Silmasisene süst alandab turseid

Diabeetilist retinopaatiat saab süstiga
stabiliseerida

Diabeetiline retinopaatia on nii I kui II tüübi diabeedi hiliskomplikatsioon ning selle raviks kasutatakse põhiliselt silmapõhja laserravi.
Kui aga laseravi ei aita ning silma tekivad korduvad verevalumid, siis on üheks võimalikuks ravimeetodiks silmasisene süst.
Diabeetilise retinopaatia puhul tehakse silmasiseseid süste kahel eesmärgil, kas silma võrkkesta (reetina) turse vähendamiseks maakulis või proliferatiivse retinopaatia puhul neovaskulaarsete (uudisveresoonte ) veresoonte pärssimiseks. Kindlasti lisandub silmapõhja laserravi.
“Muidugi sõltub ravi igast konkreetsest patsiendist, samuti ka diabeedi tüübist ning haiguse arengust,” sõnas Lääne-Tallinna Keskhaigla silmaarst Kadri Tammeaid.
Kui ravile eelnevatel uuringutel selgub, et silma võrkkesta kihtide vahel on tekkinud nägemist halvendav turselisus, siis viiakse silma ainet, mis surub maha silmapõhjas tekkiva turse.
Praegu kasutatakse süstimiseks kahte toimeainet – Avastini, mille toime kestab 4–6 nädalat või Triamcinoloni, mille toime kestab ligi kolm kuud, selgitas Ida-Tallinna Keskhaigla vanemarst Katrin Hannus.
“See ei saa olla kunagi monoliitne, seega tuleb ravi kindlasti kombineerida aktiivse silmapõhja laserraviga,” kinnitas silmaarst Kai Noor.
Silmasiseseid süste tehakse ambulatoorselt operatsioonitoas või puhtas ruumis, kus on tagatud steriilsed tingimused, ning enne süstet toimub nägemise ja silmarõhu kontroll. Nii enne kui pärast ravi tilgutatakse silma silmatera laiendavaid antibiootilisi silmatilku.
Pärast süsti määrab arst aja järelkontrolliks, kus vaadatakse nägemist, mõõdetakse silmasisest rõhku ja tehakse OCT (Optical Coherence Tomografy) ülesvõte, kontrollimaks kuidas silmahaigus silmasisesele rohule on reageerinud.
Avastinisüste hakati Eestis tegema ligi kaks aastat tagasi. Silmasiseseid süste tehakse nii Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus, Kai Noore silmakliinikus kui ka Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliinikus.

Pikemalt loe paberlehest.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.