Plii teeb lapsest korrarikkuja

Kui laps puutub liiga palju pliiga kokku,
siis satub ta vanemas eas suurema tõenäosusega seadusega pahuksisse.

Seesugust korrelatsiooni on tõdenud paljud teadusuuringud, kuid selguseta on jäänud, kas kokkupuude pliiga antisotsiaalset käitumist tõepoolest ka otseselt põhjustab, vahendas Horisont.
Nüüd on Ameerika teadlased teinud sel teemal eriti põhjaliku uuringu. Kim Dietrich Cincinnati Ülikoolist ja ta kolleegid võtsid vaatluse alla 250 rasedat naist, kes elasid Ohio osariigi Cincinnati linna vaeses ja suure pliisaastega piirkonnas. Naistelt võeti vereproove ja vereproove võeti mitu korda aastas ka neil sündinud lastelt, kuni seitsmeaastaseks saamiseni.
Aastaid hiljem vaatasid teadlased avalikest andmebaasidest järele, kui paljusid neist lastest oli enne 18aastaseks saamiseni vahi alla võetud, ja kui oli, siis kui mitu korda ja mille eest. Lisaks plii-kokkupuutele võeti arvesse veel võimalikke kõrvalmõjusid nagu laspse ema intelligentsustase, kas ema oli kunagi arreteeritud, kuidas last oli kasvatatud ja kui jõukas kodus ta oli kasvanud.
Ja üldkokkuvõttes tuli välja, et vere pliisisaldus loote- ja lapse eas on tõepoolest üks iseseisev tegur, mis inimese seadusrikkumisaltisust määrab. Näiteks selgus, et kui kellelgi oli lapsena pliisisaldus olnud viie mikrogrammi võrra detsiliitris kõrgem kui mõnel teisel, siis oli tal 26 protsenti suurem tõenäosus saada arreteeritud mõne vägivaldse teo eest.
On teada, et plii võib kahjustada närvirakkude vaheliste ühenduste moodustumist ja rakkudevahelist suhtlust ka juba olemasolevate ühenduste kaudu.
Allikas: Alison Motluk, New Scientist. Childhood lead exposure can predict criminality


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.