preparaadiga.

Verapamiil on hästi talutav ja seda võib ohutult kasutada koos sumatriptiini- ergotamiini ja kortikosteroididega. Kliiniline efekt saabub 2-3 nädalaga. Doosi soovitatakse suurendada 80 mg võrra iga kahe nädala tagant. Samuti soovitatakse kasutada esimesel kahel nädalal verapamiili koos kortikosteroidiga.

Mitmes avatud uuringus on leitud- et kortikosteroidid on nii üksi kui ka kombineeritult kliiniliselt efektiivsed kobarpeavalu preventsioonis. Soovitatakse kasutada prednisolooni 60-100 mg päevas viis päeva ja siis vähendada annust iga päev 10 mg või 4 mg deksametasooni kaks korda päevas. Omavahel võib kombineerida suukaudset ja intravenoosset kortikosteroidi. 70-80 protsenti patsientidest reageerivad kortikosteroididele.

Mõned patsiendid saavad hoovabaks ainult glükokortikoidiga ning ei vaja rohkem preventiivset ravi.

Samuti on osutunud efektiivseks kobarpeavalu preventiivses ravis liitium 600-1500 mg päevas. Liitiumil on kitsas terapeutiline aken ja seetõttu esineb palju kõrvaltoimeid. Seda kasutatakse kroonilise kobarpeavalu preventsioonis- kui esineb talumatus või vastunäidustused teistele preparaatidele.

<strong>Paroksüsmaalse hemikraania ravi<br /></strong>Indometatsiin on väga efektiivne paroksüsmaalse hemikraania ravis ja on esimese valiku preparaadiks. Kasutatakse annuseid 25-100 mg päevas- harva rohkem kui 200 mg.

EPH korral kasutatakse indometatsiini kogu kobarpeavalu perioodi vältel ja siis hakatakse doosi vähehaaval vähendama. KPH korral peab indometatsiini kasutama pikema aja vältel.

Gastrointestinaalsete kõrvaltoimete vähendamiseks kasutatakse antatsiide- histamiin H<sub>2</sub>-retseptori antagoniste või prootonpumba inhibiitoreid. Ükski teine preparaat ei ole osutunud nii efektiivseks kui indometatsiin.

Kui esineb indometatsiini talumatus- siis võib proovida verapamiili- piroksikaami- ASA-t.

<strong>SUNCT sündroomi ravi<br /></strong>SUNCT sündroomi preventiivses ravis on osutunud efektiivseks ning on esimese valiku preparaadiks lamotrigiin. Kasutatakse lamotrigiini annuseid 100-300 mg päevas.

Teise valiku preparaatideks oleksid gabapentiin- karbamasepiin ja topiramaat. Veel on kasutatud veenisiseselt fenütoiini ja lidokaiini.

<br /><strong>ANDE LINDMÄE<br /></strong>Põhja-Eesti regionaalhaigla neuroloog

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.