Arstid kipuvad järjest vähem välismaale

Viimase kolme aastaga on Eestist välismaale
tööle läinud arstide hulk järjest vähenenud ja nii mõnigi näiteks Soomes
tööleiba maitsnu on pidanud paremaks kodumaale tagasi tulla.

Kui 2004. aastal soovis välisriikidesse tööle minna 439 tervishoiutöötajat, siis eelmisel aastal andis tervishoiuamet vaba liikumist võimaldava tõendi, mis annab võimaluse töötada välisriigis, 182 soovijale, kirjutas Postimees.

Tallinna Arstide Liidu juhatuse esimehe ja Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloogi Toomas Kariisi sõnul võib põhjus peituda selles, et arstid, kes välismaale läheksid, hakkavad Eestis lihtsalt otsa saama. Samuti ütles Kariis, et Soomes, kus rohkem kui pooled välisriikidesse siirdunud eesti arstid praegu töötavad, on osal erialadel kohad juba täis.

«Ikkagi kahaneb Eestis arstide arv kiiremini kui elanike arv,» ütles Kariis ja lisas, et arstidest on meil endiselt puudus. Olukord normaliseeruks ehk siis, kui 182 asemel läheks aastas arste välisriikidesse 20.

«Tõmme on välisriikide poolt ikka endiselt tugev,» nentis ta. Suuremaks ahvatlejaks pidas Kariis just sealset väiksemat töökoormust ja suuremat palka.

Samuti on inimestele tema sõnul tähtis sõbralik töökeskkond, head töövahendid ja enesetäiendusvõimalused, mis välisriikides on praegu paremad kui Eestis.

Tervishoiuameti antud vaba liikumist võimaldavate tõendite arv ei anna Kariisi sõnul siiski täpset pilti, kui palju loa saanud arstidest töötab Eestis ja kui palju välismaal.

«Luba annab neile võimaluse töötada nii siin kui ka seal ja register ei kajasta väga täpselt, kus arstid parajasti liiguvad,» rääkis Kariis ja lisas, et praegu puuduvad umbes kuuesaja arsti kohta igasugused andmed, mida nad teevad ja kus töötavad.

Eesti arstid

Alates 2004. aastast on välisriikidesse tööle läinud 1130 tervishoiutöötajat, mis moodustab Eestis koolitatud 18 318 arstist 6%.

Vaba liikumise tõendi on taotlenud: 5658 erialaarstist 608; 1425 hambaarstist 127; 10 662 õest 383
573 ämmaemandast 12

Ligikaudu 6% ehk 330 arsti, kes on kantud tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse, on võtnud vabalt liikumise loa mitmel erialal ja seega statistikas kajastatud kahekordselt

Viimase nelja aasta jooksul on enim arste läinud:
Soome – 742 (66%)
Inglismaale – 124 (11%)
Rootsi – 89 (8%)
Norrasse – 64 (6%)
Saksamaale – 27 (2%)

Enim on ära läinud:
perearste – 60
radiolooge – 32
günekolooge ja
ämmaemandaid – 26
psühhiaatreid – 24

Kõige rohkem soovivad välismaale tööle minna 20–29-aastased tervishoiutöötajad

Allikas: tervishoiuamet

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.