Juust levitas Ladina-Ameerikas haruldast tuberkuloosivormi

USA lõunarajoonides, mis piirnevad
Mehhikoga, kasvab tuberkuloosi haruldasse vormi haigestunute arv. Nakatumise
allikateks on piimatooted - peamiselt juust, mis on toodetud
antisanitaarsetes tingimustes, vahendas Eesti HIV-postiivsete võrgustik.

Seda tuberkuloosi tüüpi kutsub esile Mycobacterium bovis - kuigi alles hiljuti arvati, et see tuberkuloosivorm on USA-s täielikult hävitatud. Praegusel ajal moodustab nimetatud tuberkuloosivorm enim kahjustatud rajoonis, Sa-Diego ringkond Kalifornia Osariigis, umbes 10% kõigist uutest tuberkuloosi nakatumise juhtudest. Perioodil 1994-2005 haigestus sellesse tuberkuloosi vormi 265 inimest, kusjuures nakatunute arv aasta-aastalt kasvab.

Timothy Rodwelli (California Ülikool), kes uuris situatsiooni, ütles, et see mykobakter kahjustab harva kopse ning järelikult on selle edasikandumine inimeselt inimesele väga väike. Kuid see liik haigustekitajat on väga ravimikindel esirea tuberkuloosivastastele preparaatidele ja sellesse nakatunutel on kaks korda suurem oht surra enne ravikuuri lõppemist (perioodil 2001-2005 suri 19 inimest).

Peamiseks nakatumise allikaks on Mehhikost sisse toodav või antisanitaarsetes oludes kohalike ladina-ameeriklaste poolt valmistatatud kodujuust. Tihti müüvad seda toodet ka tänavakaubitsejad. Mehhiko loomakarjadest on selle mikroobiga nakatunud 17%, samal ajal USA-s esineb vaid harva üksikuid juhte.

Selle olukorra lahendamiseks viidi infitseeritud regioonides läbi harivaid kampaaniaid, aga samuti ka üritusi kodusel teel valmistatud juustu tootmise lõpetamiseks. Tänavakaubitsejatelt võetud juustust leti peale tuberkuloositekitaja veel salmonellat ja teisi baktereid.


Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.