• 15.04.08, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kohtuarst tunneb retseptist puudust

Retsept: Justiitsministeeriumile alludes puudub kohtuarstidel õigus retsepte väljastada
Kohtuarstid on veidras seisus. Lõpetanud arstiteaduskonna-läbinud residentuuri- alluvad nad erinevalt ülejäänudmeditsiinivaldkonnast justiitsministeeriumile.<br />Neil pole vastuvõttu nagu  ja neile saadavad patsienteõigusorganid. Lisaks surnutele tegelevad nad ka vägivalla ohvrikssattunud elavate inimestega. Aga ootamatult selgus- et neil pole enam retseptiõigust.<br />“Eelmisel aastal hakkasime uusi retsepte küsima ja siis selgus- etmeile ei anta. See tähendab- et kohtuarstil pole õigust retseptikirjutada-” oli Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi arenduse direktorMarika Väli jahmunud.<br />Patoloogil õigus olemas<br />Paradoksaalsel kombel on retseptiõigus täiesti olemaspatoloogidel.<br />Viimased tegelevad aga kudede uurimise ja lahangutega ning ükskielus patsient nende uksest sisse ei astu.<br />Väli sõnul käivad kohtuarstide vastuvõtul ka isikud - tavaliseltkannatanud ja mõnikord tekib vajadus rohtu väljastada. “Kuna meseda teha ei saa- siis palume neil pöörduda perearsti poolde-”kirjeldas ta.<br />Väli sõnul oleks neil vaja täiesti tavalist üldarstidele mõeldudretsepti kirjutamise õigust. Ta on seisukohal- et retseptiõiguspeaks olema kõigil- kes on tervishoiuametis registreeritud.<br />Tervishoiuameti registribüroo juhataja Erna Mering nõustub- etretseptiõigus antakse tervishoiuametis registreeritudtervishoiuteenuse osutajale. “Kui kohtuarst on arstiteaduskonnalõpetanud ja meile dokumendid esitanud- siis on ta meil kapatoloogina kirjas ja omab arstikoodi-” kinnitas Mering. “Retsepteväljastab ja nende saamise õigust kontrollib aga haigekassa.”<br />Haigekassa asedirektor Lia Rannamets möönis- et kohtuekspertiisiinstituudile nad tõepoolest retsepte ei väljasta- kuna sel asutuselpole tervishoiuteenuse osutaja tegevusluba. “Kui arst töötab mõnesmuus asutuses ja on sealt saanud retsepti blankette- siis me ei saateda valvata-” tõi ta näite- kuidas tegelikult ka kohtuarstidelvõiks reaalselt retseptiblankette olla ja selgitas- miks needhaigla patoloogidel on.<br />Asutus vastutab<br />Rannametsa sõnul müüvad nad retsepti blankette vaid asutustele jaFIEdele- kellel on tervishoiuteenuste osutamise luba. “Määrav ontegevusloa olemasolu- sest juriidiline isik vastutab- mida arstidretseptidega teevad-“ selgitas Rannamets ja lisas- et see tulenebravikindlustusseadusest.<br />Registris olemine tähendab tema sõnul vaid seda- et arst võibkuskil asutuses tööle asuda või end FIEks vormistada. See onRannametsa sõnul nagu kutsetunnistus- mis ei anna veel tegevusluba.“Tegevusloa vormistamiseks tuleb näidata ette ruumid- andmekaitsegaseotud asjad ja dokumentatsioon-” selgitas ta.<br />Lahendusena näeb ta- et kohtuekspertiisi instituut soetab endaleesmase vajalike ravimite tagavara.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 25.04.25, 13:56
Digilahendus meditsiinis: personaalsed tööriided asenduvad nutika renditeenusega
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele