Reieluukaela murd - geriaatriline epideemia

Eakate arvu suurenemisega populatsioonis on suurenenud ka liigesehaiguste ja luumurude arv, eriti on suurenenud reieluukaela murdude arv.

<strong>Eakate arvu suurenemisega populatsioonis on suurenenud ka liigesehaiguste ja luumurude arv- eriti on suurenenud reieluukaela murdude arv.</strong><br /><br /> Kuna luumurude arv on Euroopa liikmesriikides viimaste aastate jooksul tõusnud 25% ja kulutused ravile suurenenud miljonites- loodi Europarlamendi juurde spetsiaalne komisjon- kes antud küsimusega tegeleb. Ka on aastad 2000-2010 kuulutatud ülemaailmseks luu- ja liigeshaiguste dekaadiks.<br /> „Kuna vanade inimeste arv populatsioonis kasvab- kasvab ka murude arv- mis piltlikult öeldes võtab tõesti epideemia mõõtmed-“ sõnas TÜ Sisekliiniku arst Helgi Kolk.<br /> Reieluukaela murrule järgneva aasta jooksul sureb tekkinud tüsistustesse 20% haigetest ning kolmandik patsientidest- kes murrust paranevad- vajavad pidevat hoolt.<br /> „Haiguse kulgu mõjutab enam see- mida tehakse pärast operatsiooni. See- kuidas patsient aidatakse ellu tagasi-“ selgitas Helgi Kolk. „Ka preventsioon on oluline-“ toonitas Eesti Geriaatrite Seltsi esinaine Anu Ilp.<br /> Geriaatrilises käsitluses on eakate üheks spetsiifiliseks probleemiks kukkumine. Kukkumine on Kolgi sõnul seotud kognitiivsete funktsioonide halvenemisega ning seda soodustavad mitmesugused tegurid- nende hulgas ka elukondlikud. 85% kukkumistest juhtub vanuritel kodus- neist 57% toimub päevasel ajal- 16% püstitõusmisel ja 18% komistamisel või trepist käimisel- selgus Soomes avaldatud uurimustööst.<br /> Luumurru saanud patsiendid on meditsiinisüsteemile kulukad- tihtipeale tuleb neid hiljem uuesti haiglasse suunata ja siis ei ole põhjused enam kirurgilised. Helgi Kolgi sõnul on maailmapraktikast selgunud- et enam annab vigastusi põhjustavate kukkumise ärahoidmisel tulemusi tegevusterapeutide ja ruumi ümberkujundajate kasutamine.<br /> Suurimaks probleemiks peavad arstid praegu rehabilitatsiooni võimaluste puudumist luumurruga haiglasse sattunud patsientidele. „Ei ole võimalusi- kuhu patsient pärast operatsiooni hooldusravisse saata-“ arvas TÜ Sisekliiniku juhataja Aare Märtson.<br /> Tänapäeval on maailma meditsiinis tavaliseks saanud- et ortopeedia osakonnas töötavad ka geriaatrid- on loodud isegi vastavad ortogeriaatria osakonnad- kuhu haigeid hospitaliseeritakse.<br /> Järjekorrad ortopeedi juurest kirurgi vastuvõtule on pikad ning kontrollfunktsioon- kas probleem- mida proteesiga lahendama hakatakse on ikka seesama- on praegu perearstil. „Tahame jõuda selleni- et patsient kutsutakse nädal enne operatsiooni haiglasse ülevaatusele-“ oli Helgi Kolk lootusrikas.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.